Lidovky.cz

'Vyčerpaní demonstranti se radikalizují, napětí v Kyjevě se dá krájet'

Svět

  6:00aktualizováno  8:50
KYJEV/PRAHA - Napětí mezi opozičními demonstranty a ukrajinskou vládou vrcholí. Obě strany jsou neústupné, a přestože vláda drží v rukou všechny trumfy, protivládní masy v ulicích Kyjeva se odmítají vzdát a radikalizují se. Bezvýchodné násilné střety jen přilévají olej do ohně, hlásí z Kyjeva v rozhovoru pro Lidovky.cz Václav Rambousek, bývalý ekonomický rada velvyslanectví ČR na Ukrajině.

Demonstrant čelí nastoupeným policistům Molotovovým koktejlem. Karty v Kyjevě jsou jasně rozdané, a navzdory davu protestujících jich většinu drží v ruce vláda. foto: ČTK

Lidovky.cz: Kyjev má za sebou další neklidnou neděli. Jak to v jeho ulicích vypadalo den poté?
Kolem poledne demonstranti pokračovali ve stavbě a opevňování barikád proti Berkutu (speciální jednotka ukrajinské policie, pozn. red.), občas se ozval dělobuch, vzduchem proletěl kámen. Polévali také ulice vodou, aby to policii znepříjemnili - připomínám, že tady v Kyjevě je mínus deset stupňů - a mlátili do improvizovaných bubnů, tedy kovových sudů, v nichž hoří oheň a u kterých se ohřívají. Policisté se proti nim chránili štíty. Napětí ve vzduchu se dalo krájet.

KYJEV V ÚTERÝ RÁNO:

Potyčky mezi ukrajinskými policisty a protivládními demonstranty v centru Kyjeva pokračovaly i v noci na úterý. Nad ránem se podle agentury Interfax podařilo těžkooděncům ze speciální jednotky Berkut po několika pokusech rozebrat jednu z barikád a také zničit katapult, kterým se demonstranti pokoušeli ostřelovat policejní kordóny na přístupech k sídlu vlády a parlamentu.

Ještě v noci jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko varoval, že Berkut se v úterý či ve středu pokusí demonstranty rozprášit.

S policisty se v noci potýkala asi tisícovka demonstrantů, mnozí však pouze přihlíželi. Nadále podle Interfaxu pokračuje měření sil mezi oběma stranami, kdy na kameny a zápalné lahve demonstrantů odpovídají policisté slzným plynem a ohlušujícími granáty.

Ukrajinské úřady podle ITAR-TASS zatkly více než tři desítky demonstrantů a devět z nich začaly stíhat za "masové nepokoje". "Se státem nelze jednat jazykem ultimát, kamenů a Molotovových koktejlů," vzkázal generální prokurátor Viktor Pšonka.

Moskva dál stojí za ukrajinskou vládou. "Situace na Ukrajině se začíná vymykat kontrole. Ti, kdo páchají výtržnosti, porušují veškeré evropské normy," řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a dodal, že evropské vlády by do dění neměly zasahovat, situace by se podle něj měla vyřešit vnitrostátním dialogem. "Byli bychom raději, kdyby se někteří naši evropští kolegové zdrželi svého počínání v souvislosti s krizí na Ukrajině, kdy bez jakéhokoli pozvání členové některých evropských vlád přijíždějí na (kyjevské náměstí) Majdan a účastní se protivládních demonstrací v zemi, se kterou udržují diplomatické vztahy. Je to nevkusné," řekl Lavrov.

Zdroj: ČTK

Lidovky.cz: Z poklidné demonstrace k násilným potyčkám - takový vzorec se v Kyjevě za poslední dobu zopakoval několikrát. Co bylo impulsem tuto neděli?
Měl jsem možnost vidět to na vlastní oči. Ty střety se neodehrály přímo na Majdanu (centrální náměstí Nezávislosti), ale asi 500 metrů jiným směrem, v ulici, která stoupá k budově parlamentu. Jejich původcem byli mladí radikálové z řad demonstrantů. Těžko říct, zda to byli provokatéři, nebo jen radikálně ustrojení demonstranti, ale v každém případě jich bylo značné množství. Projevovali se už předtím na Majdanu - když promlouval opoziční předák Vitalij Kličko, občas sklidil pískot. Nastiňoval, co všechno je třeba v nejbližší době podniknout, ale lidé na něj pískali a volali: Nebudeme čekat, chceme to podniknout už dnes.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ NA UKRAJINĚ:

Střet protivládních demonstrantů a policistů v Kyjevě.

