Lidovky.cz

Co se stalo s muži z Homsu? OSN stopla evakuaci z obleženého města

USA

  14:08
HOMS - OSN pozastavila evakuaci z obléhaného syrského města Homs, dokud se nevyjasní osud již evakuovaných mužů, které ihned zadržely syrské bezpečnostní složky. Matthew Hollingworth ze Světového programu pro výživu (WFP) v rozhovoru pro agenturu AP upozornil, že desítky mužů a chlapců, kteří byli evakuováni díky dočasnému příměří, jsou nadále vyslýchány syrskými úřady.

Obyvatelé Homsu čekají u vozidel OSN a Červeného půlměsíce na evakuaci. foto: Reuters

Damašek považuje veškeré muže ve věku od 15 do 55 let za povstalecké bojovníky. Ihned po evakuaci tak musí projít bezpečnostní kontrolou (více čtěte ZDE). OSN podle Hollingwortha další evakuaci civilistů provede až tehdy, kdy bude jasnější, co se stalo se zadrženými.

Od minulého pátku bylo z Homsu evakuováno okolo 1400 Syřanů. Bylo mezi nimi asi 400 mužů.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Edgar Vasquez nedávno uvedl, že syrská vláda se zavázala, že muže po výsleších propustí. "Očekáváme, že tento slib dodrží," řekl Vasquez. "Vzhledem k minulým aktivitám současného režimu to nemůže mezinárodní společenství považovat za samozřejmost a je třeba sledovat osud těchto mužů," dodal.

Humanitární konvoje přivezly v uplynulých dnech do Homsu desítky pytlů s moukou a rýží, dále olej, cukr, sůl a další potraviny.

Děti mezi sutinami v ulicích obleženého Homsu.
Zkáza v syrském městě Homs.
Život mezi troskami - ulice obléhaného města Homs.
Syrští povstalci a civilisté kráčí po zničených ulicích obléhaného Homsu.

Válkou zničený Homs.

Od roku 2011, kdy syrské boje začaly, má za sebou Homs už mnoho ofenziv a město je nesmírně poničené. Některé jeho části stále ovládá opozice a armáda se je snaží získat pod svou kontrolu. Staré Město vojsko obléhá od roku 2012. Lidem tam postupně došly zásoby a mnozí hladoví.

Třetí kolo mírových rozhovorů?

Jeden z představitelů syrské opozice Ahmad Džakál v pátek oznámil, že mezinárodní vyjednávač Lachdar Brahímí plánuje třetí kolo mírových rozhovorů. Druhé kolo vyjednávání bylo zahájeno v pondělí v Ženevě, zatím ale probíhá bez jakéhokoli výsledku. Brahímí v pátek jednal zvlášť s oběma znepřátelenými tábory.

Rozhovory mají najít cestu k politickému řešení syrského konfliktu. Brahímí nicméně již dříve přiznal, že situace je zcela zablokovaná a že ve čtvrtek se žádné rozhovory mezi delegacemi vlády a opozice ani nekonaly. Evakuaci civilistů z Homsu připisuje Brahímí rozhovorům vedeným v Sýrii, nikoli ženevským jednáním.

Ve čtvrtek v Ženevě jednali i náměstci ministrů zahraničí USA a Ruska Wendy Shermanová a Gennadij Gatilov, kteří podle Brahímího slíbili, že jejich země pomohou mírové rozhovory odblokovat. Spojené státy podporují syrskou opozici, zatímco Rusko je hlavním stoupencem prezidenta Bašára Asada.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.