Lidovky.cz

Rozkaz čínské univerzity? Na výročí masakru musí studenti z města

Svět

  6:00
Čínský režim připomínky krveprolití na náměstí Tchien-an-men nestrpí. Podle dokumentu, který koluje na sociálních sítích, zastává stejný postoj i významná pekingská univerzita. Zahraničním studentům údajně přikázala, aby 3. a 4. června opustili město v rámci "bezplatného studijního výletu".

Zatímco Tchajwan si výročí masakru na náměstí Nebeského klidu každoročně připomíná, v Čínské lidové republice nic takového nepadá v úvahu. Na snímku Tchajwanci s portréty čínských politických vězňů. foto: Reuters

"Vážení zahraniční studenti, abychom obohatili vaše životní zkušenosti, posílili výměnu mezi studenty a učiteli a umožnili studentům užít si krásné přírody, organizuje naše škola bezplatný studijní pobyt v termínu 3.- 4. červen 2014. Místo studijního pobytu jsou pláně Pa-šang (Vnitřní Mongolsko) a Š'-tu (předměstí Pekingu). Studenti si mezi nimi mohou vybrat. Všichni zahraniční studenti se musí tohoto studijního pobytu zúčastnit! (...) Děkujeme za vaši spolupráci!"

Snímek dokumentu, podepsaného Čínskou univerzitou politologie a práva (CUPL) a datovaného k 29. květnu 2014, zaplavil sociální sítě počátkem tohoto týdne. Původně se pravděpodobně objevil na facebookovém účtu serveru Shanghaiist.com, který tvrdí, že fotografii do redakce poslal jeden z postgraduálních studentů CUPL. "Je jasné, že se pokoušejí kontrolovat místo pobytu zahraničních studentů kvůli výročí Tchien-an-menu," stojí ve studentově vyjádření, jež snímek doprovází.

Tchienanmenské tabu

Brutální zásah čínské armády proti demonstrantům na náměstí Nebeského klidu, který na příkaz režimu v noci ze 3. na 4. června 1989 utopil v krvi Pekingské jaro, je v Číně tabu. Veřejná diskuse, jež by mohla zpochybnit oficiální interpretaci (oprávněné potlačení kontrarevolučních živlů), nepadá v úvahu. "Čínská vláda k událostem na Tchien-an-menu mlčí, což v překladu znamená, že na svém tehdejším postupu trvá. V Komunistické straně Číny panuje jednoznačný konsensus: jednali jsme správně," konstatoval v rozhovoru pro Lidovky.cz sinolog Ondřej Klimeš.

VÍCE ZDE:

Čínský režim na téma zásahu na Tchien-an-men snad šetří slovy, s každým blížícím se počátkem června však podniká kroky, jež výročí tragédie výmluvně připomínají: preventivně umlčuje disidenty a opoziční aktivisty, zostřuje cenzuru sdělovacích prostředků a internetu a posiluje bezpečnostní jednotky v ulicích měst. Letošek není výjimkou.

"Jakékoli pokusy o připomenutí událostí z roku 1989 úřady potlačují hned v zárodku. Už týdny zavírají disidenty, aktivisty a příbuzné obětí. Amnesty International eviduje minimálně 66 zatčených. Úřady také cenzurují sociální sítě a blokují některé servery. V posledních dnech je to ještě citelnější než obvykle. Blokují třeba gmail. Dnes se výrazně zpomalilo internetové připojení," popsala ve středu zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová.

Jednotky čínské ozbrojené policie střeží náměstí Tchien-an-men.

Čínští policisté na náměstí Tchien-an-men kontrolují turisty.

Povinný výlet?

Výše citovaná výzva CUPL by do tohoto kontextu zapadala. Skutečně ji lze interpretovat poměrně jednoznačně: zahraniční studenti by během citlivého výročí mohli dělat problémy, a proto bude lepší, když k něčemu takovému vůbec nedostanou příležitost. 

Je ovšem třeba mít na paměti, že podobné informace se na internetu, a na sociálních sítích obzvlášť, tradičně šíří rychlostí blesku. Jenže s tím, jestli jsou pravdivé, si už hlavu láme málokdo. Rozkaz k "povinnému výletu" je tak třeba brát minimálně s rezervou, tím spíš, že Shanghaiist má k serióznímu zpravodajskému serveru poměrně daleko.

Server Lidovky.cz kvůli dokumentu kontaktoval Mezinárodní oddělení CPLU, na otázku, zda je výzva autentická, však odpověď neobdržel. Kvůli srovnání se proto obrátil na několik posluchačů pražské sinologie, kteří v Pekingu působí v rámci zahraniční stáže, byť na jiných školách. Ti ale na svých univerzitách podobně razantní výzvy nezaznamenali. A nevšimli si ani toho, že by se tamní pracovníci pokoušeli zahraničními studenty manipulovat.

"Na Renmin University of China, kde studuji, se nic takového nedělo. Škola sice výlety organizuje, ale není jich moc a nemyslím si, že by s výročím souvisely," říká jedna z oslovených, 24letá studentka (jméno redakce na její přání nezveřejňuje). Dodala, že o žádných podobných opatřeních neví ani její přítel, který působí na Beijing Normal University.

"Fotografie jsem si na sociálních sítích všimla, ale osobně jsem se s ničím takovým na své univerzitě (Beijing Normal University) nesetkala," přitakává mladé ženě její kolegyně z pražské fakulty, jež v Pekingu studuje na Beijing Normal University.

Nelze samozřejmě vyloučit, že CUPL jednala na vlastní pěst a sáhla k preventivním opatřením ze své iniciativy. Navzdory pozornosti, které se rozkazu k "bezplatnému studijnímu pobytu" dostalo na internetu, je skepse přesto namístě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.