Lidovky.cz

Referenda probíhající na východě Ukrajiny doprovází ozbrojené střety

Svět

  7:49aktualizováno  13:08
KYJEV - Na východě Ukrajiny začala v neděli ráno referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti, která zorganizovali proruští separatisté. Jejich předáci podle agentury ITAR-TASS už hlásí vysokou účast. Vláda v Kyjevě i západní země považují referendum za nelegální. Ve Slavjansku byla v době jeho zahájení slyšet intenzivní střelba provázená explozemi granátů. Informace o střetech přišly i z města Krasnyj Lyman.

Kozák hlídá budovu, ve které probíhá referendum. foto: Reuters

Podle zpravodaje agentury se bojuje v oblasti jednoho ze závodů na okraji města. Hlasování ve Slavjansku prý ale přesto začalo. Žádné další podrobnosti o situaci zatím nejsou známy.

Agentury AFP napsala, že se střílí opět na "frontové linii" u obce Andrijivka, která leží na jih od Slavjanska. Mluvčí tamních vzbouřenců tvrdí, že jsou oběti, ale žádné podrobnosti neuvedla.

Palba a exploze se ozývaly z oblasti  od sobotního večera přes celou noc. Slavjansk se zhruba 110 000 obyvatel, který kontrolují separatisté, drží ukrajinské vládní síly již přes týden v obklíčení v rámci "protiteroristické operace".

Ozbrojené incidenty se zřejmě odehrávají i v dalším doněckém městě Krasnyj Lyman. Vůdce separatistů v Doněcku Denis Pušilin podle agentury ITAR-TASS uvedl, že nemají zprávy ze dvou tamních volebních středisek a že se ve městě odehrávají střety rebelů s ukrajinskými ozbrojenými silami.

Vážné problémy mají prý organizátoři referenda i v Luhanské oblasti. Tamní mluvčí Vasilij Nikitin agentuře řekl, že mimo jiné v jednom volebním obvodě ozbrojení lidé z "nějaké národní gardy" zastrašují voliče.

Turčynov: Je to krok do propasti

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v sobotu obyvatele obou oblastí varoval před tím, že radikály prosazovaná federalizace znamená "sebedestrukci". "Pro tyto oblasti je to krok do propasti," zdůraznil a poukázal na to, že samostatnost přinese úplný rozvrat ekonomiky, sociálních programů a vůbec života většiny obyvatelstva.

Jak zní otázky referenda?

Doněčtí voliči odpovídají na: "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" Naproti tomu luhanští odpovídají na otázku: "Podporujete státní samostatnost Luhanské lidové republiky?" Zaškrnout mohou buď "ano", nebo "ne".

Odmítavé stanovisko Spojených států k separatistickému referendu zopakovala v noci na dnešek mluvčí americké diplomacie Jennifer Psakiová. Zdůraznila, že Washington výsledek "těchto nelegálních referend" neuzná, a hlasování označila za pokus vytvořit "další spory a zmatek".

Obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti se silnou ruskojazyčnou menšinou mají možnost hlasovat o tom, zda jsou pro samostatnost "lidových republik", které v obou regionech jednostranně vyhlásili vůdci radikálních vzbouřenců.

Pokud se lidé vysloví pro, není zcela jasné, zda výsledek povede k úplné nezávislosti, samostatnosti v rámci  případné budoucí ukrajinské federace či dokonce k připojení k Rusku.

Radikální proruští aktivisté se dožadují federalizace země, vláda však trvá na centrálním uspořádání, chce pouze posílit pravomoci regionů.

Očekává se vysoká účast

Separatisté v Doněcku oznámili, že hlasování bude platné bez ohledu na to, kolik lidí se ho zúčastní. Západní země však považují hlasování za nelegální.

Podle různých průzkumů je většina obyvatel východu Ukrajiny proti odtržení. Nedávná anketa provedená americkým institutem Pew Research Center například ukázala, že pro zachování celistvosti Ukrajiny je tam na 70 procent lidí.

Není jasné, kolik lidí se do referenda zapojí, organizátoři ale počítají s vysokou účastí. Separatisté v Doněcku nicméně oznámili, že hlasování bude platné bez ohledu na to, kolik lidí k urnám přijde.

Zatímco v Doněcké oblasti hlasování skončí ve 22:00, v Luhanské je konec stanoven již na 20:00. Organizátoři v Luhansku chtějí výsledky oznámit již v pondělí, nejpozději v úterý.

Jak vidí referendum někteří z hlasujících?

Účastnice referenda Viktorie Petrovna se podělila o svůj názor na probíhající hlasování: "Je to významný den. Řekli nám, abychom přišli hlasovat, a proto je důležité to udělat. Žijeme ve velmi významné době."

Je patrné, že hlasovat přicházejí lidé podporující samostatnost. "Musíme bojovat za svá práva a stát se nezávislými. Jsme šťastní, že jsme získali právo vyjádřit se. Jestliže se staneme nezávislými, bude to zpočátku těžké, ale pořád je to lepší než být s fašisty," je přesvědčena 35letá květinářka Taťána s narážkou na militantní stoupence zachování celistvosti Ukrajiny, především z radikální organizace Pravý sektor.

"Chtěl jsem přijít co nejdřív," svěřil se dvacetiletý student Žeňa, který svůj hlas odevzdal v třípatrové budově mariupolské univerzity. "My všichni chceme žít ve vlastní zemi," dodal.

Podobně smýšlí 33letý inženýr Sergej, který se netají svým "ano" v referendu. "My všichni jsme pro nezávislost Doněcké republiky. Znamená to zbavit se fašistů, proamerické vlády (v Kyjevě), která nepřinesla nikomu nic dobrého," tvrdí.

Opatrnější je 54letá Irina, která sice také hodlá zaškrtnout "ano", ale míní tím autonomii v rámci Ukrajiny. "Chci, aby Doněck měl své pravomoci, určitý druh autonomie oddělené od Kyjeva. Nejsem proti jednotné Ukrajině, ale nechci, aby nám vládli ti lidé, které jsme nezvolili, kteří se chopili moci a ruinují zem," řekla.

Předák proruských radikálů ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov ovšem v sobotu prohlásil, že v jeho městě bude stoprocentní. Šéf volební komise v Doněcké "lidové republice" Roman Ljagin je přesvědčen, že dnes přijdou hlasovat miliony lidí. Neopomněl ale hned zdůraznit, že referendum bude platné bez ohledu na to, jaká účast bude.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.