Lidovky.cz

Pomyslné motto Obamova asijského turné? Bez Číny o Číně

USA

  13:00
TOKIO/PRAHA - Americký prezident Barack Obama přijel povzbudit spojence ve východní Asii, kterou před třemi lety označil za prioritu zahraniční politiky USA. První zastávka byla v Japonsku.

Americký prezident Barack Obama s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. foto: Reuters

„Japonsko-americké přátelství je nezlomné a pevné,“ komentoval setkání státníků japonský premiér Šinzó Abe. Od poslední návštěvy šéfa Bílého domu na japonských ostrovech uplynulo téměř dvacet let a o tom, že si jí Tokio cení, není pochyb.

Amerického hosta se druhý den jeho návštěvy ujal japonský císař Akihito. Při velkolepé uvítací ceremonii nechyběly vojenské pocty ani tokijští školáci s americkými a japonskými vlaječkami.

Japonský císařský pár, císař Akihito a císařovna Mičiko, se zdraví s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Americký prezident Barack Obama a japonský premiér Šinzó Abe.

Obama je vítán

Barack Obama je vítán. A nejen v Japonsku. Takřka celou východní Asii totiž trápí teritoriální spory a bezpečnostní otázky. Všechny se stejným jmenovatelem - Čínou.

Především po zabrání Krymu Ruskem, čemuž se Spojené státy rázně nepostavily, otázka podpory Ameriky vůči stále rozpínavějšímu a mocnějšímu sousedovi spojence poněkud znervózňuje. Hlavní cíl Obamovy asijské mise proto mnoho analytiků spatřuje v jistém ujištění a uklidnění partnerů.

„Především tady v Tokiu je Obamova návštěva vnímána jako zásadní. Je to důrazný signál pro většinu zemí ve východní Asii, že Američané budou i nadále zajišťovat mezinárodní bezpečnost a nebudou akceptovat jednostranné změny mezinárodního charakteru pomocí síly,“ řekl LN Masajuki Masuda z Institutu studií národní obrany při japonském ministerstvu obrany.

Narážel přitom na aktuální spor Japonska s Čínou o strategické ostrovy Senkaku (čínsky Tiao-jü), ve kterém se Barack Obama jasně postavil na stranu Tokia. Peking nad souostrovím pod japonskou správou v listopadu vyhlásil zónu vzdušné obrany, kde se všechna letadla musí při průletu identifikovat. Rozzuřil tak USA, Japonsko i Jižní Koreu.

Válečná traumata

Dalším z důležitých bodů Obamova programu je pokusit se urovnat vztahy mezi Tokiem a Soulem. Ty se v poslední době k velké radosti Číny zhoršily. Peking k tomu také přispěl například vyhlášením národního svátku připomínajícího Nankingský masakr nebo stavbou pomníků korejským válečným hrdinům. Jinými slovy jitří už tak intenzivní obavy z japonského militarismu.

ČTĚTE TAKÉ:

Japonsko však kritiku sousedních států (obvykle hlasitou hlavně po kontroverzních návštěvách válečné svatyně Jasakuni japonskými politiky) odmítá. „Peking tvrdí, že Abeho vláda napadá poválečné uspořádání. Ale Tokio přece žádné akce, jež by tomu nasvědčovaly, nikdy nepodniklo,“ tvrdí Masuda.

Z Japonska zamířil Barack Obama do Jižní Koreje. Poté jej prezidentský letoun Air Force One dopraví do Malajsie a posléze na Filipíny.

I když Čína na seznamu Baracka Obamy chybí, je nabíledni, že rozhovorům ve východní Asii vévodí.

SYMBOLICKÁ OBAMOVA CESTA

Peking vnímá americké spojenectví v Asii jako relikt studené války. Nezmůže s tím však nic, říká Oliver Bräuner ze Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum.

  • LN: Je cesta amerického prezidenta do Asie spíše symbolická, nebo řeší nějaké klíčové téma?
    Cesta je převážně symbolická, jejím cílem je ujistit regionální partnery o trvajícím americkém závazku. Země regionu se obávají stále asertivnějšího chování Číny, zvláště vzhledem k rozsáhlým teritoriálním nárokům v Jihočínském a Východočínském moři. Japonsko a další státy hledají politickou a vojenskou pomoc u Spojených států, zatímco jejich ekonomické vazby s Čínou sílí. Za této situace není příliš jasné, co jim mohou USA nabídnout kromě verbálního ujištění, že budou i nadále zajišťovat bezpečnost v regionu.
  • LN: Jak na cestu šéfa Bílého domu pohlíží Peking?
    Čína je dlouhodobě kritická k systému spojenců USA v regionu, který nazývá pozůstatkem studené války. Čínští analytici spojenectví považují za nástroj, který má zabránit vzestupu Číny a odmítají obavy menších států z bezpečnostních rizik. Peking však zmůže jen málo. Nemá ani schopnost, ani vůli vytvořit v oblasti podobný spojenecký systém. Podpora Tokia v otázce souostroví Senkaku jednoznačně americko-čínské vztahy poškodí. 
  • LN: Podniká Čína nějaké konkrétní kroky?
    Bedlivě cestu sleduje. Peking si je vědom toho, že bude muset žít s americkou přítomností v západním Pacifiku. Minimálně ještě nějakou dobu to tak bude. 
  • LN: V Japonsku je nyní velkým tématem bezpečnost, což zlobí jeho sousedy. Co v tomto směru dělají Američané?
    Čína v poslední době vyzvání na poplach kvůli tomu, co považuje za opětovnou militarizaci Japonska a snaží se v této věci lobbovat u regionálních i západních lídrů. Její velvyslanci o tom například píší články do novin. Tyto čínské obavy ale ostatní asijské země nesdílejí, zvláště když vidí pokračující militarizaci samotné Číny. Peking nepovažuje Američany za neutrální, a ti proto jen těžko mohou stále se zhoršující vztahy mezi Čínou a Japonskem nějak zlepšit. Na obou stranách k tomu chybí vůle.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.