Lidovky.cz

Šarapatka z Úsvitu míří na Krym. Kdo poslance pozval? Sám neví

Evropa

  13:45
Obyvatelé Krymu budou v nedělním referendu rozhodovat o připojení k Rusku. Přestože Západ s plebiscitem nesouhlasí, na Krym zamíří řada zahraničních pozorovatelů, kteří by hlasování měli dodat žádoucí legitimitu. Jedním z nich bude i Milan Šarapatka, poslanec za Okamurovo hnutí Úsvit. Kdo ho ve skutečnosti na poloostrov pozval, však Šarapatka netuší.

Poslanec Milan Šarapatka. foto: ČTK

Rusko a krymská loutková vláda se snaží dodat legitimitu víkendovému referendu, které se koná v okupačních podmínkách. Na Krymu byl přerušen přístup k ukrajinským médiím a proukrajinští aktivisté jsou fyzicky napadáni Ruskem vyslanými a sponzorovanými ozbrojenci.

Za těchto podmínek odmítla vyslat na Krym pozorovatele i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mimo jiné i proto, že mise vojenských pozorovatelů, s jejímž vysláním souhlasilo i Rusko, nebyla v minulých dnech na poloostrov vpuštěna. Podle zprávy OBSE jí vtom zabránila přímo ruská okupační vojska.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle diplomatických zdrojů se ruští zprostředkovatelé snaží v Evropě ulovit mezi poslanci takzvané "pozorovatele", kteří by volbám dodali legitimitu. A oslovují také české zákonodárce. Čeští politici přitom už v minulosti předvedli značnou míru ohebnosti. Například v říjnu minulého roku bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda podpořil legitimitu voleb v polodiktátorském Ázerbájdžánu.

V jeho stopách nyní kráčí poslanec Milan Šarapatka. V tiskové zprávě hnutí Úsvit se tvrdí, že na Krym jede "na základě pozvání bruselské NGO - Evropská organizace pro svobodný monitoring“. Problémem je, že ona bruselská neziskovka není dohledatelná.

Přípravy referenda na Krymu doprovází mohutná kampaň.

"Stop fašismu! Všichni k referendu!" Proruská kampaň ke krymskému referendu je v plném proudu.

"Užiteční idioti"

Sám Šarapatka organizaci nezná. Když ho Lidovky.cz požádaly o kontakt, aby bylo možné ověřit, že nejde o nějakou kamuflovanou organizaci placenou Ruskem, uvedl: "Neposkytnu, protože ho nemám." A dodal, že internetové stránky této organizace nikdy neviděl. Na otázku, zda mu to není divné, pak odpověděl: "Není. Já mám možnost se tam podívat, mám možnost se podívat, jak reagují ti lidi a to je pro mě důležité."

Reálně přitom hrozí, že ruským okupantům tím pomůže. "Zajištění účasti lidí jako jsou poslanci členských zemí EU, která přitom referendum jednoznačně odmítla, je pro Rusko a krymské orgány velmi důležité. Ti lidé tam jedou sehrát roli "užitečných idiotů" a dodávají zdání legality a regulérnosti něčemu, co legální a regulérní v podmínkách dnešního Krymu není a z definice ani být nemůže,“ uvedl pro Lidovky.cz diplomatický zdroj, který si nepřál být jmenován.

Výběr Šarapatky není náhodný. Hnutí Úsvit zaujímá vedle komunistů ke krizi na Ukrajině stanoviska blízká v mnoha ohledech Moskvě. Okamurova strana označuje převzetí moci v Kyjevě za násilné, tamní moc za nelegitimní (podobně jako Kreml) a v podstatě ho dává na stejnou roveň jako ruskou intervenci na Krym, byť i tu hnutí odsuzuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.