Lidovky.cz

Vučićova vláda má zelenou, většina srbských poslanců ji podpořila

Svět

  20:14
BĚLEHRAD - Srbské hospodářství čeká komplexní rekonstrukce, která se dlouhé roky odkládala. V nedělním projevu v srbském parlamentu to prohlásil nový premiér Aleksandar Vučić, jehož vládu následně poslanci pohodlnou většinou schválili.

Předáci Srbské pokrokové strany si připíjejí na volební vítězství. Uprostřed předseda SNS Aleksandar Vučić. foto: ČTK

"Budete tady spát a jíst," řekl Vučić podle agentury AP zákonodárcům s tím, že do 15. července je třeba schválit první část balíku zákonů, které jsou nutné k uskutečnění tržních reforem. "Tohle je něco, co se příliš dlouho odkládalo," dodal premiér s tím, že "změny" a "modernizace" jsou klíčová slova jeho vlády.

Vučićův volební triumf

Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) drtivě vyhrála březnové volby: v Národní skupštině, tedy parlamentu, získala 158 z 250 křesel. Premiér do vládní koalice pozval dosavadního koaličního partnera - Srbskou socialistickou stranou (SPS) nyní již bývalého premiéra Ivici Dačiče a Svaz vojvodinských Maďarů (SVM). Kabinet se tak v parlamentu bude moci opřít o čtyřpětinovou většinu.

Po Vučičově projevu z 228 přítomných zákonodárců nový kabinet podpořilo 198 poslanců; 23 hlasovalo proti a sedm se zdrželo.

Vláda má podle státního portálu srbija.gov.rs 18 ministrů, z nichž dva jsou bez portfeje. Dačić je podle očekávání ministrem zahraničí. V čele resortu financí stojí ekonom Lazar Krstić, který stejný post zastával i v Dačičově kabinetu.

Bolestivé úspory

Vučiče čekají nepopulární rozhodnutí o úsporných opatřeních. Především bude nutné snížit do konce roku rozpočtové výdaje v přepočtu o zhruba 11 miliard korun. Vyřešit je také třeba problém 150 značně zadlužených státních podniků, které byly doposud financovány státem. To může vést k dalšímu zvýšení již tak vysoké nezaměstnanosti v zemi, která činí zhruba 20 procent.

PSALI JSME:

Vučić už dal také najevo, že hodlá pokračovat v dialogu s Prištinou o normalizaci vztahů, což je pro Srbsko klíčové kvůli vstupním rozhovorům s Evropskou unií. Nezávislost Kosova ale nadále uznat nehodlá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.