Lidovky.cz

Svět

Svět bez jaderných zbraní? V nedohlednu, tvrdí nová zpráva

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

STOCKHOLM - Vojenské jaderné mocnosti modernizují své arzenály a zdá se, že jsou odhodlány ponechat si v dohledné době značný počet těchto zbraní hromadného ničení. Uvádí to zpráva, kterou v pondělí zveřejnil Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Zjištění institutu podle agentury Reuters jasně ukazují, jak daleko zůstává vidina světa bez jaderných zbraní, o níž před pěti lety hovořil americký prezident Barack Obama.
  13:42

Přestože se počet jaderných hlavic v posledních pěti letech ve světě postupně snižuje, například oproti loňsku o 5,6 procenta, stále devět zemí vlastnilo začátkem letošního roku celkem 16 300 těchto zbraní. Loni jich ještě bylo 17 270 a v roce 2010 22 600.

Snižování počtu jaderných zbraní je podle dokumentu navíc rok od roku pomalejší. "Státy vlastníci jaderné zbraně letos opět neprokázaly dost skutečné vůle k úplné demontáži jaderných arzenálů," napsali podle Reuters výzkumníci SIPRI.

Jaderné mocnosti

Hlavní protivníci z doby studené války, Spojené státy a Rusko, vlastní dohromady kolem 93 procent jaderných zbraní ve světě. Omezování jejich arzenálů na základě nové smlouvy START z roku 2011 bylo hlavním důvodem globálního snížení počtu jaderných zbraní v posledních letech. SIPRI podle Reuters registruje dalších sedm zemí s jadernými zbraněmi - Británii, Francii, Čínu, Pákistán, Indii, Izrael a Severní Koreu. Oficiálně uznanými státy s vojenským jaderným arzenálem jsou USA, Rusko, Francie, Británie a Čína, zatímco čtyři ostatní země se nepřipojily k mezinárodní dohodě o nešíření jaderných zbraní, poznamenala zpráva. Izrael se k vlastnictví jaderných zbraní ani oficiálně nepřiznává.

PSALI JSME:

Spojené státy a Rusko sice snižují počet hlavic, ale provádějí rozsáhlé programy na modernizaci zbylé jaderné výzbroje. Jaderné arzenály ostatních zemí jsou výrazně menší, ale tyto státy podle SIPRI vyvíjejí a rozmísťují nové zbraně, nebo aspoň oznámily, že to mají v úmyslu.

Zpráva se pozastavuje zvlášť nad situací v KLDR, u které není jasný počet a účinnost tamních případných jaderných zbraní. Odhady se opírají o množství plutonia, které Pchjongjang mohl vyprodukovat. "Je tam asi dost materiálu na šest až osm zbraní. Nic ale zatím jasně nenaznačuje, jaká je jejich kapacita vyrobit jadernou hlavici a příslušný raketový systém, který by mohl nést jadernou hlavici," říká podle agentury AFP jeden z autorů zprávy Phillip Patton Schell.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.