Lidovky.cz

Vůdce vzbouřenců: Členové OBSE nejsou naši zajatci, ale hosté

Svět

  10:42aktualizováno  11:13
KYJEV - Zadržení členové vojenské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se cítí dobře a proruští vzbouřenci je "nepovažují za zajatce, ale za hosty", řekl ruské agentuře Interfax vůdce separatistů východoukrajinského Slavjanska, "lidový starosta" Vjačeslav Ponomarjov. Zadržené členy mise OBSE chce vyměnit za závazek Kyjeva, že propustí vězněné separatisty, zejména jeho zástupce Perepečajenka.

Obrněný transportér v blízkosti barikády kolem budovy Státní bezpečnosti ve Slavjansku. foto: Reuters

Skupinu vojenských pozorovatelů zadrželi povstalci v pátek, když autobus s misí OBSE dorazil do Slavjanska. Mezi zadrženými, které povstalci považují za vyzvědače, je i příslušník české armády. Švédský člen mise Ingvi Thomas Johansson, který trpí lehčí formou diabetu, byl v neděli ze zajetí propuštěn. Kromě českého podplukovníka a propuštěného Švéda jsou členy mise vojáci z Německa, Polska a Dánska.

"Vytvořili jsme pro ně komfortní podmínky. Cítí se dobře. Nejsou to zajatci, jsou u nás hosty," řekl Ponomarjov agentuře Interfax.

Výměna za 'soudruhy'

MISE OBSE:

Vojenská mise OBSE se vydala na východ Ukrajiny na základě pozvání, které ukrajinské ministerstvo obrany adresovalo Německu. Německá strana na základě pozvání přizvala do svého týmu vojenské pozorovatele z Česka, Polska, Švédska a Dánska. Kromě vojenské mise působí na východě Ukrajiny i civilní mise OBSE, která se snaží do vyjednávání se slavjanskými povstalci rovněž zapojit.

Velitelé slavjanských vzbouřenců jsou prý připraveni jednat o výměně zadržovaných zahraničních kontrolorů za vězněné "stoupence federalizace". Ponomarjov prohlásil, že jde především o jeho zástupce Perepečajenka. Aktivista byl podle ukrajinských médií zatčen v Doněcku, když se vracel z talk-show, kterou pro jeden z ruských televizních kanálů natáčel v Moskvě.

Perepečajenka prý v pátek na doněckém letišti zadrželi agenti ukrajinské kontrarozvědky. "O jeho osudu nic nevíme," řekl Ponomarjov. "V rukách junty je řada dalších našich soudruhů. Bude-li možnost, jsme připraveni k výměně," dodal. Na další otázky novinářů ohledně osudu zadržených vojáků mise OBSE odmítl odpovědět.

Podle českého velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha komplikují vyjednávání se slavjanskými vzbouřenci nepřehledné informace z východu Ukrajiny i nejasnost o kontaktech, které s nimi udržuje kyjevská vláda. V současné době se upřesňuje mechanismus vyjednávání a role, které v jeho rámci převezmou zainteresované strany, řekl Počuch v telefonickém rozhovoru s ČTK.

'Rozhodne lid'

Ponomarjov v pondělí agentuře Interfax řekl, že kromě vojenských inspektorů OBSE zadržela hlídka proruských vzbouřenců o víkendu tři příslušníky ukrajinského přepadového komanda Alfa, které spadá pod tajnou službu SBU. I tito zajatci jsou údajně v pořádku. "Chceme je vyměnit za naše bojovníky, pokud v Kyjevě někdo o příslušníky SBU stojí," řekl vůdce slavjanských povstalců. "Pokud nikoli, rozhodne o osudu zadržených lid," dodal bez dalšího upřesnění.

Zadržení důstojníci SBU měli podle Ponomarjova za úkol unést jednoho z velitelů sil domobrany ve Slavjansku. Povstalecká hlídka je zadržela ve městě Horlivka nedaleko Slavjanska.

Lidovou republiku už vyhlásil i Luhansk

Napětí přetrvává také v Luhansku. V neděli večer během demonstrace tam proruští vzbouřenci vyhlásili po vzoru sousední Doněcké oblasti "lidovou republiku" a stejně jako v Doněcku plánují na 11. května referendum, v němž mají místní obyvatelé odpovědět na otázku, zda "souhlasí se státní samostatností Luhanské lidové republiky". Svrchovaná a nezávislá republika byla podle vzbouřenců vyhlášena s okamžitou platností, chystané referendum má vznik nového státního útvaru prý jen potvrdit.

Valerij Bolotov, lidový gubernátor v Luhansku.

Vůdci proruských radikálů v Luhansku žádají, aby ruština byla vyhlášena za druhý státní jazyk a aby byli osvobozeni údajní političtí vězňové. Přijali rovněž prohlášení, podle něhož požádají Rusko o vyslání "mírových sil" v případě, že bezpečnostní složky věrné kyjevské vládě proti povstalcům zakročí.

V Kramatorsku se střílí

V dalším vzbouřeném městě Kramatorsku se v pondělí ráno střílelo, hlásí očití svědci. Proti ostraze místního letiště zahájila palbu ze samopalů a granátometů skupina neznámých ozbrojenců. Vojáci odpověděli střelbou, o zraněných či mrtvých se zprávy nezmiňují. Kramatorské letiště je podle místních médií klíčové pro zásobování bezpečnostní sil operujících na východě země proti separatistům a pro dodávky munice a přísun policejních posil.

Jiná skupina neoznačených ozbrojenců v pondělí podle agentury Unian obsadila policejní služebnu ve městě Kosťantynivka jižně od Kramatorska. Útočníci rovněž obklíčili místní radnici. Oficiální ukrajinská místa incident dosud nepotvrdila, z nezávislých zdrojů většinou zprávy z východu Ukrajiny nelze bezprostředně ověřit.

Město Kramatorsk

Město Kramatorsk

Situace v Charkově

V Charkově policie v noci na pondělí zasáhla proti pokusům proruských aktivistů uspořádat demonstraci na centrálním náměstí Svobody. Separatisté se pokoušeli vystavět na náměstí stanový tábor a ohradit ho zátarasy. Policisté zadrželi třináct lidí.

Zatýkání v centru města předcházel incident mezi stoupenci jednotné Ukrajiny a zastánci federalizace. Asi 7000 lidí se v neděli v Charkově zapojilo do pochodu za jednotný stát, který zorganizovali radikální fanoušci místního fotbalového klubu Metalist. Proti účastníkům pochodu zaútočil kamením a holemi dav lidí s ruskými trikolórami. Podle některých informací se z místa střetu ozývala i střelba.

Několik lidí bylo při incidentu zraněno, na místě zdravotníci ošetřili šest osob s tržnými ranami na hlavě, dalších osm lidí bylo převezeno do nemocnice. Mezi zraněnými jsou dva policisté.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.