Lidovky.cz

Marné pátrání po letadle. Z objektů na hladině se vyklubaly odpadky

Asie

  13:52aktualizováno  13:58
CANBERRA/KUALA LUMPUR - Australský premiér Tony Abbott v pondělí ubezpečil, že pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle na jihu Indického oceánu neslábne a není nijak časově omezeno. Pátrací týmy doposud nenašly žádné stopy po Boeingu 777, který zmizel před třemi týdny s 239 lidmi na palubě.

Příbuzní se modlí za osud posádky letu MH370. foto: ČTK

Podle australských úřadů všechny plovoucí předměty, které byly vytaženy v posledních dnech z moře jako potenciální trosky letadla, byly ve skutečnosti rybářské potřeby nebo odpadky.

V pondělí se do oblasti vytyčené 1850 kilometrů západně od australského přístavu Perth, kde podle vyšetřovatelů stroj s největší pravděpodobností spadl do moře, vydalo deset letadel a deset lodí.

ČTĚTE TAKÉ:

Žádný časový limit

"Intenzita pátrání a rozsah operací se nesnižuje, ale zvyšuje," prohlásil předseda australské vlády Abbott. "Rozhodně jsme pro pátrací operaci nestanovili žádný časový limit," dodal premiér s tím, že pátrací týmy jsou povinovány rodinám truchlícím po nezvěstných pasažérech pokračovat v hledání.

Pátrači v nově vytyčené oblasti našli od pátku desítky předmětů, které z dálky připomínaly zbytky letadla, u žádného z nich se ale neprokázala spojitost s letem MH370. "Několik oranžových objektů vylovených v neděli se ukázalo být rybářským náčiním," řekl mluvčí Australského úřadu pro námořní bezpečnost.

Nyní prohledávaná zóna leží blíž k pobřeží než oblast, kde se po letadle pátralo dříve, a také je tam klidnější počasí. Nachází se ale také nedaleko míst, kam mořské proudy zanášejí množství různých odpadků a dalšího materiálu, upozorňují odborníci. To pátrače při hledání značně rozptyluje.

Nezvěstné letadlo mířící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu se stočilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Buďte rozumní, vyzývá Čína příbuzné

Čínský státní tisk vyzval obyvatele, aby na zmizení letadla společnosti Malaysia Airlines reagovali racionálně. Několik desítek příbuzných pasažérů pohřešovaného letu se v neděli vydalo do Malajsie, kde protestují proti tamní vládě. Pekingský komentátor Čang Li-fan uvedl, že tak využili možnosti, že mohou požadovat odpovědi po cizí vládě. "V případě, že by se stejná situace týkala vlády čínské, by to totiž tak snadné nebylo," řekl.

Na čínských sociálních sítích se v poslední době objevila řada fám a spekulací o zmizelém letadle. "Cynismus a nedůvěra k institucím je rysem čínské národní povahy," uvedl komentátor Žen I na svém blogu. Konspirační teorie obsahují spekulace o únosu letadla do Střední Asie, o sestřelení malajsijskými silami ve snaze zabránit teroristickému útoku i tradiční obviňování USA z únosu letadla za účelem utajení informací před Čínou.

Jinak pilní čínští cenzoři se tentokrát prý drží zpátky. Podle AP se snaží pouze o redukci celkového objemu zpráv o pohřešovaném letadle.

ČTĚTE TAKÉ:

Komentář ve státním listu China Daily v pondělí apeloval na obyvatele, aby "hněv nezvítězil nad fakty a rozumem." Autorem článku je Mej Sin-jü, vědecký pracovník Institutu pro mezinárodní obchod a hospodářskou spolupráci, který je součástí čínského ministerstva obchodu.

Případ narušil i jinak přátelské čínsko-malajsijské vztahy. Kromě demonstrací před velvyslanectvím v Pekingu, kritizovaly Malajsii i některé čínské celebrity a cestovní kanceláře začaly bojkotovat společnost Malaysia Airlines. Výpadek čínských turistů by mohl zemi přinést zásadní problémy v oblasti turistického ruchu.

Čeng Jung-nien z univerzity v Singapuru se však domnívá, že narušení vztahů bude jen dočasné: "Když se stane takové neštěstí, vyvolá to v lidech silné emoce. Tohle navíc nebyla přírodní katastrofa, takže si lidé automaticky vymýšlejí konspirační teorie." Letadlo letící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu zamířilo na jih, kde se pravděpodobně zřítilo do vod Indického oceánu. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.