Lidovky.cz

Pro Británii jako partnera USA je výhodnější setrvat v EU, řekl Obama

Svět

  20:43
BRUSEL - Pro budoucnost Velké Británie jako blízkého partnera Spojených států je výhodnější setrvat v Evropské unii, než z ní vystoupit. Prohlásil to americký prezident Barack Obama, který jednal s britským premiérem Davidem Cameronem. Ten doma v Británii čelí rychlému nárůstu popularity protievropské strany UKIP. Obama zároveň vyzval Skoty, aby zůstali v dlouholetém svazku s Británií. Jeho poznámka přitom vyvolala ráznou reakci u šéfa skotských separatistů, kteří na září chystají referendum.

Barack Obama foto: Reuters

Podle Obamy je těžké hledat nějaká pozitiva na případném odchodu Británie z evropské osmadvacítky, která má nezměrný dopad na ekonomický a politický život na britských ostrovech.  Šéf Bílého domu řekl, že pro Spojené státy je důležité vědět, že jeden z jeho nejbližších spojenců "má místo u stolu v rozsáhlejším evropském projektu". Podle agentury Reuters šlo dosud o nejsilnější signál, že by si Washington přál setrvání Británie v EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Britský ministerský předseda Obamovi přislíbil, že se bude před referendem o odchodu z EU, plánovaným na rok 2017, snažit Brity přesvědčit o výhodnosti setrvání v "reformované Evropské unii". Cameron a jeho vládní Konzervativní strana čelí nástupu protievropské formace UKIP, která vyhrála eurovolby a její sílící popularita demonstruje šířící se protievropské postoje Britů. Cameron proto trvá na změně tváře unie, která se má stát přitažlivější pro nyní protievropsky smýšlející obyvatele jeho země.

Rozhodnutí je na Skotech, řekl Obama

Londýnu na druhé straně hrozí odchod Skotska z 307 let trvajícího svazku v rámci Spojeného království. V tomto případě se dnes Obama postavil na stranu unionistů, kteří chtějí v monarchii setrvat, když prohlásil, že USA chtějí "silného a jednotného" partnera. "Alespoň zvenčí to vypadá, že to fungovalo docela dobře," poznamenal Obama ke společnému svazku Britů a Skotů a diplomaticky dodal, že rozhodnutí je jen na Skotech.

Jeho poznámky vyvolaly okamžitou reakci skotských separatistů, kteří vidí v referendu chystaném na 18. září historickou šanci na nezávislost. "Jak prezident Obama správně poznamenal, rozhodnutí o budoucnosti Skotska je na Skotech," uvedl v prohlášení lídr skotských nacionalistů Alex Salmond. 

V narážce na americkou válku o nezávislost z 18. století dodal, že Skotsko má šanci dosáhnout samostatnosti mírovou a demokratickou cestou "a ne skrze konflikt, jak tomu bylo v případě tolika národů včetně samotných Spojených států".

Britská vláda se snaží Skoty přesvědčit k setrvání ve svazku nabídkami úlev a benefitů - naposledy tento týden slíbila, že Skotsko bude mít kontrolu nad svými daňovými příjmy. Zhruba 40 procent skotských voličů chce podle posledních průzkumů unii zachovat, zatímco pro odtržení je asi 30 procent lidí. Stále je však mnoho těch, kteří se ještě nerozhodli.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.