Lidovky.cz

Naděje pro válkou zmítanou SAR? EU do země vyšle stovky vojáků

Evropa

  14:27
BRUSEL - Evropská unie vyšle vojáky do násilím zmítané Středoafrické republiky, rozhodli v pondělí ministři zahraničí členských zemí osmadvacítky. Informaci diplomatických zdrojů ČTK potvrdily zveřejněné závěry jednání k tomuto tématu. Několik stovek vojáků by mělo až půl roku působit v okolí hlavního města Bangui, detaily mise zatím nejsou známé. Angažmá českých vojáků však není pravděpodobné.

Humanitární krize v SAR. Země se potýká s nedostatkem potravinové pomoci, situace v uprchlických táborech se vymyká kontrole. foto: ČTK

Vojenský zásah je jen částí evropských snah, které zahrnují pokusy o politické řešení či humanitární a rozvojovou pomoc z Bruselu i od členských států EU. Unijní pomoc v roce 2013 dosáhla 77 milionů eur (přes dvě miliardy korun), další peníze putovaly na konkrétní programy zaměřené na stabilizaci země.

Po pondělním ministerském rozhodnutí by mohla mise začít relativně rychle. "Když budou všichni souhlasit, bude to rychlý proces. Je potřeba být na místě co nejrychleji," řekl v pátek v Bruselu novinářům vysoce postavený diplomat EU. Připomněl, že násilí mezi křesťany a muslimy v zemi se stupňuje.

SITUACE V SAR OČIMA ČECHA VOJTĚCHA BÍLÉHO:

Ve Středoafrické republice už od loňského roku působí francouzští vojáci. V zemi je jich 1600, z toho asi 1000 právě v hlavním městě. Podle diplomatů by evropská mise měla Paříži zajistit klid v týlu a rozvázat ruce pro posílení jednotek v neklidných částech země. Francie by prý podporu z EU ráda v zemi viděla už počátkem února.

V nejbližších dnech by také Rada bezpečnosti OSN mohla rozhodnout o mandátu operace pod hlavičkou Spojených národů.

Česko do SAR vojáky nepošle

Česká republika má nyní vojáky v africkém Mali a rozhodnutí o podílu českých vojáků na operaci v další zemi tohoto kontinentu tak zřejmě není příliš pravděpodobné.

Evropská mise má být dočasným řešením před tím, než budou klid v zemi schopny zajistit jednotky afrických zemí.

Není zatím ani jasné, které země se mise ve Středoafrické republice zúčastní. Několik desítek vojáků už nabídlo Estonsko, určitou roli bude zřejmě hrát opět Francie. Zmiňován je také možný podíl Poláků či Belgičanů, především na logistické podpoře.

KRVAVÝ KONFLIKT V SAR

Příslušníci milic anti-balaka.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.