Lidovky.cz

Mírová jednání v Ženevě opět narušily rozpory mezi vládou a opozicí

Svět

  14:34aktualizováno  16:03
ŽENEVA/DAMAŠEK - Rozhovory mezi syrskou opozicí a zástupci vlády prezidenta Bašára Asada pokračují v Ženevě již pátým dnem. V úterý se mělo jednat o předání moci v zemi a rovněž o humanitární pomoci pro obléhaný Homs, odpolední část rozhovorů však byla zrušena. Důvodem jsou neshody ohledně podstaty a cílů jednání. Opozice trvá na vytvoření přechodné vlády v Sýrii, zástupci vlády to ale odmítají.

Život mezi troskami - ulice obléhaného města Homs. foto: Reuters

"Vyjednavač Lachdar Brahímí zrušil odpolední rozhovory, aby dal Džaafarímu čas přemýšlet o Ženevě 1," uvedl jeden ze členů syrské opoziční delegace s odkazem na syrského vládního vyjednavače Bašára Džaafarího. "Režim naprosto odmítá posunout se v diskuzi k otázce přechodné vlády," dodal. Právě v závěrech předchozí ženevské konference z roku 2012 se mluví o vytvoření přechodného kabinetu. Vytvoření přechodné vlády je "nyní naší hlavní prioritou", prohlásil ještě před jednáním Anás Abdá, jeden z členů opoziční Syrské národní rady (SNC). Vyjednávači chtěli na schůzce rovněž zmínit téma pomoci pro Homs, režim ale "stále trvá na své politice systematického vyhladovění", dodal Abdá pro agenturu AP.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Edgar Vasquez, syrská vláda svým odmítáním distribuce pomoci "otravuje atmosféru mírových rozhovorů s opozicí". Vasquez proto vyzval Asadovu administrativu, aby okamžitě schválila pohyb konvojů mezinárodních organizací.

Zoufalá situace v Homsu

V neděli dospěly obě strany alespoň k první dohodě, a sice že obléhané město Homs budou moci opustit ženy a děti. Ani k tomu ale zatím nedošlo. Podle guvernéra Homsu nyní vše záleží na jednáních představitelů OSN s rebely, kteří ovládají centrum města. "Doufáme, že tým OSN získá souhlas od ozbrojených skupin ve starém městě k zajištění evakuace civilistů. My jsme připraveni," řekl guvernér Talál Barrazí. Město obléhají syrští vojáci již téměř dva roky.

Jeden z aktivistů uvnitř Homsu jednání s OSN potvrdil. "Od rozhovorů v Ženevě se pro nás nic nezměnilo, včera jsme byli terčem intenzivního ostřelování," dodal. Situace ve městě je podle něj zoufalá, vzhledem k nedostatku jídla se většina lidí živí jen olivami.

Pokud jde o evakuaci žen a dětí, neustále se dojednává, jakým způsobem by k tomu mohlo dojít. Opozici navíc vadí, že vláda chce, aby jim předložila seznam jmen všech mužů, kteří se v centru Homsu nacházejí. Zmocněnec pro Sýrii Lachdar Brahímí ale tento požadavek brání. "Nejde o podmínku pro evakuaci žen a dětí, je to podmínka pro to, aby bylo umožněno dostat se ven i mužům-civilistům," vysvětlil Brahímí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.