Lidovky.cz

Při přestřelce se sektou Boko Haram zemřelo 12 nigerijských vojáků

Svět

  6:30
ABUJA - Islámští radikálové znovu zaútočili na odlehlé nigerijské město, ze kterého bylo uneseno téměř 300 školaček. Při přestřelce zahynulo 12 vojáků. Rozzlobení vojáci pak podle agentury AP stříleli na velícího důstojníka.

Od únosu nigerijských školaček sektou Boko Haram uplynul měsíc. foto: Reuters

Nigerijské ministerstvo obrany bagatelizovalo incident a uvedlo, že vojáci pouze vyjádřili svůj hněv střelbou do vzduchu. Situace je však podle nich již pod kontrolou a ve vojenském táboře je klid. Uvedlo také, že zahynuli pouze čtyři vojáci a několik dalších jich bylo zraněno. Ministerstvo často přehání při zveřejňování počtu zabitých nepřátel a naopak snižuje počty mrtvých na své straně, upozornila AP.

Vojáci, kteří byli na místě, AP řekli, že rozzlobení vojáci stříleli přímo na vozidlo, ve kterém byl velící důstojník. Ten však nebyl zasažen. Vojáky rozčílilo, že chtěli zůstat přes noc ve vesnici, protože cesta byla nebezpečná, a řekli to velícímu. Dostali však nařízeno, aby se vrátili na základnu a cestou byli přepadeni a 12 jich zahynulo.

BOKO HARAM

  • Sekta Boko Haram byla založena v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri.
  • Oficiální název sekty zní "Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu", organizace však proslula pod místním jménem "Boko haram", ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání"
  • Od svého vzniku sekta odmítá jakoukoli politickou a společenskou aktivitu spjatou se západní společností, včetně volební účasti či vzdělávání západního typu (odtud její neoficiální název)
  • Primárním cílem sekty je vytvoření islámského státu a zavedení náboženského práva šaría na území celé Nigérie.
  • Její metodou je v posledních letech především teror. Od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání, útočí převážně na civilní cíle: vládní úřady, školy, banky. Na svědomí má už tisíce lidských životů, asi 250 000 civilistů bylo kvůli bojům donuceno  opustit domovy.
  • Oslabená morálka armády

    Zpráva je podle AP další známkou oslabené morálky v armádě, která má na starosti hledání unesených školaček. Selhání nigerijské vlády a armády po únosu v polovině dubna vyvolalo národní i mezinárodní pobouření a donutilo minulý týden nigerijskou vládu přijmout zahraniční pomoc.

    VÍCE ZDE:

    Vzbouřenci patřící k radikální islamistické skupině Boko Haram unesli v dubnu nejprve více než 250 školaček ve věku 15 až 18 let z gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Minulý týden se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Nejméně 53 dívkám se podařilo ze zajetí uprchnout, další se stále pohřešují. Únosci dali najevo, že unesené dívky hodlají buď prodat na černém trhu s otroky, nebo je využívat jako sexuální otrokyně.

    Autoři: ,
    zpět na článek


    © 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.