Lidovky.cz

Svět

800 000 mrtvých za sto dní. Rwanda si připomíná dvacet let od genocidy

Genocida ve Rwandě: 800 000 mrtvých za pouhých 100 dní. foto: Reuters

Obrazem
KIGALI - Rwanda zahájila stodenní oficiální smutek u příležitosti 20. výročí začátku genocidy, při níž hutuští extremisté za 100 dní zmasakrovali na 800 00 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. Násilí v roce 1994 navíc vyhnalo asi 2,7 milionu lidí z jejich domovů.
  14:47

Rwandský prezident Paul Kagame zapálil oheň, jehož plamen bude hořet 100 dní. Tak dlouho zemí před dvaceti lety trvala genocida místních Tutsiů. Vzpomínkové akce se pořádají v kostelech, na stadionech i v nejmenších vesnicích. Státní smutek začal v pondělí a trvat bude celý týden.

Už v neděli se konala mše v kostele Svaté rodiny v hlavním měste Kigali, zúčastnily se jí asi dvě stovky Rwanďanů. Katolický kazatel ji věnoval zejména obětem, které během masakru zahynuli přímo v tomto kostele.

Etnické násilí se kostelům ani školám nevyhýbalo, podobné stavby se naopak často stávaly němými svědky těch nejhorších masakrů. Tutsiové se do nich totiž schovávali v naději, že je tam násilníci ušetří.

Hlavní pietní ceremoniál začal na místním stadionu, kde z tribun přihlížely tisíce diváků.

ČTĚTE TAKÉ:

Francouzská ministryně se urazila

Vzpomínkových akcí se zúčastní britský expremiér Tony Blair nebo někdejší jihoafrický prezident Thabo Mbeki. Do Afriky dorazil i generální sekretář OSN Pan Ki-mun, který se v předstihu setkal s prezidentem Paulem Kagamem.

Svého zástupce plánovala vyslat i Francie, cestu ovšem překazil diplomatický spor. Prezident Kagame totiž v sobotním rozhovoru zmínil, že se země společně s Belgií výrazně podílela na "politické přípravě genocidy".

Francie patřila k blízkým spojencům hutuského prezidenta Juvénala Habyarimany. Kagamův výrok urazil francouzskou ministryni spravedlnosti Christiane Taubirovou, která měla na ceremoniál do Kigali dorazit. Cestu nakonec odřekla.

Britská BBC ještě v pondělí dopoledne psala, že na stadion místo ní zamíří francouzský velvyslanec Michel Flesch. Na ambasádě však později zazvonil telefon a diplomat se dozvěděl, že pozvánka už neplatí. Neúčast Francouzů potvrdila i rwandská vláda, která reakci Paříže na sobotní vyjádření prezidenta označila za přehnané.

Édouard Balladur, který zastával post předsedy vlády v době genocidy, označil obvinění ze strany Rwandy za "účelovou lež". Podle něj nebyla Francie v žádném případě spoluviníkem genocidy, naopak prý byla první zemí světa, jež dala podnět k vyslání humanitární mise, píše ČTK.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.