Lidovky.cz

Ozbrojence na Krymu neřídíme, je to nesmysl, tvrdí dál Moskva

Evropa

  11:53aktualizováno  13:29
MADRID - Vojáci v neoznačených uniformách nejsou jednotkami ruské armády, ale 'silami krymské sebeobrany', trvá dál na svém Moskva. Ministr obrany Šojgu označil snímky vojenské techniky s ruskými znaky za podvrh a provokaci. Ministr zahraničí Lavrov dodal, že "silám sebeobrany" nemůže Rusko nic přikazovat, protože ruskému velení nepodléhají.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. foto: Reuters

Ministr obrany Sergej Šojgu neví, kde přišli k ruské výzbroji lidé operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu. Podle snímků otištěných v médiích a na sociálních sítích mají k dispozici ruské obrněné transportéry Tigr a Rys. "Nemám ponětí," odpověděl Šojgu na dotaz, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.

"Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají," řekl. "Je to absolutní nesmysl a provokace" dodal.

Přítomnost ruských vojsk mimo sevastopolskou základnu popřel už v úterý ruský prezident Vladimir Putin a ve středu ji v Madridu znovu vyvracel ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle ukrajinských i některých ruských zdrojů ale neoznačení muži blokující ukrajinské vojenské objekty mají ruskou výzbroj, ruské uniformy bez distinkcí a prokazatelně i ruský výcvik.

'Chráníme Krym'

Ukrajinský televizní kanál UkrStream ve středu publikoval video, na němž velitel jednotky neoznačených vojáků v krymském přístavu Kerč přiznal, že je příslušníkem ruské armády. Jeho úkolem je údajně chránit Krym před útoky teroristů. "Jsme Rusové, chráníme Krym, aby nedocházelo k teroristickým aktům," řekl ruský velitel ukrajinské televizi.

Rusko podle ministra Lavrova příkazy krymským "silám sebeobrany" nevydává, jednotky ruské černomořské flotily jsou prý v místech své stálé dislokace. "Dodatečná bezpečnostní opatření ale byla přijata," připustil šéf ruské diplomacie.

Lavrov označil za spekulativní informace některých médií o tom, že není vyloučeno rozmístění prvků americké protiraketové obrany na Ukrajině. "Nic jsem o tom neslyšel," řekl. Pokud ale ukrajinský parlament "vymění protivzdušnou obranu za peníze", pak půjde podle ruského ministra o snahu "lovit v kalných vodách".

O rozmístění americké protiraketové obrany na ukrajinském území dnes podle ruských médií hovořil v Minsku ukrajinský velvyslanec Mychajlo Ježel. Kyjev údajně očekává, že díky tomuto kroku získá z USA vyšší objem finanční pomoci. "Je to otázka jednání, počkáme, uvidíme," řekl diplomat bez dalších podrobností.

Ruský prezident Vladimir Putin s ministrem obrany Sergejem Šojguem (vlevo) sleduje vojenské manévry ruské armády v Pobaltí.

Špatný a nakažlivý příklad

K vyslání pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterou se snaží sestavit Francie a Německo, musejí podle Lavrova dát souhlas "všechny zainteresované strany". Protože ale nynější ukrajinský parlament nemá pod kontrolou celé území státu, "je nutné se dohodnout s těmi, kdo situaci v příslušném regionu kontrolují," prohlásil.

Lavrov znovu obvinil nové ukrajinské vedení, že moc uchopilo nezákonnou a neústavní cestou. "Západ dal světu špatný příklad, když demonstranty podpořil. Tento špatný příklad je nakažlivý, je nezbytné ustoupit od hodnocení situace podle dvojitých standardů," konstatoval ruský ministr. V jádru ukrajinské krize je podle něj fakt, že "světové společenství nedokázalo včas reagovat na protivládní protesty a hrubé porušování zákonů" na Ukrajině.

Lavrov se po návštěvě Španělska vydá do Paříže, kde má jednat o situaci na Ukrajině s ministry zahraničí ostatních stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Poprvé od ruské invaze na Krymu se ruský ministr k přímému jednání setká se šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym.

Putin o dění na Ukrajině: Je to protiústavní převrat:

Srbští dobrovolníci na Krymu

Do krymského Sevastopolu, který je pod kontrolou ruských okupačních vojsk a místních proruských radikálů, dorazily srbské posily. Srbští dobrovolníci prý přijeli na pozvání místních ruských kozáků.

"Naším cílem je vyjádřit podporu srbského národa," řekl vůdce srbských dobrovolníků Milutin Mališić novinářům. "U vás teď nastává stejná situace, jaká byla v Srbsku. Západ a Evropská unie financují opozici a vyprávějí, jak krásný je život v Evropě. Je to ale lež," uvedl srbský bojovník, který se i se svými pěti druhy účastnil bojů v Kosovu v roce 1999.

"Přijeli jsme na pozvání ruských kozáků. Za občanské války v Jugoslávii přijelo podpořit srbský národ mnoho ruských dobrovolníků," prohlásil Mališić. "Náš národ je menší, nemůžeme postavit tolik bojovníků. Naše láska k Rusku je ale veliká," ujistil novináře.

Srbové se podle agentury ITAR-TASS budou na Krymu podílet na hlídkování u jednoho z vojenských postů střežících příjezd do Sevastopolu. Stanoviště je pod kontrolou jednotky ruských kozáků.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.