Lidovky.cz

Průlom v pátrání po letu MH 370? Moře vyplavilo 'neznámý' materiál

Svět

  13:46aktualizováno  13:50
PERTH - Na australském pobřeží byl nalezen blíže neurčený materiál, který by podle vyšetřovatelů mohl souviset s pohřešovaným malajsijským letadlem. To zmizelo před více než sedmi týdny s 239 lidmi na palubě a žádné trosky se zatím nenašly. Informovala o tom agentura Reuters.

Pátrání po zmizelém letu MH370. foto: Reuters

Materiál byl vyplaven na břeh na jižním okraji státu Západní Austrálie u města Augusta, které se nachází asi 300 kilometrů od přístavu Perth, odkud je řízeno pátrání po ztraceném letadle. Australská policie vyplavený materiál zajistila a vyšetřovatelé ho nyní zkoumají. Jedná se o první potenciální stopu po zmizelém boeingu od 4. dubna, kdy byly v Indickém oceánu zachyceny možné signály z černých skříněk letounu.

Malajsijský ministr dopravy Hišammuddín Hussein ve středu uvedl, že malajsijská vláda schválila vytvoření mezinárodního týmu, který by měl vyšetřit zmizení boeingu společnosti Malaysia Airlines na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu. Předpokládá se, že se letadlo odchýlilo z plánované trasy a zřítilo se v Indickém oceánu. Důvody ale nejsou známy.

Malajsijský ministr dopravy Hišammuddín Hussein (uprostřed) na tiskové konferenci.

"Hlavním úkolem vyšetřovacího týmu je vyhodnotit, vyšetřit a stanovit skutečnou příčinu neštěstí tak, aby bylo možné předejít podobným neštěstím v budoucnosti," prohlásil Hussein. Ministr rovněž dodal, že vláda jedná s malajsijskou státní ropnou firmou Petronas a dalšími společnostmi ohledně rozšíření podmořských pátracích operací.

Po troskách stroje denně pátrá na hladině Indického oceánu západně od australských břehů asi dvacítka lodí a letadel. Americká robotická ponorka Bluefin 21 navíc prohledává dno Indického oceánu v oblasti, kde byly zaznamenány možné signály z černých skříněk.

PSALI JSME:

Další etapa? Silnější sonar

Australský ministr obrany David Johnston ve středz uvedl, že pokud se ponorce Bluefin 21 nepodaří najít na mořském dně trosky stroje, bude v další etapě hledání nasazen pravděpodobně silnější sonar schopný pracovat ve větších hloubkách. Robot Bluefin 21 již prozkoumal 80 procent z vymezeného území o rozloze 310 kilometrů čtverečních, zatím ale nebyl úspěšný.

Austrálie se nyní radí s Malajsií a Čínou, odkud pocházela většina pasažérů ztraceného letadla, o dalším postupu. Ten by měl být podle BBC oznámen příští týden.

"Pokud do konce stávající fáze pátrání nic neobjevíme, hledání neukončíme. Možná způsob pátracích operací přehodnotíme, ale neodpočineme si, dokud neučiníme vše pro vyřešení této záhady," prohlásil australský premiér Tony Abbott. "Dlužíme to rodinám 239 lidí na palubě a stamilionům lidí, kteří využívají leteckou dopravu," dodal.

Australský ministr obrany Johnston sdělil, že v další fázi hledání by mohlo být použito sonarové zařízení podobné dálkově ovládaným ponorkám, které našly v hloubce 3800 metrů na dně Atlantiku v roce 1985 vrak Titaniku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.