Lidovky.cz

Sedmnáctiletý spor je u konce. USA a Japonci vyřeší krizi na Okinawě

Svět

  14:34
Díky premiérovi Japonska i rostoucímu vlivu Číny dospěly Spojené státy i Japonsko k řešení. Vojenská základna Futenma se přesune na sever ostrova Okinawa, tím se rozptýlí americké síly na ostrově.

Helikoptéry amerického námořnictva v Okinawě. foto: ČTK

Největší podíl na nové dohodě má japonský premiér Šinzó Abé. Ten ve středu v Tokiu představil sérii opatření, které mají Okinawě pomoci zmírnit břemeno přítomnosti amerických sil na ostrově. Jsou to především finanční injekce, které v příštích sedmi letech Tokio napumpuje do nejchudší z japonských prefektur.

Dva dny po vystoupení ministerského předsedy guvernér okinawské prefektury schválil plány na výstavbu nové základny, která ponese název Camp Schwab-Henoko Bay. Nové zázemí pro americké vojáky vznikne na severu ostrova, kde nebude představovat takovou zátěž, jako současné umístění uprostřed města.

Guvernér Okinawy: nepřesouvat, zrušit

Byl to právě guvernér Okinawy Hirokazu Nakaima, kdo přestěhování nepopulární základny námořní pěchoty dlouho bránil. Místo toho ji chtěl zcela zrušit. Návrh přesunout Futenmu vznikl už v roce 1996, kdy ostrovem zmítaly protesty kvůli hromadnému znásilnění japonské školačky americkými vojáky.

Premiér Šinzó Abé teď ale, zdá se, nalezl řešení pro všechny strany. Součástí stávající dohody je mimo jiné také snížení počtu příslušníků námořní pěchoty, kteří nyní přebývají na Futenmě. Jakmile bude nová základna postavena, jejich počet klesne ze stávajících osmnácti tisíc na deset tisíc. Pět tisíc mariňáků se přestěhuje na Guam, další do Austrálie.

Cesta k rovnováze amerických sil?

Z nového dokumentu těží Washington, jemuž jde o obnovení rovnováhy amerických vojenských sil v celém regionu východoasijského Pacifiku.

Pentagon dohodu označil za důležitý průlom k udržitelnějšímu a efektivnějšímu využití amerických vojenských sil v Pacifiku.  "Do regionu to vysílá jasný signál o silné americko-japonské alianci," citovala nejmenovaného činitele z Pentagonu.

"Jistota pokračující námořní přítomnosti jasně ukazuje, že Spojené státy jsou odhodlány udržet se v Pacifiku navzdory omezenému rozpočtu, " komentoval krok americký list.

V neposlední řadě dohoda posílí strategickou pozici Japonska, které se cítí ohroženo Pekingem, jenž nedávno znovu rozdmýchal spor o strategické ostrovy Senkaku (čínsky Tiao-jü-tao). Tokio kvůli ambicím Pekingu v polovině prosince oznámilo, že navýší rozpočet na obranu a nakoupí ponorky, torpédoborce, bezpilotní letadla, bojové letouny F-35 a konvertoplány V-22 Osprey ().

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.