Lidovky.cz

Šest čínských seniorů spáchalo sebevraždu na protest proti zpopelňování

Svět

  17:14
PEKING - Šest seniorů spáchalo ve východní Číně sebevraždu údajně v reakci na nové nařízení, podle něhož budou zemřelí po 1. červnu zpopelňováni.
Sebevražda (ilustrační foto)

Sebevražda (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informovala o tom ve středu agentura AFP.

Zmíněných šest starších Číňanů si vzalo život v okrese An-čching v provincii An-chuej. Ke svému činu se odhodlali proto, aby zemřeli dříve, než vejde v provincii v platnost nový zákon zakazující pohřbívání nebožtíků v rakvích do země, napsal místní tisk s odvoláním na příbuzné sebevrahů.

Čína nemá kam pohřbívat, tak ničí hroby

V Číně existuje tisíce let stará tradice uctívání předků, která vyžaduje, aby rodiny uložily své zesnulé do země a vybudovaly jim hrob. V posledních letech ale místní vlády po celé zemi ničí hroby v rámci kampaně na podporu kremace. Důvodem je nedostatek pozemků. V Číně žije zhruba 1,3 miliardy lidí.

Podle deníku Beijing News začali vládní úředníci v provincii An-chuej v květnu zabavovat lidem rakve, což "mělo obrovské psychologické dopady". List nicméně dodal, že navzdory tvrzení rodin byly příčiny sebevražd složitější.

Mezi sebevrahy je i jednadevadesátiletá žena, která se prý 5. května oběsila, když se dozvěděla o nových pravidlech pohřbívání. Třiaosmdesátiletá Čeng Š'-fang se údajně zabila, když úředníci před jejími zraky přeřízli pilou rakev, kterou měla přichystanou. Skokem do studny ukončila svůj život osmašedesátiletá žena, ostatní pak vypili jed.

Úřady: umírání je mezi starými lidmi normální

Místní vláda v médiích popřela, že by sebevraždy nějak souvisely s chystaným zákazem pohřbívání do země. Podle nich se dotyční vzdali rakví dobrovolně. "Čína je velká země a umírání a nemoci jsou mezi staršími lidmi normální," konstatoval jeden z místních úředníků.

Čínský tisk uvedl, že jen v centrální provincii Che-nan úřady v roce 2012 zničily na 400 000 hrobů. I odjinud jsou hlášeny zprávy o "srovnávání hrobů" s cílem uvolnit půdu pro zemědělské využití a nové stavby.

Lidé v An-čchingu, kteří podle AFP tráví až deset let přípravou svých rakví, dostali zprávy o plánovaném zákazu pohřbů v dubnu. Tedy pouhé dva měsíce před tím, než má nové nařízení začít platit.

Článek v deníku Beijing News citoval jednoho z místních obyvatel jménem Ši, který prohlásil: "Měl jsem těžký život, a až umřu, chtěl bych spát někde, kde budu chráněn před deštěm - tedy v rakvi."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.