Lidovky.cz

Vatikánští hodnostáři mě sexuálně obtěžovali, tvrdí švýcarský gardista

Svět

  6:00
"Jednou v noci, krátce po půlnoci, mi zazvonil telefon. Volající mi řekl, že je kardinál, a požádal mě, abych přišel do jeho pokoje," vylíčil bývalý člen Švýcarské gardy listu Schweiz am Sonntag. Muž tvrdí, že ve Vatikánu obdržel množství sexuálních návrhů od vysokých církevních představitelů. U svých nadřízených prý hledal zastání bezúspěšně.

Švýcarská garda na svatopetrském náměstí foto: Reuters

Švýcar se reportérovi listu svěřil, že během jeho působení v elitní jednotce papežské gardy se ho pokusilo svést vícero vysoce postavených vatikánských hodnostářů. Byli mezi nimi biskupové, člen Státního sekretariátu, a dokonce i jeden kardinál, který ho telefonicky pozval k soukromé noční návštěvě svých pokojů. Jindy ho prý vlivný biskup obdaroval lahví drahé whiskey, k níž byl připojen krátký vzkaz s výzvou obdobného typu. Gardista rovněž obdržel pozvání na intimní večeři, na níž měl být jako dezert podáván on sám, uvedl list The Washington Post. Celkem měl za dobu své služby dostat přes dvacet sexuálních návrhů.

Muž, který si nepřál zveřejnit své jméno, tvrdí, že ho tyto nabídky značně vyváděly z míry a na nežádoucí pozornost vatikánských funkcionářů několikrát upozornil své nadřízené. Ti však prý jeho stížnostem nevěnovali patřičnou pozornost a odbyli ho s tím, že šlo o pouhá nedorozumění, která zavinila gardistova nedostatečná znalost italštiny.

Švýcarská garda při nástupu.

Proč tak pozdě?

Bývalý gardista sloužil ve Vatikánu za pontifikátu zesnulého papeže Jana Pavla II. (ve funkci v letech 1978-2005) a to, proč se rozhodl promluvit až nyní, nijak nevysvětlil, napsal server Telegraph.co.uk.

Švýcarská garda se ke slovům svého bývalého člena staví rezervovaně. "Zvěsti o homosexuální lobby uvnitř Vatikánu nejsou náš problém. Naši muži se zabývají výhradně náboženskými a vojenskými záležitostmi," prohlásil lakonicky její mluvčí Urs Moser.

Švýcarská garda

  • Švýcarská garda chrání papeže od roku 1506.
  • Je nejmenší oficiální armádou na světě: tvoří ji přibližně 110 vojáků.
  • Do Švýcarské gardy mohou vstupovat pouze muži, ženy jsou z ní vyloučeny.
  • Rekrut musí mít švýcarské občanství a odpovídající vzdělání z vojenské akademie.
  • Švýcarská garda přijímá pouze muže ve věkovém rozmezí 19-30 let, s minimální výškou 174 cm. Adept musí rovněž projít důkladným lékařským vyšetřením a psychotesty.
  • Pokud se chce gardista oženit, musí být starší 25 let, mít za sebou aspoň tři roky služby a dosáhnout minimálně hodnosti desátníka. Musí se také zavázat k dalším třem letem v řadách gardy.

Navzdory dnes již proslulým snahám nového papeže Františka o otevřenější církev zůstává otázka homosexuality v řadách katolických kněží mírně řečeno problematická. František sice loni řekl, že "pokud je někdo gay a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?" (více čtěte ZDE), faktem nicméně zůstává, že v posledních měsících pontifikátu Benedikta XVI. bylo ve Vatikánu vedeno speciální vyšetřování, zaměřené na údajnou existenci "homosexuální lobby". Po Benediktově abdikaci byly výsledky vyšetřování předány novému papeži, ale veřejně publikovány doposud nebyly, upozornil Washington Post.

Sexuální skandály

Ať už jsou tvrzení bývalého gardisty pravdivá, či nikoli, není to poprvé, kdy se o Švýcarské gardě hovoří v souvislosti se sexuálními aférami. A není třeba pátrat hluboko v historii: protagonistou jedné z nich se v uplynulém roce stal jeden z nejbližších spolupracovníků papeže Františka, Battista Ricca, jehož papež pověřil reformou skandály opředené Vatikánské banky. Sedmapadesátiletý prelát čelil obvinění, že během svého diplomatického působení v Uruguayi udržoval intimní vztah s kapitánem Švýcarské gardy, jehož poznal v Bernu.

Nejznámější případ se udál v roce 1998, kdy třiadvacetiletý gardista Cedric Tornay zastřelil velitele své jednotky Aloise Estermanna a jeho manželku, načež obrátil zbraň proti sobě. Vatikán tehdy vyšetřování incidentu uzavřel po pouhých několika hodinách: Tornay prý trpěl rakovinou mozku a vraždil v afektu vyvolaném kombinací silných léků a stresu ze zamítnutého povýšení. Nad kontroverzní aférou Tornay se však dodnes vznášejí mnohé nezodpovězené otázky a Vatikánem zveřejněný motiv je přijímán přinejmenším s rozpaky. Spekulace o vztahu mezi mladým gardistou a jeho nadřízeným vedly k několika žádostem o znovuotevření případu, například v roce 2011, kdy s odvoláním na pitevní zprávu žádal o nové vyšetřování advokát Tornayovy matky Luc Brossellet.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.