Lidovky.cz

Čína oslaví Rok koně zahalená smogem. Vyzývá k zákazu petard

Asie

  11:03
PEKING - Varování před hustým smogem nad centrální a východní částí Číny tento týden vedly místní meteorology k výzvě, aby byly při oslavách lunárního Nového roku zakázány všechny druhy zábavní pyrotechniky. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Oslavy čínského Nového roku - ohňostroj nad Pekingem. foto: Reuters

Vyhlášení úplného zákazu ovšem není pravděpodobné, protože Číňané věří, že odpalováním petard během oslav Nového roku, které připadají na pátek, zaženou smůlu a zajistí si štěstí. Města se tak během oslav pravidelně mění na cosi velmi podobného válečné zóně, kde nebe ztemní hutným kouřem, který se nezvedá celé hodiny.

Od čtvrtka má centrální a východní část Číny pokrývat hustý smog. Proto meteorologové doporučili, aby ústřední vláda zábavní pyrotechniku úplně zakázala.

ČTĚTE TAKÉ:

Místní úřady, včetně těch v Pekingu, ale jen vyzvaly obyvatele, aby letos množství odpalované pyrotechniky snížili. Přinejmenším někteří se toho zřejmě rozhodli uposlechnout, protože podle listu China Daily hlásí prodejci podstatně nižší prodej zábavní pyrotechniky než v předchozích letech.

ROK KONĚ

  • Nezávislost, sebejistotu, vášeň a zároveň nestálost a náladovost charakterizuje v čínské mytologii kůň, s nímž je spojován nadcházející čínský nový rok. Letos podle lunárního kalendáře připadá na 31. ledna, kdy kůň převezme pomyslné žezlo od hada a jeho nástup bouřlivě oslaví více než půldruhá miliarda obyvatel východní a jihovýchodní Asie.
  • Vláda koně, který je sedmým znamením v čínském horoskopu, potrvá až do 18. února 2015, kdy ho vystřídá jemná a obětavá koza. Ke každému znamení patří v čínském kalendáři také konkrétní prvek. V roce 2014 bude ke koni patřit dřevo a živel ohně. Kůň symbolizuje především rychlost, vášeň, dravost a sílu. Podle astrologů by měl nadcházející rok být dynamický a plný výzev, přinese úspěch při prohlubování mezilidských vztahů i v oblasti finančních investic a na poli vědy. Dařit by se mělo především těm, kteří jsou ochotni riskovat a činit odvážná rozhodnutí. Pro koně je charakteristická ale i jeho nestálost a náladovost, díky níž má občas problémy s úspěšným dosažením vytčených cílů. 
  • Svátky jara (čchun-ťie) neboli nového roku jsou nejvýznamnějším svátkem roku pro Číňany, Tchajwance, Vietnamce, Singapurce, Korejce a Japonce a jsou srovnatelné s našimi Vánocemi. Tradičně se slaví v rodinném kruhu. Nástup nového roku (kuo-nien) je doprovázen několikadenní záplavou petard a ohňostrojů, které mají zahnat zlé duchy. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře. Červená je totiž barvou štěstí a života a příjemci má zajistit požehnaný rok. Nejdůležitější dny oslav připadají na poslední den starého roku a první dva dny nového, kdy mají Číňané pracovní volno.
  • Lidé narození ve znamení koně jsou populární a přitažliví pro opačné pohlaví. Zrozenci v tomto znamení (1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002) touží po lásce, jsou inteligentní, kreativní, okouzlující a mají specifický smysl pro humor. Dokážou být ale také egoističtí a netrpěliví. Nejlepší partnery údajně naleznou v lidech narozených ve znamení ovce, tygra nebo psa, naopak si příliš nerozumí s protějšky zrozenými ve znamení krysy.
  • Téměř pravidelně je v zemích východní Asie v roce koně zaznamenána takzvaná demografická anomálie. Pokles porodnosti způsobuje všeobecné přesvědčení, že děti narozené v tomto znamení jsou velice vitální a ctižádostivé silné osobnosti. Panuje tedy obava, aby narozený potomek nebylo děvčátko, protože by v dospělosti mohlo přerůst svým manželům přes hlavu a ničit jejich ambice. Děvčata narozená v roce koně prý proto nenajdou manžela.
  • Mezi osobnosti narozenými v roce koně nalezneme například Clinta Eastwooda, Johna Travoltu, Harrisona Forda, Jimmiho Hendrixe či Seana Conneryho. Ženy narozené v tomto znamení jsou prý velmi reprezentativní, nesmírně hrdé a velmi silné osobnosti. Patří mezi ně mimo jiné Aretha Franklinová, Barbara Streisandová, Oprah Winfreyová či Cindy Crawfordová.
  • Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje rok zvířete podle pořadí ve zvěrokruhu. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy (kov, voda, dřevo, oheň, země), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá kladný a záporný princip jin a jang.
  • Počátek nového roku je pohyblivý, a nastává o prvním novu po vstupu Slunce do souhvězdí Vodnáře, mezi 21. lednem a 20. únorem gregoriánského kalendáře.
  • Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 či 2636 před naším letopočtem, kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Podle legendy stál u zrodu kalendáře Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen 12, za odměnu jim Buddha přisoudil vládu v čase v pořadí, v jakém přišli: myš (krysa), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza), opice, kohout (krocan), pes a vepř.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.