Lidovky.cz

Al-Káida je ztělesněním ďábla. Porazíme ji, slíbil irácký premiér

USA

  9:17
BAGDÁD - Do ulic iráckého města Fallúdža se dnes vrátili dopravní policisté. Podle zdroje agentury AFP s tím zřejmě souhlasili islamističtí radikálové, kteří město nedávno obsadili a kteří jsou vidět na strategických místech. Armáda proti nim chystá ofenzívu, ale zatím se k ní kvůli obavám o civilisty neodhodlala. Premiér Núrí Málikí v televizním projevu řekl, že armádní útok se připravuje, a slíbil, že vojáci teroristy z al-Káidy porazí. Málikí ve středu již podruhé v tomto týdnu diskutoval o situaci v zemi s americkým viceprezidentem Joe Bidenem.

Současný irácký premiér Núrí Málikí. foto: Reuters

Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je napojená na al-Káidu, v minulých dnech obsadili dvě velká města západní provincie Anbár, a sice Fallúdžu a část Ramádí.

Zkažené ztělesnění ďábla

Málikí poděkoval za zahraniční pomoc, protože Spojené státy přislíbily, že urychlí plánovanou dodávku zbraní irácké armádě. "Tato podpora nám dává jistotu, že jsme na správné cestě a že výsledek bude jasný a rozhodující: vykořeníme tuto zkaženou organizaci. Budeme v boji pokračovat, protože se domníváme, že al-Káida a její spojenci jsou ztělesněním ďábla," řekl.

Irácký premiér již podruhé v tomto týdnu telefonicky hovořil o situaci v zemi s americkým viceprezidentem Bidenem. Ten vyjádřil iráckému kabinetu podporu v jeho úsilí získat zpět kontrolu nad městy v provincii Anbár. Jak uvedl Bílý dům, Biden vyzval Málikího, aby pokračoval v rozhovorech s místními a kmenovými vůdci. Viceprezident pak uvítal informaci, že irácké volby se v zemi mají uskutečnit podle plánu, tedy letos v dubnu. Irácké vojsko kolem Fallúdže v úterý rozmístilo tanky a kmenoví vůdci mezitím vyjednávali s radikály a snažili se je přimět k odchodu. Al-Káida působila v Iráku i za americké invaze a k její porážce přispěly velkou měrou sunnitské kmeny, které se připojily k Američanům.

ČTĚTE TAKÉ:

Satanův sen

Skupina však loni obnovila aktivity a využívá rozepří mezi menšinovými sunnity a většinovými šíity. V Anbáru, který leží na hranici se Sýrií a kde ISIL také působí, chce ustavit islámský stát. Málikí tento cíl označil za "Satanův sen". Podle něj jde skupině hlavně o odklad dubnových voleb. Premiér vyzval všechny, kdo se připojili k Al-Káidě, aby přestali bojovat. Těm, kdo tak učiní, slíbil beztrestnost. Řekl, aby se "ti, kdo byli svedeni teroristickou mašinérií, vrátili k rozumu", a že "pokud to učiní, otočí vláda list při posuzování jejich případů".

OSN varovala, že v provincii Anbár hrozí "kritická humanitární situace" vzhledem k tomu, že začínají docházet zásoby jídla, vody i léků. Provincii již opustilo více než 5000 rodin, uvedl vyslanec OSN v Iráku Nikolaj Mladenov. "Agentury OSN se snaží zjistit, co obyvatelstvo nejvíce potřebuje, a připravují dodávku zdravotnického materiálu, jídla i dalších potřebných věcí, které doručí, jestliže bude do oblasti zajištěn bezpečný průchod," dodal Mladenov.

V Irák dál dochází k útokům i na jiných místech. Neznámý útočník napadl dnes kasárna irácké armády severně od Bagdádu, zabil 12 vojáků a dalších několik zranil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.