Lidovky.cz

Poslanec Jobbiku šokoval: Krym je ruský stejně, jako Zakarpatsko maďarské

Svět

  20:00
Na Parlamentním shromáždění Rady Evropy, kde Rusko přišlo kvůli okupaci ukrajinského Krymu o hlasovací práva, se na Kreml snesla tvrdá kritika. Ruská delegace však přesto alespoň jednou nadšeně zatleskala. Stalo se to v momentě, když maďarský poslanec Tamás Gaudí - Nagy anexi ukrajinského poloostrova podpořil.

Proruští demonstranté v Simferopolu. foto: ČTK

"Ukrajina je umělý státní útvar," prohlásil Gaudí - Nagy, poslanec za neonacistickou maďarskou stranu Jobbik, která se v nedělních parlamentních volbách stala s 21 procenty hlasů opět třetím nejsilnějším uskupením v maďarském parlamentu.

Tamás Gaudí - Nagy pochválil Rusko za anexi Krymu a označil to za příklad, který je hodný následování. Zakarpatská oblast Ukrajiny patřila podle poslance mnoho let Maďarsku (několik set let byla součástí Uher, před rokem 1918 v rámci Rakouska-Uherska) a proto by měla Maďarsku patřit znovu.

'Fašisti všech zemí spojte se'

"Krym je ruský stejně, jako je Zakarpatsko maďarské," prohlásil Gaudí - Nagy. Přítomný poslanec ukrajinské strany Vlast expremiérky Julie Tymošenkové Volodymyr Ariev to komentoval slovy: "Fašisti všech zemí spojte se."  

"Bylo to opravdu něco neuvěřitelného. Ten projev byl ostudou Maďarska," prohlásil český poslanec Stanislav Polčák (TOP 09), který se v rámci delegace českého parlamentu zasedání zúčastnil.

Nebylo to však poprvé, kdy Jobbik ruskou intervenci na Ukrajinu podpořil. Ruskými okupanty zinscenované referendum na Krymu označili maďarští extrémisté za příklad pro Maďary za hranicemi Maďarska.

Maďarsko samotné však podporuje integritu Ukrajiny a ruskou anexi Krymu oficiálně odsoudilo. Žádné územní národy proti sousedům nevznáší.

Rusy podpořili i čeští poslanci a Le Penová

Maďarští extrémisté nejsou v Evropské unii jediní, kteří Rusko ať už přímo, nebo nepřímo podporují. Jak , pod patronátem západoevropských ultrapravicových extrémistů se podařilo zorganizovat během referenda na Krymu i "pozorovatelskou misi", které se z České republiky zúčastnili poslanci Milan Šarapatka z hnutí Úsvit.

Druhý český poslanec, který se jako "pozorovatel" referenda na Krymu účastnil, Stanislav Borkovec z vládního hnutí ANO, však v rozhovoru pro , že si cestu na Krym během referenda hradil z vlastních prostředků. Jak Šarapatka, tak Borkovec označili referendum za svobodné vyjádření postojů obyvatel Krymu. "V žádném případě nikdo nikoho nenutil hlasovat pro připojení k Rusku, žádné namířené hlavně samopalů jsem neviděl," prohlásil Borkovec pro server .

Ruskou anexi Krymu podpořila také předsedkyně francouzské Národní Fronty Marie Le Penová. "Krym je historickou součástí Ruska a referendum je legitimní," prohlásil podle ruského zpravodajského kanálu  před referendem mluvčí Le Penové. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.