Lidovky.cz: Takže minimálně části demonstrantů se Kličko, potažmo celé vedení opozice zdají příliš umírnění?
Rozhodně. Byli to právě oni, převážně velmi bojovně naladění mladíci, kteří v neděli vyrazili směrem k parlamentu. Bylo jasné, že nemají namířeno na poklidný protest k budově parlamentu - ostatně, jak poznamenali novináři, kteří s nimi hovořili, byla neděle a parlament byl prázdný. Sám jsem měl možnost vidět, že jsou vyzbrojení baseballovými pálkami, jeden z těch hochů si dokonce nesl pořádné kladivo.  

Lidovky.cz: Lze vůbec v tomto případě hovořit o opozičních demonstrantech? Nejsou to jen klasičtí agresoři, kteří využívají příležitosti, aby se vybouřili?
Jsou mezi nimi snad i tací, na některých bylo vidět, že se na ten střet vyloženě těší. Na druhou stranu si musíme uvědomit, jak dlouho už to celé trvá. Už téměř dva měsíce protestují v ulicích davy lidí a k ničemu to nevede, žádné řešení se na obzoru neobjevuje. Protivládním demonstrantům už dochází trpělivost a minimálně část z nich chce věci vzít do svých rukou - narůstá nespokojenost s opozičními představiteli, požadují, aby si opozice určila jasného vůdce a jasný program.

Lidovky.cz: Může tu vůdčí roli sehrát Vitalij Kličko, který už před časem oznámil, že hodlá kandidovat na ukrajinského prezidenta?
Kličko tam v neděli byl. Připomínám, že radikálové na něj zaútočili protipožárním přístrojem, když se je snažil uklidňovat.

Opoziční vůdce Kličko je zasažen hasícím sprejem.

Lidovky.cz: A opoziční program?  
Opozice zatím dává především ultimáta, ačkoli si nejsem jistý, že je v pozici, aby si je mohla vládě dovolit klást. Ukončení protestů podmiňuje například okamžitým odstoupením vlády a neprodleným vyhlášením prezidentské volby či odstoupením generálního prokurátora. Nově jí vadí také úprava trestního zákoníku, kterou parlament navzdory odporu opozičních poslanců schválil minulý týden a jež dle mínění opozice činí z Ukrajiny totalitní stát.

Lidovky.cz: O jaké konkrétní zákony se jedná?
Je to jeden jediný zákon, který ovšem v praxi mění dalších 14 zákonů. Něco je údajně přesně opsáno z ruského zákonodárství, zejména pasáž o nestátních organizacích - pokud je sponzoruje někdo ze zahraničí, musí to nově oficiálně oznámit a vláda může uskupení zrušit. Je tam celá řada ustanovení týkajících se pouličních protestů, například že člověk nesmí přijít na demonstraci zamaskovaný nebo nesmí mít na hlavě přilbu. Část opatření se týká takzvaného "Automajdanu" - to je praxe protestujících, v jejímž rámci se kolony aut vydávají třeba k sídlu prezidenta a tam se snaží blokovat Janukovyčovo auto. V tomto případě se zákon snaží pamatovat na to, že více než pět aut za sebou se nesmí shromáždit, a pokud se to stane, policie může jejich řidičům navždy odebrat řidičský průkaz. Demonstranti na to reagovali po svém: i staré paní měly na hlavě místo přilby kastrol, který zakázaný není. Nebo se nastrojili do, rovněž povolených, karnevalových masek. Takže svým způsobem si uchovávají smysl pro humor. Jenže ta situace sama o sobě nikterak humorná není.

Střety opozičních demonstrantů a bezpečnostních jednotek v Kyjevě v noci na pondělí:

Lidovky.cz: V neděli policie zadržela nejméně dvacet lidí, které následně umístila do vyšetřovací vazby. Máte nějaké zprávy o tom, zda se s nimi zachází korektně?
To, v jakých podmínkách jsou drženi, přesně nevím. Ovšem o ukrajinské vazbě bych si nedělal sebemenší iluze. Kromě demonstrantů byli zadrženi také novináři ze štábu Rádia Svoboda. Viděl jsem je v akci, stáli na střeše jednoho mikrobusu a monitorovali to, co se děje. Nic jiného nedělali, do protestů se nezapojovali, bylo jasné, že jsou to žurnalisté. 

