Lidovky.cz

Boeing 777 s 239 lidmi na palubě zmizel z radarů, záchranáři po něm pátrají

Svět

  7:22aktualizováno  14:36
KUALA LUMPUR - Letadlo společnosti Malaysia Airlines letící z Kuala Lumpur do Pekingu zmizelo. Podle tvrzení vietnamských médií se zřítilo do moře u jednoho z jihovietnamských ostrovů. Malajsijský ministr dopravy to ale odmítl. Letadlo se podle něj pohřešuje, ale je možné, že nespadlo. Po letadle se intenzivně pátrá. Vietnamská letadla podle agentur upozornila na velké olejové skvrny na moři jižně od Vietnamu. Mohly by být prvním důkazem o havárii malajsijského letadla.

Příbuzní čekají na nové zprávy o ztraceném letu Boeingu 777. foto: Reuters

Vietnamský úřad civilního letectví oznámil, že jeho letadla našla dvě velké olejové skvrny jižně od vietnamského ostrova Tho Chu. Vietnam k nim vyslal lodě. Zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, že skvrny souvisí s hledaným letadlem, ale mohly by být údajně zbytkem po uniklém palivu. Jsou o délce deset a patnáct kilometrů a vzdáleny jsou asi 500 metrů jedna od druhé.

Dispečeři řízení letového provozu Malajsie ztratili kontakt s letadlem zhruba po dvou hodinách letu, když přelétalo nad Jihočínským mořem. To potvrzuje i společnost Malaysia Airlines. Vietnamská média psala, že se letadlo zřítilo, malajský ministr dopravy Hishamuddin Hussein však zatím hovoří pouze o ztrátě kontaktu s posádkou. To, že se stroj zřítil, potvrdit odmítl.

Zpráva pro všechna plavidla a letadla v dosahu neštěstí:

Ostrov Tho Chu.

Ostrov Tho Chu.

"Děláme vše, co je v našich silách, abychom zjistili, kde to letadlo je. Čekáme na přesné informace malajsijské armády, ta očekává další informace vietnamské strany," uvedl malajský ministr.

Na palubě letadla Boeing 777-200 je 227 cestujících a 12 členů posádky. Letadlo vzlétlo z letiště v Kuala Lumpur v sobotu ve 0:21 místního času, tedy v pátek v 17:21 SEČ. Do Pekingu mělo dorazit v 6:30 místního, tedy půl hodiny před půlnocí našeho času.

Na seznam cestujících přibyli Indové

Malajský zpravodajský server s odvoláním na viceprezidenta letecké společnosti píše, že letadlo mělo v nádržích palivo, které by stačilo na sedm hodin letu. Letadlo proto mohlo zůstat ve vzduchu pouze do půl deváté místního času, tedy do půl druhé ráno SEČ.

Malaysia Airlines uvedly, že na palubě bylo 227 cestujících ze čtrnácti zemí. Většinu 152 lidí tvořili Číňané, dále tam bylo 38 Malajsijců, sedm Indonésanů, šest Australanů, pět Indů a tři Američané.

Další cestující byli z Francie, Nového Zélandu, Ukrajiny, Ruska, Kanady, Itálie, Tchaj-wanu, Nizozemska a Rakouska. Mezi cestujícími byly dvě malé děti z Číny a USA. Seznam cestujících nechtějí aerolinie zveřejnit, dokud neinformují rodiny všech cestujících.

Letecká společnost původně hovořila o 12 občanech Indonésie a nezmiňovala se o Indech. "Zaměnili jsme mezinárodní kódy těchto dvou zemí," vysvětlily dopoledne aerolinie na svých stránkách.

Dva lidé ze seznamu pasažérů pohřešovaného malajsijského letadla měli štěstí v neštěstí. Jsou naživu díky tomu, že byl  oběma v Asii ukraden pas. Jde o Itala a občana Rakouska.

Nevěřte spekulacím, vyzývá letecká společnost

Prostor, kam se stroj zřejmě zřítil, vietnamští záchranáři údajně už lokalizovali a vydali se na místo. Podle vietnamských letových kontrolorů byl kontakt s letounem přerušen minutu před tím, než stroj vstoupil do vietnamského vzdušného prostoru.

