Lidovky.cz

Čínu čeká historická schůzka s Tchaj-wanem. Uklidní napjaté vztahy?

Svět

  6:00
Čínský Nanking se v únoru stane svědkem neobyčejné události: na jeho půdě se setkají zástupci pevninské Číny a Tchaj-wanu. Plánovaná schůzka je první svého druhu, a tedy bezesporu zlomová, je však otázkou, zda zahájí novou kapitolu napjatých čínsko-tchajwanských vztahů.

Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou. foto: Reuters

Tchajwanská delegace míří na oficiální jednání na půdě Číny vůbec poprvé. Na historickou schůzku, jež se bude konat 11.-14. února v Nankingu a posléze Šanghaji, ji povede předseda tchajwanské Rady pro záležitosti pevniny Wang Jü-čch'. Ve městech na Dlouhé řece se setká se svým čínským protějškem Čang Č'-ťünem, šéfem Státní kanceláře pro tchajwanské záležitosti.

Optimismus navzdory napětí

Wang svou oficiální návštěvu Číny oznámil na úterní tiskové konferenci. "Cesta bude mít zásadní dopady na další upevňování pout mezi oběma břehy (Tchajwanského) průlivu," prohlásil. Wangovým optimistickým slovům přitakává i čínská strana. "Je to důležitý krok," řekl agentuře Nová Čína mluvčí Státní kanceláře pro tchajwanské záležitosti Ma Siao-kuang.

Faktem zůstává, že kořeny napětí mezi Čínskou lidovou republikou (tedy pevninskou Čínou) a Čínskou republikou (neboli Tchaj-wanem) jsou natolik hluboké, že je jediná - byť jakkoli převratná - schůzka zvládne přetnout jen stěží. Peking (ostatně jako valná většina světových hráčů, Českou republiku nevyjímaje) samostatnost Tchaj-wanu nikdy neuznal; od roku 1949 jej považuje za jednu ze svých provincií a dodnes, aspoň rétoricky, odmítá vyloučit možnost ozbrojeného zásahu, jímž by k sobě ostrovní stát pevně připoutal.

ČTĚTE TAKÉ:

Důležitý mezník

Navzdory tomu je plánovaná schůzka důležitým mezníkem. Ledy sice začaly tát už na konci minulé dekády, přesněji v roce 2008, kdy tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou otevřel tamní trh ekonomické invazi z pevniny, politická a vojenská propast však přetrvala. A právě únorové jednání má položit základní kámen ke stavbě budoucího mostu. Tím spíš, že se hodlá vyhýbat konfliktním tématům. Jednat se bude o otevření zastupitelských úřadů, zastoupení Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích či lékařské péči pro Tchajwance, kteří studují v Číně.

"Nechceme se zabývat vysoce citlivými politickými problémy," vysvětlil Wang Jü-čch'. Cílem rozhovorů je podle něj vytvořit "normální komunikační mechanismus, který by zamezil možným nedorozuměním."

"Doufáme a věříme, že tento důležitý krok obou stran povede k prohloubení naší komunikace a vzájemného porozumění, stejně jako k budoucímu společnému budování vztahů," doplnil prezident Ma Jing-ťiou. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.