Lidovky.cz

Soud osvobodil německého exprezidenta Wulffa obviněného z korupce

Svět

  10:54aktualizováno  14:41
BERLÍN - Zemský soud v Hannoveru osvobodil bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa obviněného z neoprávněného čerpání výhod. Uvedla to zpravodajská televize n-tv. Tato aféra byla jednou z příčin Wulffovy rezignace v roce 2012.

Německý exprezident Christian Wulff. Na svou funkci rezignoval počátkem loňského roku, nyní před soudem čelí obvinění z korupce foto: ČTK/AP

Zemský soud v Hannoveru dnes osvobodil bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa obžalovaného z neoprávněného čerpání výhod. Soud podle německých médií verdikt zdůvodnil tím, že pro obvinění z přijímání výhod neexistují žádné důkazy, a konstatoval, že exprezidentovi náleží odškodnění. Tato aféra byla jednou z příčin Wulffovy rezignace v únoru 2012.

"Ulevilo se mi. Jsem rád, že se u tohoto soudu prosadilo právo a já se nyní zase můžu dívat dopředu," prohlásil někdejší prezident při odchodu ze soudní síně. S jiným verdiktem prý ani nepočítal.

Wulff čelil obžalobě kvůli tomu, že se v roce 2008 ještě jako regionální dolnosaský premiér nechal na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest hostit filmovým producentem Davidem Groenewoldem. Ten údajně část jeho pobytu zaplatil; na hotel a na občerstvení tehdy čelného představitele křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové a jeho rodiny dal 750 eur (dnes asi 20 600 Kč).

VÍCE ZDE:

Podle žalobců tím chtěl nyní čtyřiapadesátiletého Wulffa ovlivnit, aby uvolnil veřejné prostředky na jeho připravovaný filmový projekt John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše. Peníze nakonec Groenewold skutečně získal.

Běžná praxe, tvrdila obhajoba

Obhajoba však tvrdila, že oba muži byli dobří přátelé a mezi takovými jsou podobné vzájemné úhrady běžné. Potvrdila to mimo jiné Wulffova manželka Bettina, s níž se exprezident rozvádí, či jeho osobní strážce. Obhájci proto požadovali zproštění obvinění proti Wulffovi. Groenewold byl v jeho případu spoluobviněným, také jeho hannoverský soud dnes osvobodil.

Státní zástupci se chtějí v průběhu příštího týdne rozhodnout, zda se proti dnešnímu verdiktu odvolají. Žádost o revizi musí podat do týdne. "Využijeme tento čas, abychom rozsudek přezkoumali," řekl agentuře DPA vrchní státní zástupce Frank Lüttig.

Osvobozující rozsudek v kauze bývalé hlavy státu média i odborníci očekávali. Soudce už v prosinci uvedl, že obžaloba je nepřesvědčivá, a spekulovalo se o tom, že bude proces ukončen už v lednu namísto původně plánovaného dubna. Později soudce schválil výslech dodatečných svědků a posunul termín rozhodnutí na konec února. Státní zastupitelství na závěr procesu ani neuvedlo, jak vysoký trest pro bývalého prezidenta žádá, a požadovalo jen další důkazní řízení.

Wulff je vůbec prvním bývalým prezidentem Německa, který stanul před soudem. Kauza, kvůli které byl obžalován, byla jednou z příčin jeho předčasného konce v prezidentské funkci, na niž rezignoval před dvěma roky. Kromě podezřelého výletu na pivní festival byl zapleten i do aféry s přijetím údajně zvýhodněného úvěru na 500.000 eur, podezření z nátlaku na média a do dalších kauz.