Lidovky.cz: Takže policie zakročila proti novinářům? To připomíná nedávný útok na Teťjanu Čornovolovou...
Přímo u zatýkání lidí z Rádia Svoboda jsem nebyl, ale podle mého názoru se stali terčem policie, protože stáli na tom mikrobusu a byli ze všech novinářů nejviditelnější. Co se Čornovolové týče, ta už se objevila na Majdanu, sice ještě s přelepeným nosem, ale jinak evidentně ve značně lepším zdravotním stavu. Její případ je stále vyšetřován, pět lidí bylo v souvislosti s ním vzato do vazby, ale oni se samozřejmě hájí, že s tím nemají nic společného. Zajímavá byla oficiální akce ministra zahraničí, který si pozval velvyslance EU a vyjádřil se mimo jiné i k tomuto incidentu. Prohlásil, že to nemá žádnou souvislost s její profesionální kariérou, že měla obyčejnou dopravní nehodu. Neuvěřitelný výrok.

Lidovky.cz: Zpět k aktuálnímu dění. Prezident Viktor Janukovyč v pondělí oznámil vytvoření zvláštní komise, která má za úkol krizi řešit. Jaké má mít kompetence? A je formulace řešení, o jeho realizaci ani nemluvě, vůbec v jejích silách?
Pokud vím, tak v té komisi má být ministr spravedlnosti a poradce prezidenta. To se však nelíbí opozici, která chce jednat přímo s Janukovyčem. Kompetence komise zatím nejsou přesně známy, ale co může vyřešit, to je ve hvězdách. Spíše mám podezření, že ze strany vlády je to taková hra o čas.

Lidovky.cz: Na začátku prosince jste mluvil o patové situaci, jak byste současné rozložení sil charakterizoval nyní? A jak odhadujete další vývoj?
Slova o patu jsou namístě i teď, nynější situace je však ještě horší. Demonstranti jsou už unavení, ale o to větší napětí mezi nimi vládne, radikalizují se. Obě strany působí naprosto neústupně a zejména část radikálů je skutečně odhodlaná jít do krajnosti a nevyhýbat se přitom ani násilí. Mně osobně se zdá, že ta situace je neřešitelná. Jediné, co mě napadá, by byla generální stávka, ale myslím si, že opozici chybí na její organizaci síly a část Ukrajiny by se nepřipojila. Opozice tudíž nemá v ruce žádný prostředek k prosazení svých požadavků. Naopak vláda drží v ruce všechny karty: armádu i policii, tedy silové prostředky, ani nemluvě o parlamentní většině. Jak se minulý týden ukázalo, parlament je schopný – a ochotný – během dvaceti minut odhlasovat zákon, kterým převrátí legislativu v zemi. Eskalace násilí se stáváme svědky už dnes, a to nejen ze strany demonstrantů, ale i policie. Ta proti demonstrantům začala používat gumové projektily, vím například o člověku, kterému jimi vystřelila oko. To samozřejmě přilévá olej do ohně.

SPORNÉ ZÁKONY A POŽADAVKY OPOZICE:

16. LEDNA BYLY PŘIJATY TYTO SPORNÉ ZÁKONY:

  • zákon zakazující používání masek na demonstracích
  • zákon o adresném prodeji vstupenek na fotbalové zápasy
  • zákon zavádějící přísné tresty za pomluvy a propagaci extremismu
  • zákon zpřísňující pravidla pro činnost občanských sdružení
  • zákon umožňující státním orgánům zablokovat webové stránky bez soudního rozhodnutí
  • zákon zakazující shromažďování, uchovávání, používání i likvidaci či šíření důvěrné informace o bezpečnostních složkách a soudcích nebo jejich blízkých příbuzných
  • zákonm umožňující prezidentovi a parlamentu předčasně ukončit pravomoce členů Národní rady pro televizní a rozhlasové vysílání
  • zákon, podle kterého je každý internetový sdělovací prostředek nyní povinen okamžitě se zaregistrovat u příslušné státní instituce

17. ledna prezident Janukovyč všechny přijaté zákony navzdory protestům opozice podepsal.

CO NYNÍ POŽADUJE OPOZICE:

  • předčasné prezidentské volby
  • předčasné parlamentní volby
  • okamžité vytvoření přechodné vlády, která by nahradila kabinet Nikolaje Azarova
  • odvolání generálního prokurátora Viktora Pšonky
  • jmenování nového generálního prokurátora, po dohodě všech účastníků jednání o smíru
  • odvolání předsedy parlamentu Vladimira Rybaka
  • volbu nového předsedy parlamentu
  • potrestání ministra vnitra Vitalije Zacharčenka, který je zodpovědný za brutální zásahy policie proti demonstrantům
  • amnestii pro všechny účastníky demonstrací, které trvají od listopadu 2013
  • okamžité zrušení všech zákonů přijatých parlamentem přes odpor opozice 16. ledna 2014.

Petra Procházková

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.