Lidovky.cz

Peníze za funkci. Obří odposlechová aféra otřásá polskou vládou

Slovensko

  11:16aktualizováno  13:20
VARŠAVA - Polsku hrozí předčasné volby, připustil polský premiér Donald Tusk. Reagoval tak na skandál, jejž vyvolal ilegální záznam loňského rozhovoru guvernéra polské centrální banky s ministrem vnitra. Muži se na něm domlouvají na odvolání ministra financí výměnou za pomoc banky při záchraně vlády potýkající se s ekonomickými problémy. Nahrávku o víkendu zveřejnil týdeník Wprost, polská prokuratura nyní vyšetřuje okolnosti jejího vzniku.

Polský premiér Donald Tusk foto: Shutterstock

Časopis Wprost sdělil, že nahrávka pochází ze schůzky šéfa centrální banky Marka Belky a ministra vnitra Bartlomieje Sienkiewicze v jedné varšavské restauraci z loňského července. Týdeník neuvedl, kdo záznam rozhovoru pořídil ani jak nahrávku získal.

Ve výňatcích z audiozáznamu, které časopis zveřejnil na internetu a které v přepisu také e-mailem zaslal agentuře Reuters, ministr centrální banku žádá, aby pomohla při financování rozpočtového deficitu.

"Mojí podmínkou by bylo odvolání ministra financí," říká Belka podle přepisu.

PSALI JSME:

Tehdejší šéf finančního resortu Jacek Rostowski vládu opustil loni v listopadu v rámci personálních změn ve vládě, připomněla agentura Reuters. Zatím není jasné, zda odchod Rostowského z funkce s rozhovorem Belky a Sienkiewicze nějak souvisel. Polský premiér Donald Tusk změny ve vládě v listopadu zdůvodňoval nutností dodat kabinetu novou energii a Rostowski proti svému odvolání tenkrát veřejně nic nenamítal.

Polsko se loni potýkalo s prudkým zpomalením hospodářského růstu. Vláda musela revidovat rozpočet, když se předpovědi rozpočtových příjmů ukázaly být příliš optimistické. Od té doby se ale polská ekonomika opět vrátila k silnému růstu, napsala agentura Reuters.

Premiér: Záznam nedokazuje porušení zákona

Polský premiér Donald Tusk v pondělí odmítl tvrzení, že Belka a Sienkiewicz oba muži dojednávají nevhodnou dohodu mezi bankou a vládou. Podle premiéra jen vedli teoretickou debatu o rizicích, jimž čelila polská ekonomika, a jejich diskuse ve skutečnosti neměla na události žádný vliv.

"Sdílím názor prokurátora, že první analýza nenaznačuje žádné porušení zákona," konstatoval Tusk, jehož cituje agentura Reuters. "Nenacházím nic, co by mě nutilo přijmout jakékoli rozhodnutí týkající se ministra Sienkiewicze. Mluvím o takových rozhodnutích, jako je odvolání," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Opozice však žádá odvolání ministra i demisi celé vlády a ve čtvrtek už Tusk přiznal, že aféra jeho vládou hluboce otřásla. Premiér prohlásil, že předčasné volby budou asi nutné, pokud se v nadcházejících týdnech bude prohlubovat politická krize a nedůvěra veřejnosti.

Tusk rovněž vyzval časopis Wprost, aby zveřejnil veškeré tajné nahrávky soukromých rozhovorů některých představitelů, které ještě má. Premiér se domnívá, že dokud se vše nezveřejní, je jeho vláda zranitelná vůči politickým tlakům.

Novinář Marcin Dzierzanowski (vpravo) z týdeníku Wprost na tiskové konferenci o...

Možný pád vlády už připouští také prezident Bronislaw Komorowski. Komorowski soudí, že by se měly vyhlásil předčasné volby, pokud se vládě nepodaří nynější zvlášť složitou situaci vyřešit "normálními prostředky".

Předčasné volby kvůli skandálu již ve středu připustil předseda menší vládní strany, Polské lidové strany (PSL), Janusz Piechociński. Nicméně zdůraznil, že teď není čas na požadování demisí, ale na vyjasnění celé aféry. "Ohroženy jsou zájmy státu," prohlásil. Poukázal přitom na to, že se stále neví, jestli do nezákonného odposlechu není zapletena část vlastních bezpečnostních orgánů nebo bezpečnostní služba "zvenku".

Vyšetřování

Polská prokuratura od úterý vyšetřuje okolnosti, za kterých ilegálně pořízený záznam vznikl. Deník Gazeta Wyborcza k tomu napsal, že polský Úřad pro vnitřní bezpečnost (ABW; kontrarozvědka) se snaží identifikovat autory zvukového záznamu a zjistit způsob, jímž byla nahrávka pořízena.

Policie a prokurátoři ve středu večer vtrhli do sídla časopisu Wprost. Přítomný šéf vydání ale podle agentury AP kladl silný odpor, takže představitelé státu odešli, aniž by odnesli jediný počítač. Tusk to dnes podle agentury AFP potvrdil a litoval, že při této prohlídce došlo k incidentům. Vyzval média, aby justici pomohla "identifikovat zločince, kteří stojí za nelegálními odposlechy".

Agenti ABW v redakci týdeníku Wprost:

ABW už prý také zadržel několik osob. Je mezi nimi i vedoucí salonku pro VIP hosty restaurace, kde se Belka se Sienkiewiczem loni v červnu sešli a zmíněný rozhovor spolu vedli. Do odposlechu je podle listu Gazeta Wyborcza zapleten i člen vládní ochranky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.