Lidovky.cz

Britští nacionalisté bodují. Lidé by je volili i do parlamentu

Svět

  14:57
LONDÝN - Většina britských voličů, kteří v nedávných volbách do Evropského parlamentu podpořili protiimigrační Stranu nezávislosti Spojeného království, by hlasovala stejně i v parlamentních volbách. Vyplývá to alespoň z průzkumu společnosti ComRes, ze kterého citoval britský list The Independent. Strana by se tak vůbec poprvé mohla dostat do britského parlamentu.

Lídr Nezávislé strany Spojeného království (UKIP) Nigel Farager nadšeně reaguje na výsledky voleb do europarlamentu. Vedle sedí kandidátka UKIP Diane Jonesová. foto: Reuters

Strana, která chce výrazně omezit přistěhovalectví a vystoupit z Evropské unie, v eurovolbách v Británii zvítězila se ziskem 24 křesel. Druzí skončili labouristé s 20 mandáty a třetí vládní konzervativci s 19 křesly. Parlamentní volby budou v Británii příští rok na jaře.

Průzkum si zadal anglický podnikatel a odpůrce EU Paul Sykes, který je největším sponzorem strany UKIP. Vyplynulo z něj, že 86 procent ze 4,3 milionu lidí, kteří hlasovali pro UKIP, by straně dalo svůj hlas i příští rok v parlamentních volbách. Okolo 37 procent dotazovaných uvedlo, že by stranu znovu podpořili "určitě", 49 procent by ji pak vyjádřilo podporu "pravděpodobně".

Jen 14 procent respondentů se nechalo slyšet, že by nejspíš hlasovali jinak. I kdyby strana, kterou vede Nigel Farage, získala příští rok většinu hlasů, je velmi nepravděpodobné, že by zvítězila nad třemi tradičními britskými stranami - konzervativci, labouristy a liberálními demokraty.

ČTĚTE VÍCE

Pro hlasování do parlamentu totiž platí jiný volební systém než pro eurovolby, ve kterých se vybírají kandidáti poměrným systémem. Naopak v parlamentních volbách platí jednokolový většinový systém, kdy na rozdíl od eurovoleb hlasy pro kandidáty na druhých a dalších místech v jednotlivých okrscích propadávají. UKIP má své stoupence poměrně rozprostřené po celé zemi, ale v jednotlivých okrscích bývá obvykle více voličů tradičních stran.

Mnoho voličů v průzkumu uvedlo, že je zaujaly zejména protiimigrantské postoje, které UKIP zastává, a Farageovy výroky týkající se zpřísnění kontrol na hranicích s Evropskou unií. UKIP mimo jiné tvrdí, že imigrace nepřiměřeně zatěžuje sociální služby a proměňuje identitu obcí.

Podle některých analytiků si protiimigrantská strana získala na svou stranu zejména část voličů konzervativců. Nynější průzkum ale ukázal, že tomu tak úplně není. Celkem 46 procent lidí, kteří minulý týden hlasovali pro UKIP, dalo při parlamentních volbách v roce 2010 hlas vládním konzervativcům premiéra Davida Camerona, 15 procent ale pocházelo z tábora labouristů a 16 procent odešlo od liberálních demokratů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.