Lidovky.cz

Boje v ukrajinském Mariupolu: zahynulo na 20 separatistů

Svět

  13:22aktualizováno  19:29
KYJEV - Ukrajinští vojáci se střetli s proruskými separatisty v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny. Boje si vyžádaly na dvě desítky mrtvých na straně rebelů a jednoho zabitého policistu. Podle agentury Reuters o tom informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra. Po střetu v policejní budově zůstalo rovněž několik zraněných na obou stranách.

Ukrajinští vojáci v Mariupolu. foto: ČTK

Zhruba šest desítek proruských separatisttů se podle ministra vnitra Arsena Avakova pokoušelo zmocnit policejní budovy v půlmilionovém městě, které je klíčovým průmyslovým přístavem na břehu Azovského moře. Mezi bezpečnostními silami a "teroristy", jak je nazval Avakov, vypukla uvnitř budovy přestřelka, po níž větší část rebelů uprchla do města. Čtveřici z nich policie zadržela. Při přestřelce zahynul jeden policista a pět zástupců vládních sil bylo zraněno.

ČTĚTE TAKÉ:

Policejní budova byla podle zpravodaje agentury AFP bojem částečně zničena a ještě dlouho po incidentu v ní hasiči bojovali s rozsáhlým požárem.

Separatistické síly podle ruské agentury Interfax uvedly, že násilí v Mariupolu vzplálo po oslavách konce druhé světové války, když se dav vydal k policejní stanici obsazené separatisty a obléhané bezpečnostními složkami. Podle separatistů zahájili palbu vojáci, uvedla agentura.

Ukrajinská vláda je podle Avakovova prohlášení připravena vyjednávat s lidmi z východu země, kteří jsou ochotni zasednout k rozhovorům; ti, kteří se chopí zbraní, budou podle něj zničeni. Avakov prohlásil, že nedopustí, aby se Ukrajina "změnila na hořící nárazníkovou zónu, kde se smrt stane normou".

Páteční Mariupol:

Oběti ukrajinského konfliktu:

Výběr násilných střetů na Ukrajině s více oběťmi na životech od počátku konfliktu:

  • 22. ledna - Střety demonstrantů s policisty si v Kyjevě vyžádaly první dvě oběti mezi protestujícími.
  • 18. února - Do té doby nejkrvavější den od začátku protestů v Kyjevě - zahynulo přes 20 lidí, z toho několik příslušníků bezpečnostních jednotek, přes 1000 lidí utrpělo zranění.
  • 20. února - Po osmé hodině místního času skončilo v Kyjevě příměří a nové násilnosti si vyžádaly další desítky zabitých.
  • 21. února - Byla podepsána dohoda o ukončení politické krize. Únorové srážky v centru Kyjeva si celkem vyžádaly 100 mrtvých a několik stovek zraněných.
  • 20. dubna - Při střetu mezi dvěma skupinami na kontrolním stanovišti proruských separatistů u východoukrajinského města Slavjansk zemřeli tři lidé.
  • 2. května - Při požáru budovy odborů v Oděse na jihu Ukrajiny zahynulo 46 lidí. Tragický incident vypukl v důsledku potyček mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty. Při útoku ukrajinských jednotek na separatisty ve Slavjansku přiznalo ministerstvo obrany ztrátu tří vrtulníků a nejméně dvou vojáků. Podle samozvaného slavjanského starosty přišli o život tři ozbrojenci a dva civilisté.
  • 3. května - Dramatická konfrontace ovládla obec Andrijivku, která leží asi deset kilometrů jihozápadně od Slavjanska. Podle separatistů byla ves vystavena útoku ukrajinských radikálů z Pravého sektoru, kteří zastřelili deset lidí. 5. května - V bojích ve Slavjansku zahynulo podle ukrajinské vlády přes 30 separatistů a čtyři vojáci.
  • 6. května - Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že v okolí Slavjanska zahynulo osm lidí. Nepokoje propukly také v jihoukrajinském Mariupolu. Podle ruské agentury ITAR-TASS zahynul v přestřelce jeden člověk.
  • 9. května - Ukrajinští vojáci se střetli s proruskými separatisty v Mariupolu. Boje si vyžádaly na dvě desítky mrtvých na straně rebelů.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.