Lidovky.cz

Janukovyčovo dědictví bere za své. Ukrajinský parlament ho likviduje

Svět

  18:13
KYJEV - Revolučním tempem o uplynulém víkendu ukrajinský parlament díky nově nalezené proevropské většině likvidoval po měsících nepokojů nevyhovující zákony, odvolával nepohodlné ministry a ohlašoval trestní stíhání vládních činitelů. Nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov převzal i prezidentské pravomoci, dohoda o nové vládní koalici a o složení kabinetu má být na světě do úterý. Strana regionů, která po roce 2010 bez potíží ovládala parlament, ztratila své vedení a je v rozkladu.

Demonstranti poblíž vládní budovy volají po parlamentních volbách foto: Reuters

Prezident Viktor Janukovyč se v sobotu pokusil o útěk do Ruska. Jeho letoun z doněckého letiště díky zásahu letištního personálu neodstartoval a prezident odjel na neznámé místo. Mohl pak jen bezmocně sledovat, jak ho drtivá většina sněmovny připravuje o poslední zbytky pravomocí. Jeho funkce dočasně převzal šéf parlamentu Turčynov a na 25. května sněmovna naplánovala předčasné volby hlavy státu.

Po sobotním jmenování nových ministrů vnitra a obrany dnes parlament odvolal ministry zahraničí, školství a zdravotnictví. Ministr pro daňovou správu Oleksandr Klymenko byl spolu s generálním prokurátorem Viktorem Pšonkou označen za stíhaného zločince, jehož před zatčením zachránila přestřelka jeho ochranky s policií. Vyšetřováno je dalších 34 lidí, kteří se v souvislosti s nedávnými krvavými srážkami bezpečnostních sil s demonstranty podle nového vedení prokuratury dopouštěli "masových vražd".

Reformy putovaly do koše

Parlament jediným hlasováním zrušil Janukovyčovy justiční reformy, vrátil do své pravomoci jmenování soudců a se stolu smetl i jazykový zákon, který dal předloni menšinám právo užívat po ukrajinském i další místní jazyk.

Aktuální dění na Ukrajině

Novou identitu hledá zdecimovaná Strana regionů, která se veřejně distancovala od svého čestného předsedy Janukovyče. Oligarchové, kteří v minulých letech podle médií štědře dotovali stranickou pokladnu, se snaží najít nového vůdce, který by stranu mohl vést do prezidentských voleb. Ze strany už ovšem odešlo přes sedmdesát poslanců a další odchod zvažují.

Tymošenková na svobodě

Charismatická opoziční vůdkyně Julia Tymošenková, která po sobotním propuštění z charkovské vězeňské nemocnice sleduje dramatické dění z invalidního vozíku, se zatím do velké politiky výrazněji zapojit nehodlá. Příští dny chce strávit u své matky v Dněpropetrovsku, s níž se kvůli věznění dva a půl roku neviděla. Protivládní aktivisty vyzvala k pokračování v protestech, dokud nebudou zvoleni politici, kteří si zaslouží jejich důvěru.

Tymošenková popřela, že by už padlo rozhodnutí o její kandidatuře v prezidentských volbách. Dementovala i zprávy o tom, že je jednou z hlavních uchazeček o uvolněný post premiéra. Nikdo s ní prý o takové nabídce nejednal a nepřeje si, aby se s ní počítalo. Šéf sněmovny Turčynov dnes poslancům uložil, aby novou vládní koalici i nový kabinet sestavili do příštího úterý.

Kreml zatím k situaci na Ukrajině vytrvale mlčí a komunikaci se západním sousedem svěřuje poslancům Státní dumy, nanejvýš ministerstvu zahraničí. Šéf diplomacie Sergej Lavrov v sobotu kritizoval vzniklou situaci v telefonickém rozhovoru s partnery z Berlína, Varšavy a Paříže. Právě oni totiž zprostředkovali páteční dohodu Janukovyče s opozicí, kterou podle Lavrova povstalci nedodržují.

ČTĚTE TAKÉ: Putin se shodl s Merkelovou: Nechceme, aby se Ukrajina rozdělila

Dnes Moskva oznámila, že se na Ukrajinu pokusí dostat zmocněnec pro lidská práva, jehož "průzkumnou misi" už ovšem Kyjev jednou zakázal. Emisar Andrej Jurov má do Kyjeva odjet příští týden. Rusko zároveň dalo najevo, že neuvolní další částku finanční pomoci Ukrajině, dokud v Kyjevě nebude zformována nová vláda.

V ukrajinském parlamentu dnes jednala delegace 12 poslanců Evropského parlamentu. Její členové se chtějí setkat i s Tymošenkovou. ČTK to telefonicky sdělil jeden z členů delegace, český europoslanec za ČSSD Libor Rouček. "Naším cílem je získat co nejvíce informací od lidí, kteří na Ukrajině rozhodovali nebo do budoucna rozhodovat budou," řekl Rouček.

Lidé v ulicích oplakávají oběti uplynulých nepokojů

Český prezident Miloš Zeman i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kladou důraz na zabránění rozpadu Ukrajiny a na vytvoření nové vlády v Kyjevě. Zachování územní celistvosti země je podle nich důležité. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes ČTK sdělil, že nadále platí obecné pozvání nejvyššího představitele Ukrajiny do Prahy. Podle Zaorálka dosavadní prezident Viktor Janukovyč už ale ztratil svou legitimitu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.