Nikde na trase letadla prý zatím nebyly zpozorovány trosky. Pilot ale neodvysílal tísňový signál, což je podle letových odborníků nezvyklé. Podobný případ je znám z roku 2009, kdy rovněž bez tísňového signálu spadlo po čtyřech hodinách letu do moře letadlo společnosti Air France na trase z Brazílie do Francie.

Poslední zaznamenaná poloha zmizelého letadla:

V Pekingu, kam měl malajsijský stroj doletět, čínské úřady vyzvaly příbuzné a blízké pasažérů, aby se uchýlili do hotelu vzdáleného asi 15 kilometrů od letiště a vyčkali dalších informací. Příbuzní se scházejí i na letišti v Kuala Lumpur, kde se podle serveru konala mše za cestující. Malaysia Airlines se odtamtud chystají vypravit speciální let do Vietnamu.

Příbuzní jsou vyčerpáni nejistotou

  • Čínští příbuzní osob, které byly v pohřešovaném letadle malajsijských aerolinií, si stěžují na úřady. Drží je prý v hotelu a neposkytují informace.
  • Asi dvacítka těchto lidí však podle agentury Reuters zlobně vyrazila ven a stěžovala si před zraky novinářů. "Není tady nikdo z letecké společnosti, nemůžeme najít jediného člověka. Prostě nás zavřeli do pokoje a řekli, abychom čekali. Chceme, aby se někdo ukázal, nedali nám ani seznam pasažérů," řekl jeden z mužů.
  • Další z příbuzných se snažil vyhnout se novinářům a pouze si postěžoval: "Jednají s námi jako se psy."
  • Mezi těmi, kdo v Pekingu na letadlo čekali, byl také Ind Sanved Kolekar, který v Pekingu pracuje. "V letadle jsou mí rodiče. Nevím, co se stalo, neposkytli mi žádnou informaci. Pro mne je to obtížné, protože nerozumím místní řeči," řekl Reuters.
  • Další spekulace se objevují kolem pasažérů. Nejméně dvě z jmen, která čínská policie zveřejnila, jsou prý upravena, což dle čínských médií může znamenat, že šlo o Ujgury, tedy muslimské občany z autonomní částí západní Číny, jimž Peking připisuje často teroristické útoky.
  • Zdroj: ČTK
Příbuzní čekají na nové zprávy o ztraceném letu Boeingu 777.

Letecká společnost o vývoji událostí průběžně informuje na svých stránkách. "V médiích se objevuje spousta neověřených zpráv. Malaysia Airlines důrazně žádají veřejnost a novináře, aby informace hledali výhradně v oficiálních prohlášeních Malaysia Airlines a malajské vlády," upozorňuje.

Pátrání zastavilo spory o Jihočínské moře

Malajsijský letoun se podle původních zpráv zřítil v Jihočínském moři, jehož části si nárokuje několik asijských států, zejména Čína a Filipíny. Jejich napjaté vztahy, které se nejednou nebezpečně přiblížily ozbrojenému konfliktu, dnes v důsledku tragické havárie ustoupily, píše ČTK.

Čína na pomoc záchranářům vyslala dva pomocné čluny a Filipíny tři hlídkové lodi a tři letadla. "V mimořádných situacích musíme postupovat společně bez ohledu na hraniční problémy," prohlásil velitel filipínského západního vojenského okruhu Roy Deveraturda.

Jedná se zřejmě o druhou vážnou nehodu letounu Boeing 777 za necelý rok. Toto letadlo přitom od zahájení letů v roce 1995 nemělo žádné problémy s bezpečnostní. Loni v létě měl letoun 777 aerolinek Asiana Airlines nehodu při přistání v San Francisku, při nehodě přišli o život tři cestující, napsala agentura Reuters.

Pokud se potvrdí zprávy o pádu stroje, půjde o jedno z největších leteckých neštěstí v historii, více na WSJ:

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.