Lidovky.cz

Odposlechy má na svědomí organizovaný zločin, brání se Sikorski

Svět

  13:42aktualizováno  22:05
VARŠAVA - Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski tvrdí, že za tajně pořízenými nahrávkami, na nichž hovoří on a další vysoce postavení činitelé, stojí organizovaný zločin. Podle agentury PAP ministr připustil, že zatím neví, kdo konkrétně, ale doufá v potrestání údajných pachatelů.

Radoslaw Sikorski. foto: Peter AndrewsReuters

Kompromitující záznamy, které zveřejnil polský časopis Wprost, otřásají vládou Donalda Tuska. Prezident Bronislaw Komorowski označil aféru za hrozbu pro stabilitu země. Opozice dává v parlamentu dohromady podporu pro hlasování o pádu vlády.

"Vláda se stala terčem útoku organizované zločinecké skupiny. Ještě nevíme, kdo za tím je, ale vyšetřuje se to," citovala vyjádření Sikorského agentura PAP. Premiér Tusk tajné nahrávky označil za "plánovanou akci".

Wprost nejdříve minulý týden zveřejnil tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu.

"Víš přece, že polsko-americké vztahy za moc nestojí"

V neděli pak časopis otiskl také přepis výňatků z jiné loňské konverzace Sikorského s tehdejším ministrem financí Jackem Rostowským, v níž šéf diplomacie ostře kritizuje polsko-americké vztahy. "Víš přece, že polsko-americké vztahy za moc nestojí", říká údajně Sikorski, "a dokonce jsou škodlivé, protože vytváří falešný pocit bezpečí".

Sikorski podle agentury AP nepopřel, že zveřejněné poznámky řekl. Pro svá tvrzení, že je za nimi organizovaný zločin, ale nepředložil žádné důkazy.

"Doufám, že systém trestního soudnictví zjistí totožnosti členů té skupiny, a zvláště jejích předáků, a že budou identifikováni a potrestáni," řekl Sikorski novinářům na setkání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku.

Tusk podle agentury Reuters řekl, že tajné nahrávání vedoucích činitelů a podnikatelů je pokusem o destabilizaci země. Podle premiéra vše ukazuje na to, že odposlechy jsou "plánovanou akcí", která nemá poškodit pověst vládní strany, ale ochromit stát v kritické situaci, která nyní panuje v Evropě a na Ukrajině. Tusk rovněž prohlásil, že si nenechá ilegálními odposlechy vnutit změny ve svém kabinetu. Aférou se na dnešní večerní schůzi zabývá poslanecký klub PO.

Prezident Komorowski, který je Tuskovým stranickým kolegou, dnes stranám vzkázal, že by měly jasně dát najevo, zda přetrvává "vůle k pokračování současné většinové koalice". Sám však žádné změny ve vládě iniciovat nehodlá, podle ústavy to prý hodlá nechat na parlamentu.

Novinář Marcin Dzierzanowski (vpravo) z týdeníku Wprost na tiskové konferenci o...

Sikorského však podle agentury APA vyzval k odstoupení Komorowského poradce Tomasz Nalencz. "Nedokážu si představit, jak se teď ministr může setkávat se svými partnery. Myslím, že mu to vykonávání úřadu značně ztíží," řekl Nalencz v rozhovoru s televizní stanicí TVN24.

Dosud nebylo potvrzeno, zda je nahrávka Sikorského autentická a Wprost nesdělil, jak se k ní dostal. Velvyslanec USA v Polsku Stephen Mull podle PAP odmítl komentovat obsah údajné soukromé konverzace.

Šéf Polské lidové strany (PSL), menšího koaličního partnera Tuskovy PO, dnes po schůzce s Komorowským oznámil, že strana bude usilovat o vypsání nových voleb, pokud se vládě nepodaří skandál uspokojivě objasnit do konce letních prázdnin.

Předseda nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), expremiér Jaroslaw Kaczyński, který je hlavním kritikem údajného vládního selhání v kauze odposlechů, dnes získal podporu dvou menších opozičních formací pro hlasování o vypsání nových voleb. K tomuto kroku je však potřeba dvoutřetinová většina poslanců, kterou dá dohromady pouze shoda vlády s opozicí.

Další z opozičních stran Strana demokratické levice (SLD) si v parlamentu vyžádala slyšení zástupců vlády k celé aféře, které se uskuteční ve středu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.