Lidovky.cz

KLDR zatkla dalšího Američana. Podezření vzbudil biblí v pokoji

USA

  8:01aktualizováno  13:09
TOKIO - Počet amerických občanů zadržovaných v Severní Koreji se zvýšil na tři, když v polovině května zatkly severokorejské úřady dalšího Američana těsně před jeho odjezdem do vlasti. Oznámila to v pátek japonská agentura Kjódó s odvoláním na diplomatické zdroje. Podle severokorejských úřadů je zadržený Američan vyšetřován pro porušení vízových podmínek.

Tradiční ostrou rétorikou počastovala KLDR korejské aktivisty, kteří v neděli z Jižní Koreje poslali přes společnou hranici balóny se statisíci letáků kritizujících severokorejský režim (ilustrační snímek). foto: Reuters

"Americký občan Jeffrey Edward Fowle přicestoval do Severní Koreje 29. dubna a během pobytu porušil severokorejské zákony. Byl vzat do vazby v souvislosti s aktivitami nepřátelskými vůči KLDR. Jeho jednání bylo neslučitelné s chováním turisty," konstatovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA bez dalších podrobností.

Japonská agentura Kjódó napsala, že turista byl zatčen, protože nechal v hotelu bibli.

ČTĚTE TAKÉ:

Od dubna KLDR zadržuje 24letého Američana Matthewa Todda Millera, který přijel do Severní Koreje na soukromou cestu zorganizovanou americkou firmou. Tisková agentura KCNA uvedla, že Miller roztrhal při vstupu do země svá turistická víza a prohlásil, že chce v KLDR požádat o azyl.

Severokorejské úřady rovněž od roku 2012 zadržují amerického misionáře korejského původu Kennetha Baea. Ten byl za údajné podvracení státu odsouzen na 15 let nápravných prací.

Kenneth Bae (vpravo) v pevném sevření policisty.

Američtí rukojmí

KLDR používá zadržované Američany při vyjednávání s USA. V uplynulých letech si takto Pchjongjang vynutil návštěvu vysokých amerických představitelů, včetně bývalého prezidenta Billa Clintona, kteří přicestovali do Severní Koreje vyjednat propuštění vězňů ze Spojených států.

Severní Korea opakovaně obviňuje Washington, že se snaží svrhnout komunistický režim v zemi. Napětí mezi oběma zeměmi panuje také kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu.

Spojené státy nemají diplomatické vztahy s KLDR a zájmy amerických občanů se řeší přes švédské velvyslanectví Pchjongjangu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.