Lidovky.cz

Syrská hra na prezidentské volby. V parodii na demokracii zvítězí Asad

Svět

  6:00
DAMAŠEK/PRAHA - Parodie na demokracii. Tak hodnotí Západ úmysl syrského režimu vyhlásit na 3. červen prezidentské volby v zemi, kde zuří krutá občanská válka. Vítěz bizarního klání je předem jasný – diktátor Asad.

Syrský prezident Bašár Asad foto: ČTK

Několik hodin předtím, než damašský parlament v pondělí oznámil konání prezidentských voleb, dopadl sotva sto metrů od jeho budovy dělostřelecký granát. Zabil pět lidí. V centru Damašku událost relativně běžná.

Potud fakta... Jakkoli v syrském případě není zcela vhodné hovořit o parlamentu i volbách. Poslanci v zemi diktátora Asada sami nerozhodují o ničem. A prezidentské volby vyhraje Bašár Asad. Minule, tedy v roce 2007, obdržel hezkých 97,62 procenta hlasů.
Odmítnout diktátora si tehdy dovolilo necelých dvacet tisíc lidí, k volbám přišlo bezmála 11,5 milionu voličů.

Absurdita voleb, na jejichž konání i falšování si nejhorší diktátoři této planety v našich časech zvláště potrpí, je tak v syrském kontextu zvláště patrná. Během konfliktu, který začal na jaře 2011, již zahynulo na 150 tisíc lidí.

Nejméně 2,7 milionu uprchlo do zahraničí: pokud by i hypoteticky zamýšleli hlasovat, v řadě zemí nemají šanci kvůli zavřeným ambasádám. Další miliony potenciálních voličů utekly z domova a živoří někde v Sýrii bez jídla i dokladů. Značnou část území navíc řídí rebelové, kteří Asada právě nemilují.

Válkou rozvrácená Sýrie se chystá na prezidentské volby.

Pro diktátora (jako) ušité

Jinými slovy: Asada přijdou případně volit pouze Syřané, kteří zůstávají na jím ovládaném území. Paranoidní režim se přesto pojistil: o prezidentství může usilovat výhradně politik, který žil posledních deset let v Sýrii. Tedy takový, kdo vycházel s režimem – nikdo z exilu. Žádná osobnost, která by poddané mohla svést k neposlušnosti. O porážku se případní kandidáti mohou začít hlásit od úterý.

Otázkou je, proč Asad tuto frašku organizuje. Jistě, manifestační volby se konaly i před válkou, nyní jde ale o nelogické plýtvání. Diktátor zjevně touží po legitimitě a patrně chce přesvědčit alespoň spřátelený svět, že se v Sýrii nic zásadního nemění. K režimní hře patří i Asadovo otálení – sám kandidaturu ještě oficiálně neohlásil. Počká si, až ho média a lid přesvědčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Asad v ruské partě

Režimu se nyní navíc daří na bitevním poli. Pokud existuje (byť nepřímý) vítěz ukrajinské krize, je jím syrský diktátor. Světová společenství se soustředila na východoevropské dění a ponechala Asadovi i jeho patronům – hlavně Rusku, Íránu a libanonskému hnutí Hizballáh – volné ruce.

Především libanonští šíité z Hizballáhu postupují jako krvavý, dobře seřízený válečný stroj a jen nové, modernější zbraně pomáhají rebelům udržet se ve hře. Povstalci sice jsou v defenzivě, na kolenou ale ještě ne.

Syrská vláda však opět (a soustavně) bombarduje rebelské části města Homs. Za lepších časů odsud mezinárodní zprostředkovatelé dokázali evakuovat civilisty a dovnitř dopravit humanitární pomoc.

PSALI JSME:

V Sýrii patrně došlo v posledních týdnech k dalším chemickým útokům, ze kterých se – jako obvykle – obviňují obě strany. Asad dosud také neodevzdal všechny chemické zbraně, byť se k tomu loni za asistence Ruska zavázal, čímž patrně odvrátil americký útok na Damašek.

Mimochodem, syrský režim tvrdí, že chemické zbraně nelze dopravit ke zničení i kvůli probíhající válce. Ta však Damašku zjevně nebrání v pořádání bizarních voleb.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.