Lidovky.cz

Sbohem, Vasile. A už se nevracej, píší Slováci o Biľakovi

Svět

  10:15
BRATISLAVA - Z komunistických pohlavárů byl bývalý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa Vasil Biľak nejblíže k odsouzení, ale nikdy k tomu nedošlo. Muž, který obhajoval vojenskou okupaci Československa, zemřel bez trestu, napsal v pátek slovenský tisk v reakci na čtvrteční úmrtí rodáka z východního Slovenska.

Tajemník KSS Vasil Biľak (vlevo) a místopředseda vlády dr. Gustáv Husák, který byl vyznamenán čestným titulem Řád Kl. Gottwalda, v rozhovoru během slavnostní recepce na Pražském hradě. foto: ČTK

"Ani z nekrologu nelze vynechat, že jeho nepotrestání alespoň za pověstný ´zvací dopis´, spolu s dalšími signatáři, je bílým místem polistopadových dějin, které straší jako věčná výčitka revolucionářům," uvedl list Sme. Dodal, že po zesnulých komunistických vůdčích zůstává pocit nevyrovnání se s organizátory násilí a nesvobody, kterými pokazili, znehodnotili či přímo zničili životy milionů lidí.

Text zvacího dopisu (3. srpen 1968).

"Normalizace, jejíž vrcholným představitelem byl Biľak, sice už neprodukovala tisíce obětí jako padesátá léta, ale o všem ve státě rozhodovalo terárium, ze kterého se lidé báli nejvíce právě jeho," poznamenal deník k politické kariéře Biľaka, jenž byl hlavním ideologem komunistické strany. "Sbohem, Vasile, a už se nevracej v žádné podobě," uzavřelo Sme.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle listu Hospodárske noviny Biľak s dobou neměnil své názory a byl přesvědčeným komunistou a rusofilem. "Miloval Rusy jako bratry a ještě více miloval marxismus-leninismus a jeho režim, který z podprůměrného krejčího dokázal udělat bohatého prominenta. Pravověrným komunistou zůstal až do smrti," poznamenal list na adresu komunistického předáka, který se v mládí vyučil krejčovskému řemeslu. Dodal, že z komunistických funkcionářů měl k potrestání nejblíže právě Biľak, ale i on trestu unikl.

Biľak byl stíhán za údajný podpis "zvacího dopisu", který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Slovenské soudy ovšem v minulosti případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál listu k posouzení pravosti Biľakova podpisu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.