Lidovky.cz

Místo injekce popravčí četa. V USA chtějí změnit trest smrti

Svět

  7:24aktualizováno  7:38
Sněmovna reprezentantů amerického státu Missouri obdržela návrh zákona, který mění způsob zabití v případě trestu smrti. Místo injekce by tamní soud umožnil nařídit trest smrti zastřelením. Popravčí četa podle zákonodárců vyjde levněji, než plynové komory. Zastřelení je navíc rychlejší.
Střelec (ilustrační foto).

Střelec (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Zločince, které soudci šestimilionového státu v centrální části USA pošlou na smrt, by v budoucnu namísto injekce mohla čekat pětičlenná popravčí četa. Dvojice missourských zákonodárců vypracovala návrh zákona, který by z kulky udělal rovnocennou alternativu smrtící injekce a pobytu v plynové komoře. Návrh prošel ve čtvrtek prvním čtením.

Když republikánský poslanec Paul Fitzwater návrh zákona podepisoval, myslel při tom dle svých slov na oběti kriminálníků, které případná změna legislativy postihne.

"Lidé se na trestance, kteří míří na popraviště, dívají jako na oběti. Ale ty opravdové oběti už nic neřeknou, protože o svůj hlas přišly," vylíčil jeden z předkladatelů své pocity místnímu serveru .

Trestanci mohou i do plynu, komory však zejí prázdnotou

Současný zákon dává soudcům v Missouri teoreticky dvě možnosti, jaký typ popravy pro zločince zvolit. Vedle klasického smrtícího koktejlu vstříknutého do žil, který na celém území Spojených států jasně převažuje, se nabízí i otrava plynem. Druhý způsob však už téměř pět dekád nikdo nevyužil. Plynové komory se v Missouri používaly mezi roky 1938 a 1965, celkem v nich zemřelo 39 lidí.

Popravu by podle nového zákona měla provést pětice dozorců, kterou vybere ředitel věznice, přičemž jejich jména by se nikdy neměla dostat na veřejnost. Vykonání trestu smrti by tak mělo proběhnout přímo v režii zaměstnanců nápravného zařízení, takřka jediným nákladem by byly náboje.

Podobně argumentuje i Brude Burns, člen senátního justičního výboru ve Wyomingu, dalšího státu, který o zavedení popravčích čet uvažuje. "Náš stát momentálně žádnou plynovou komoru nemá, alespoň tedy žádnou funkční. Zdá se mi, že by bylo poněkud nepraktické utrácet za stavbu plynových komor," citovala jej minulý týden stanice .

O nový způsob poprav se zajímají i jinde. Došly smrtící koktejly

"Spousta lidí si pod tím pojmem představuje padesátá léta předminulého století. Vidí, jak se trestanci seřazují na popravišti. Ale skutečnost je taková, že lidé při smrti trpí, ať ji způsobíme jakkoli. Zastřelení není o nic nehumánnější než injekce," hájí svou zákonnou předlohu Rick Brattin, další republikánský poslanec Missouri.

Výše citovaný zákonodárce své vyjádření poskytl redaktorům listu . Ten však nevychází v Missouri, nýbrž ve státě Ohio, který leží v severovýchodní části USA u břehu Erijského jezera. Zájem o nově navrhovaný způsob popravy, byť se o něm mluví v jiném státě, není náhodný.

V den, kdy missourští poslanci projednávali návrat popravčí čety, totiž v Ohiu poprvé vyzkoušeli popravit odsouzence novým smrtícím koktejlem. Neměli jinou možnost, neboť výrobci dosavadních injekcí již své výrobky pro tyto účely odmítli Američanům dodávat. Premiéra nové látky dopadla neslavně, Dennis McGuire se před smrtí patnáct minut dusil

Popravčí čety úřadují už jen v Oklahomě

Poprava zastřelením byla v USA dlouhodobě na ústupu. Ve většině států se nikdy oficiálně nepraktikovala, v minulosti ji jako "druhou volbu" nabízely státy Idaho, Nevada a Utah.

Poslední ze jmenovaných zakázal popravčí čety v roce 2004, ovšem nikoli retroaktivně. Trestanci, kteří si rozsudek vyslechli před tím, než zákon nabyl účinnosti, proto stále před popravčí četu mohou předstoupit. Naposledy se to stalo v červnu 2010.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.