Lidovky.cz

Jsme vládou sebevrahů. Jenže není zbytí, říká Jaceňuk o reformách

Evropa

  13:04aktualizováno  13:50
KYJEV - Nepopulární hospodářské kroky nynější ukrajinské vlády jsou cenou za nezávislost, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk. Vláda sebevrahů, jak říká, zvyšuje od května o 100 procent ceny plynu pro domácnosti a zmrazuje důchody a platy ve státní sféře. A to v situaci, kdy se výkon ekonomiky snižuje a inflace stoupá.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. foto: Reuters

Svůj plán, jak zemi vyvést z hluboké ekonomické krize, ale vláda dodrží, uvedl Jaceňuk. Odměnou bude finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu, která má dosahovat až 18 miliard dolarů.

"Bude to ohromný krok kupředu, zvýší se důvěryhodnost země v očích investorů," řekl Jaceňuk a dodal, že bez pomoci Západu by letos Ukrajina zaznamenala desetiprocentní hospodářský pokles.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na zasedání vlády v Kyjevě.

Jaceňuk prohlásil, že ukrajinská vláda ruskou anexi Krymu nikdy neuzná. Připustil ale, že v podmínkách ruské okupace bude velmi obtížné tuto situaci zvrátit. Přestože omezený rozsah západních sankcí chápe, uvědomuje si také, že Moskvě umožňují, aby svůj tlak ještě zvýšila. "Nátlak, nátlak, nátlak," charakterizoval premiér vztah Moskvy ke Kyjevu.

Anexe Krymu je podle Jaceňuka součástí širšího plánu Moskvy na ovládnutí celého postsovětského prostoru. "Největší geopolitickou katastrofou 21. století by byla obnova Sovětského svazu," parafrázoval ukrajinský premiér známé prohlášení prezidenta Vladimira Medveděva, podle něhož byl rozpad SSSR největší geopolitickou katastrofou 20. století.

Rusko se od ukrajinské krize distancuje

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Jaceňukova slova o nátlaku Moskvy popírá. Důvodem nynější ukrajinské krize není tlak Ruska, ale neřešené vnitropolitické problémy Ukrajiny, prohlásil na páteční tiskové konferenci v Moskvě.

Lavrov odmítl ukrajinská obvinění, že za smrt opozičních demonstrantů při únorové střelbě v Kyjevě jsou odpovědní agenti ruské tajné služby. Podle ukrajinských vyšetřovatelů za smrt víc než sta lidí mohou exprezident Viktor Janukovyč, který vydal příslušné rozkazy, a agenti ruské tajné služby FSB, kteří se na plánování operace podíleli.

VÍCE ZDE:

Lavrov ruskou účast na tragických událostech v Kyjevě odmítl. "Ke zločinům došlo na ukrajinském území, takže Rusko k případu kyjevských odstřelovačů nemá a nemůže mít žádný vztah," prohlásil ruský ministr.

Lavrov se v Moskvě zúčastnil ministerské schůzky Společenství nezávislých států (SNS), integračního seskupení sdružujícího většinu postsovětských zemí. Ukrajina v březnu oznámila, že se po ruské okupaci Krymu členství v SNS vzdává. Páteční moskevské schůzky se ukrajinský ministr zahraničí nezúčastnil, místo něj se dostavil zástupce ukrajinského velvyslanectví v Moskvě.

Výkonný tajemník SNS Sergej Lebeděv na tiskové konferenci tlumočil naději účastnických států, že Ukrajina své členství zachová a organizaci neopustí. "Doufáme, že Ukrajina zůstane, vždyť členství v SNS odpovídá zájmům ukrajinského lidu," řekl Lebeděv.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí zdlůvodnilo odchod ze SNS tím, že organizace opustila své původní cíle a stala se nástrojem realizace útočné politiky Moskvy. Ukrajina se zároveň vzdala předsednictví SNS, které počátkem roku v rámci pravidelné rotace převzala. Role předsedy se místo ní ujalo Bělorusko.

Ukrajina jedná o dovozu plynu

  • Ukrajina vede naléhavá jednání s evropskými sousedy o možnosti dovozu zemního plynu ze západní Evropy náhradou za zdražený ruský plyn, řekl Jaceňuk. Dovážet chce Kyjev zemní plyn ze Slovenska, Maďarska nebo z Polska.
  • Naléhavost alternativního dovozu se zvýšila po rozhodnutí ruského monopolu Gazprom prudce zvýšit sazby za vývoz plynu na Ukrajinu. Rusko v minulých dnech ve dvou krocích zvýšilo cenu bezmála o 200 dolarů na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů.
  • Jaceňuk upozornil, že zpětný transport suroviny ze západu na východ není technickým problémem. Obvykle míří plyn potrubím opačně, tedy z východu na západ. Cena plynu dováženého z Evropy bude podle ukrajinského premiéra o 150 dolarů za tisíc krychlových metrů nižší.
  • Cena ruského plynu je podle Jaceňuka pro Ukrajinu nepřijatelná. Obává se navíc, že Moskva dodávky pro ukrajinské odběratele přiškrtí. Rusko energetické suroviny s oblibou používá jako zbraň proti vzpurným sousedním státům. V roce 2009 se při plynové krizi rukojmím ruských dodávek staly i východoevropské státy Evropské unie.
  • Ukrajina dnes na dodávkách ruského plynu závisí asi z 50 procent. Přes územní Ukrajiny navíc proudí asi polovina ruských dodávek plynu do zemí Evropské unie.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.