Lidovky.cz

Víme, kde jsou černé skříňky ze ztraceného letadla, věří pátrači

Svět

  12:43
PERTH - Pátrači, kteří již více než měsíc hledají v Indickém oceánu pohřešované letadlo společnosti Malaysia Airlines, jsou přesvědčeni, že znají přibližnou polohu jeho černých skříněk. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl australský premiér Tony Abbott. Vedoucí pátracích operací nicméně sdělil, že poslední signály, které ve čtvrtek zachytilo zařízení na bóji spuštěné do oceánu, ze ztraceného letounu nepocházely.

Pátrání po zmizelém letu MH 370. foto: Reuters

"Jsme přesvědčeni, že známe pozici černých skříněk plus minus několik kilometrů," prohlásil Abbott. "Znalost přibližné polohy černých skříněk nicméně není totéž jako vytažení vraku z hloubky téměř čtyř a půl kilometru pod mořem či zjištění všeho, co se s letem stalo," dodal.

Malajsijská vláda již začala vyšetřovat civilní a vojenské letecké úřady v souvislosti s chaotickým řešením situace po zmizení letadla. Podle kritiků malajsijské úřady promarnily v klíčových prvních hodinách příležitost trasu letu vystopovat.

Lokátor černých skříněk na australské námořní základně HMAS Stirling v Perthu.

Největší záchranná akce v historii

Boeing 777 s 239 lidmi na palubě se ztratil 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, což vyvolalo nejrozsáhlejší pátrací a záchrannou operaci v letecké historii, uvedla agentura Reuters. Vyšetřovatelé dospěli k názoru, že stroj z neznámých důvodů změnil kurz, stočil se na jih a zřítil se do Indického oceánu. Hledání se soustřeďuje na oblast, v níž byly v uplynulých dnech pětkrát zachyceny akustické signály, jež se podobají signálům z černých skříněk letadel.

Šéf pátracích operací Angus Houston ale v pátek řekl, že analýza nejnovějších zvukových dat ukázala, že čtvrteční signál se s největší pravděpodobností ke zmizelému letadlu nevztahuje.

Do letadel se umísťují zpravidla dva záznamníky označované jako černé skříňky: jeden nahrává hlasovou komunikaci v pilotní kabině a druhý zapisuje letové údaje. Baterie černých skříněk malajsijského letounu již dosáhly konce své předpokládané životnosti, jež je zhruba 30 dnů. "Tím důležitější je jejich rychlá lokalizace na temném oceánském dně," konstatoval Abbott.

Pátrání po černé skříňce zmizelého letounu:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.