Lidovky.cz

Volby v Bangladéši násilí nezastavily, politický rozvrat pokračuje

Svět

  10:28
DHÁKA - Bangladéš se v pondělí probudil do pokračující politické krize po nedělních předčasných parlamentních volbách, které po bojkotu opozice bez překvapení vyhrála vládní Lidová liga. Podle posledních informací získala Lidová liga dosavadní premiérky šajch Hasíny Vadžídové 232 křesel. Ještě před konečnými výsledky je jasné, že nebude mít problém sestavit novou vládu, protože na to je třeba jen většina 151 křesel ve 300členném parlamentu.

Střety policie a protestujících ve městě Bogra na severu Bangladéše foto: Reuters

K volebním urnám v neděli přišlo pouhých 22 procent voličů. Při předchozích volbách přitom volební účast dosáhla 87 procent. Lidová liga dosavadní premiérky Hasíny Vadžídové získala podle prvních předběžných výsledků 232 křesel. Na sestavení vlády jí navíc stačí jen většina 151 křesel ve 300členném parlamentu, píše server Aljazeera.com.

Násilí, které Bangladéš svíralo v předchozích týdnech, neustalo ani během volebního dne. Policie v neděli začala střílet do protestujících a opozičních aktivistů, kteří vypálili více než stovku hlasovacích místností. Předchozí protesty podporované i bojkotem opozičních stran si dosud vyžádaly nejméně 18 mrtvých.

ČTĚTE TAKÉ:

Opozice vyhlásila bojkot voleb poté, co premiérka odmítla její požadavek, aby před předčasnými volbami odstoupila a jmenovala úřednickou vládu dohlížející na hlasování. Také mezinárodní společenství už vyjádřilo obavy, že celé volby provázela zásadní pochybení.

Volby v Bangladéši

Prázdné vítězství pro Lidovou ligu, píší bangladéšská média

Volby tak jen podtrhly politickou polarizaci země, která získala nezávislost teprve v roce 1971. Nejprodávanější deník v Bangladéši Daily Star označil nedělní volby za nejkrvavější v dějinách země. Vítězství Lidové ligy je podle něj "prázdné - nedává budoucí vládě ani mandát ani etický podklad k účinnému vládnutí".

Deník New Age varoval před katastrofálními následky, pokud bude pokračovat "neústupnost" vládní strany. "Krom další eskalace politické krize a společenských nepokojů bude země vystavena hněvu mezinárodního společenství a jeho agentur, a může dokonce čelit i izolaci - ekonomické, diplomatické i jiné," napsal New Age.

Předčasné volby se v Bangladéši konaly po nejkrvavějším roce protestů, jaké kdy Bangladéš za dobu své existence zažil. Bývalý Východní Pákistán je osmou nejlidnatější zemí světa, ale zároveň patří mezi nejchudší; třetina ze 154 milionů obyvatel žije pod hranicí bídy.

Podle místních humanitárních skupin bylo od ledna 2013 zabito více než 500 lidí při nepokojích. Byly mezi nimi i oběti střetů, které propukly po vynesení trestů nad islamisty za zločiny datující se do dob války za nezávislost na Pákistánu v roce 1971.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.