CHRISTIAN WULFF

  • Datum a místo narození: 19. června 1959, Osnabrück
  • Vzdělání: práva na univerzitě v Osnabrücku
  • Kariéra: člen Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU, od roku 1975); člen mládežnických organizací blízkých CDU (1978-1985); člen předsednictva dolnosaské CDU (od 1984); radní města Osnabrück (1986-2001); advokát (1990-1994); člen programové komise CDU (1991-1994); předseda CDU v Dolním Sasku (1994-2008); poslanec dolnosaského zemského sněmu (1994-2010); předseda poslaneckého klubu CDU v dolnosaském sněmu (1994-2003); místopředseda CDU (1998-2010); předseda vlády Dolního Saska (březen 2003-červen 2010); předseda Konference předsedů zemských vlád (2006-2007); spolkový prezident (červenec 2010-únor 2012)
  • Rodina: podruhé ženatý; z první manželství má dceru Annalenu (narozena 1993), z druhého syna Linus (narozen v květnu 2008); od loňského ledna žijí s manželkou Bettinou odděleně.
  • Byl v pořadí 10. spolkovým prezidentem a ve svých 51 letech nejmladší hlavou Německa od druhé světové války.
  • Prezidentem byl zvolen 30. června 2010 ve třetím kole, přestože vládní koalice, která ho nominovala, měla ve sboru volitelů většinu. Část zákonodárců CDU/CSU a koaličních Svobodných tehdy hlasovala pro jiného kandidáta.
  • V říjnu 2010 vyvolal kontroverzní reakce výrokem, že islám je stejnou součástí Německa jako křesťanství a židovství.
  • Aféry a soud: - V prosinci 2011 se v médiích objevila informace, že Wulff jako dolnosaský premiér přijal výhodnou půjčku 500 000 eur od manželky podnikatele Egona Geerkense. Poté se v tisku objevily zprávy o dalších Wulffových vazbách na vlivné podnikatele. V lednu 2012 vyšlo najevo, že Wulff vyvíjel tlak na šéfredaktora deníku Bild, aby nezveřejňoval chystaný materiál o oné půjčce. Wulff se hájil tím, že prý šéfredaktora jen žádal, aby byl článek s ohledem na jeho zahraniční cestu otištěn o den později.
  • Kauza, v níž byl vynesen rozsudek, se týká Wulffových vazeb na filmového producenta Davida Groenewolda. Ten mu údajně už v roce 2006 jako dolnosaskému premiérovi zaplatil dovolenou na ostrově Sylt. Nynější soud, který začal loni v listopadu, se týká roku 2008, kdy měl Groenewold Wulffovi a několika dalším osobám zaplatit část pobytu (asi 720 eur) na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest. Wulffa tím chtěl prý přimět k uvolnění veřejných prostředků na jeho připravovaný film John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše; peníze nakonec Groenewold získal.
  • Wulffově pověsti neprospělo ani odhalení, že v roce 2010 získal od koncernu Volkswagen za nadstandardních podmínek k dispozici vůz Škoda. Wulff v dozorčí radě Volkswagenu zasedal jako představitel Dolního Saska a přijetím výhody mohl podle některých právníků porušit zákon.
  • Po odhalení podezřelé půjčky se Wulff dostal pod tlak médií, opozice i části spolustraníků. Odstoupit zprvu odmítal, učinil tak až 17. února 2012, kdy už byla státním zastupitelstvím podána žádost o zbavení prezidentské imunity. Rezignaci Wulff zdůvodnil ztrátou důvěry občanů.
  • Po Wulffově rezignaci se objevila kritika, že Wulff bude mít po pouhých 20 měsících ve funkci nárok na doživotní rentu, kancelář a služební auto s řidičem. Rozpaky vzbudilo i to, že se Wulff s úřadem rozloučil tradiční vojenskou slavností; její průběh narušilo hlasitými projevy několik stovek aktivistů.
  • Wulffova aféra obohatila slovník Němců o nové sloveso - "wulffen", jež má tři významy: žít z peněz někoho jiného, nelhat, ale ani neříkat celou pravdu, nebo zahltit někomu e-mailovou schránku či telefonní záznamník. Právě na záznamník Wulff namluvil svůj varovný vzkaz pro šéfredaktora Bildu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.