Lidovky.cz

Záchrana jeskyňáře? Jako hromadná katastrofa, popisuje český speleolog

Svět

  6:00
PRAHA - Už je to týden, co zkušený jeskyňář Johann Westerhauser utrpěl vážná zranění zhruba v kilometrové hloubce jeskynního systému Riesending-Schachthöhle v bavorských Alpách. Cesta záchranářů se zraněným mužem na nosítkách bude trvat minimálně dalších sedm dní. "S tímto zraněním by člověk ležel v nemocnici na kapačkách, tady s vámi manipulují neskutečným způsobem," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Michal Novák, velitel stanice Čechy ze Speleologické záchranné služby.

Záchranář se spouští do jeskynního systému Riesending. foto: ČTK

  • Dvaapadesátiletý speleolog Johann Westerhauser se vydal se dvěma společníky do nejhlubšího a nejdelšího jeskynního systému v Německu.
  • V hloubce 950 metrů ale výpravu zasáhlo padající kamení.
  • Westhauser utrpěl úraz hlavy s krvácením do mozku.
  • Jeden člen týmu s ním zůstal, zatímco se druhý vydal na 12hodinovou cestu nahoru. Poté přivolal pomoc.
  • Záchranná akce trvá už týden a podle odhadů bude ještě dalších sedm dní bude pokračovat.
  • Systém Riesending-Schachthöhle je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů.
  • Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patří i zraněný Westerhauser.
  • VÍCE ČTĚTE ZDE: Těžce se zranil v kilometrové hloubce. Speleologa budou vytahovat na lanech

Lidovky.cz: Tým záchranářů, který se snaží vyprostit jeskyňáře Johanna Westerhausera, který před týdnem uvázl v téměř kilometrové hloubce bavorských v Alpách, čeká nejtěžší úsek. Jak situace vypadá?
S německou stranou jsme v kontaktu. S nabídkou pomoci jsme je oslovili hned, jak jsme se o události dozvěděli. Teď už tam operuje řádově přes 200 lidí, kromě Německa a Rakouska zasahují i záchranáři ze Švýcarska a Itálie. Měli by tam přijet také Slovinci. Zraněný muž je stabilizovaný, psychicky je na tom poměrně dobře. Byl to výrazně zkušený chlap, který tuto jeskyni objevil a měl tam hodně výstupů. Má určitá zranění mozku, pravděpodobně tam bude i nějaké další zranění, ale bližší informace nevíme. Každopádně je to jedna z největších záchranných operací.

Lidovky.cz: Co se nyní na místě odehrává? Jak záchranná akce probíhá?
Začal transport zraněného nahoru. Záchranáři během týdne v jeskyni připravili tábory, tzv. bivaky, do kterých se budou postupně se zraněným ve speciálních nosítkách stěhovat. Jeskyně je na akci připravená, ale transport sám o sobě je hodně složitý. Se zraněným se manipuluje ve vertikálách, v úžinách, nahoru, dolu, svisle, horizontálně. S tímto zraněním by člověk ležel v nemocnici na kapačkách, tady s vámi manipulují neskutečným způsobem.

Místo neštěstí.

Místo neštěstí.

Lidovky.cz: Na místě zasahuje mezinárodní tým záchranářů. Německo údajně nemá dostatek zkušených jeskyňářů, kteří by se do takové hloubky mohli vydat. Čím to je?
Ano. To souvisí s tím, že Němci nemají tolik vysokohorského prostředí, a tak logicky nemají tolik záchranářů. Proto tam dojíždí záchranáři z ostatních zemí, protože by to sami Němci velmi pravděpodobně nedokázali pokrýt. Dnes už je tam zhruba 150 až 200 záchranářů. Každá nehoda pod 1000 metrů je extrémní, počasí v jeskyni je pro člověka nehostinné.

Lidovky.cz: Když je na místě tak velké množství lidí, jak se tak masivní akce koordinuje?
Jednotlivé týmy se budou v daných etapách střídat. Jedna skupina například zraněného vytáhne 100 nebo 200 metrů a vystřídá se s další skupinou, aby nedošlo ke zranění či vyčerpání záchranářů. Jsou tam i lékaři, kteří celou dobu sledují stav zraněného. Jenže lékařů, kteří mohou do těchto hloubek lézt, je málo. Když si vezmete, že celá záchranná akce potrvá zhruba 14 dní a bude tam operovat 200 lidí, to se skoro rovná hromadné katastrofě.

