Lidovky.cz

Dění na Ukrajině nerozumíme, ale ohrožuje naše zájmy, prohlásil Medveděv

Svět

  14:13aktualizováno  14:45
MOSKVA - Ruský premiér Dmitrij Medveděv zpochybnil legitimitu nových ukrajinských představitelů a jejich uznávání v některých státech. Podle agentury Reuters také řekl, že v neděli oznámené stažení ruského velvyslance z Kyjeva do Moskvy odráží nejistou situaci v zemi, kde jsou ohroženy ruské zájmy a životy Rusů.

Dmitrij Medveděv foto: ČTK

"Nerozumíme tomu, co se tam děje. Jde však o skutečnou hrozbu pro naše zájmy a pro naše občany," řekl ruský premiér. "Existují velké pochybnosti o celé řadě orgánů moci, které tam nyní fungují." Fakt, že některé země uznávají nové představitele Ukrajiny, označil Medveděv za takzvanou aberaci. Tento termín v trestním právu značí druh omylu, kdy snaha dosáhnout určitého cíle svévolně ústí ve zcela jiný výsledek.

Ukrajinský parlament po překotných událostech z minulého týdne bleskově obměňuje státní správu, z níž odvolal stoupence sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Krymu demonstrovali za Rusy. Protivládní Ukrajinci se do nich pustili:

Dodávky plynu

Medveděv se vyjádřil také k současné rusko-ukrajinské smlouvě o dodávkách plynu. Případné rozšíření této dohody musí podle něj být dojednáno mezi ukrajinskými společnostmi a vládou. Zdůraznil, že právně závazné úmluvy je třeba dodržet. "Nepracujeme s jednotlivci či určitými lidmi, tohle je (záležitost) mezistátních vztahů," dodal.

Ukrajina se s Ruskem dohodla na zlevnění plynu a na finančních půjčkách, svým závazkům ale i tak nedokáže řádně dostát. Úřadující ministr financí Ukrajiny Jurij Kolobov v pondělí uvedl, že země by mohla v letošním a příštím roce potřebovat zahraniční pomoc v celkové výši 35 miliard dolarů (skoro 700 miliard Kč).

PROČ RUSKO PROHRÁLO NA UKRAJINĚ?

Vítězství Majdanu, sesazení Viktora Janukovyče a útěk vysoce postavených činitelů do ciziny vytvořily na Ukrajině novou politickou realitu. Je důležité pochopit roli Ruska v těchto událostech a navázat vztahy s novou ukrajinskou vládou, napsal ruský liberální list Vedomosti ke změně u kormidla moci v Kyjevě.

  • Moskva se v posledních letech pokoušela v prostoru bývalého Sovětského svazu o projekt opětovné integrace. V Kyjevě i dalších hlavních městech postsovětských republik ruští političtí manažeři podporovali přívržence těsného spojení s bývalou metropolí (anebo ty, kteří se takovými zdáli být). Ale to vše se už vyzkoušelo v roce 2004: Rusko přímo podporovalo jednu stranu konfliktu, aniž by udržovalo kontakty s jejími oponenty.
  • Janukovyčovi stoupenci, řídící se radami z Moskvy, se snažili tvrdě převálcovat soupeře a současně vytvářet alternativní mocenské struktury v podobě "frontů", například Ukrajinský front. Mechanismus finanční pomoci Janukovyčovi se zapojil ještě masivněji než v roce 2004, což Kyjevu umožnilo získat prostředky na úhradu sociálních závazků i na přípravu silových akcí, jak předpokládají ukrajinští experti. Agresivní propaganda státních televizí vytvářela nový obraz nepřátel Ruska, působících v žoldu Západu.
  • Ale v zemi, kde přetrvala politická konkurence, se ruské politické technologie ukázaly neúčinné. Vedly k tomu, že na východě Ukrajiny zmizeli výrazní vůdci a společenské struktury, které by byly schopny se samy organizovat i bez úřední a materiální pomoci.
  • Moskva nejspíše chápe, že porážka Janukovyče a jeho okolí je v mnohém následek ruských kiksů. Otázka zní, jaké závěry si vyvodí Kreml a ruská veřejnost.
  • Je třeba jasně říci, že pokusy hrát kartou rozporů mezi ukrajinskými regiony či snahy vzít pod ruský protektorát východní oblasti a Krym by negativně poznamenaly mezinárodní vztahy a ekonomicky by nebyly efektivní.
  • Regionální elita ukrajinského jihu a východu se obává pohlcení ruskými oligarchy stejně jako Majdanu a příjezdu jeho komisařů. Předáci ruskojazyčných regionů se už snaží sladit vztahy s novým ukrajinským režimem. Pokud se ten nepokusí dorazit odpůrce útokem kavalérie, obě strany si najdou způsob soužití.
  • Navázat vztahy s Kyjevem nebude jednoduché kvůli nahromadění nedůvěry na obou stranách. Ale udělat se to bude muset. Nejspíše nastal čas zřeknout se jasné podpory jednoho z budoucích kandidátů na prezidenta i projektu federalizace země, nepřijatelného pro ukrajinskou elitu. Záhodno však bude pokračovat v dlouhodobých hospodářských projektech (například stavby mostu na Krym).
  • Důležitým tématem v jednáních se může stát i postavení ruštiny a ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině. Moskva může a musí trvat na tom, aby Kyjev dodržoval evropskou chartu regionálních jazyků a práva krajanů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.