Mezinárodní tým záchranářů zahájil nejkomplikovanější etapu záchrany speleologa...

Lidovky.cz: Jak záchranáři manipulují se zraněným na nosítkách v tak nehostinném prostředí jako jsou prostory jeskyně?
Laik si to v podstatě nedokáže představit. Tyto manipulace záchranáři trénují, ale nic nenacvičíte stoprocentně. Teoreticky jsou prostředky na to, jak si úžiny v jeskyních trochu rozšířit. Zatím se o tom ale v tomto případě neuvažuje. Padaly návrhy, že vzhledem k tomu, že je zraněný relativně v pořádku, tak ho z nosítek budou ve složitých úsecích vyndávat. Důležité je, že je při vědomí, takže může lézt a může říct, co ho bolí. Náročné jsou už samotné přesuny záchranářů. Vylézáte ven například osm hodin, v tomto případě jsou ale záchranáři v jeskyni například i několik dní, přespávají tam, někdo tam jde na otočku.

Podívejte se na mapu jeskynního systému Riesending-Schachthöhle

Jeskynní systém Riesending-Schachthöhle v bavorských Alpách.

Zdroj: bild.de

Lidovky.cz: U zraněného jsou údajně dva lékaři. Ti se u něj také střídají?
Celou dobu by měl být zraněný pod dohledem jednoho doktora, který monitoruje jeho stav. Když se lékaři střídají, tak si musí informace předávat velmi pečlivě. Jeden člověk má totiž možnost pozorovat na zraněném všechny změny. Ale tohle je takový extrém, že tam nemůže být 14 dní. Tým první pomoci by ho měl mít pod dohledem a transportní týmy ho budou přesouvat postupně do dalších úseků. To ale nemusí být z bivaku do bivaku, můžou se střídat i uprostřed. Jedna skupina udělá práci a odchází, přichází další, udělá práci a jde na řadu další tým. Takhle se tam všichni točí, až postupně zraněného dostanou nahoru.

Lidovky.cz: Můžete přiblížit prostředí, ve kterém záchranná akce probíhá? Je tam temno, jaká je v těchto prostorách teplota?
Je to specifické prostředí, jsou tam zhruba dva stupně. Je to extrémní v tom, že kromě zranění hrozí ještě prochlazení. Zraněného člověka musíte velmi rychle dostat do tepelné pohody. Proto se staví bivaky, ve kterých pobývají také záchranáři, kteří tam přespávají. Celkově je pohyb zde nepříjemný, chlad cítíte pořád, když si sednete a chcete si odpočinout, hned se prochladíte. Omezená je i komunikace. V tomto případě jsme zprávu úplně zespoda dostali až šestý den. Do bivaku jedna, což je asi 300 až 400 metrů hloubky, mají zavedený telefon. Informace se předávají velmi špatně, pohybuje se tam relativně hodně lidí a informace se může měnit, musíte být v předávání důslední. Nahoře dojde k jejich vyhodnocení a záchranáři podle toho pošlou týmy s vybavením, které bude nezbytně nutné.

Lidovky.cz: Záchranáři se obávali počasí a deště, který by mohl zaplavit některé únikové cesty. Co by se v takovém případě mohlo stát?
Počasí je už údajně celkem stabilní a předpovědi o deštích se nenaplní. Nevadí, když zaprší, to vám maximálně znepříjemní výstup. Ale když bude vydatně pršet celý den, tak se to v jeskyni projeví. Šachtama začne téct voda, je to jako když slaňujete ve vodopádech. To v mnoha případech znepříjemňuje až znemožňuje vlastní průstup. Jsou samozřejmě extrémní místa, kde se může z napršené vody stát sifon. To je zatopené koleno v jeskyni, která se v tomto místě uzavře, voda se tady nadrží a vy nemůžete jít ven. Toto ale v této jeskyni snad nehrozí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.