Lidovky.cz

Obama požádal Kongres o 500 milionů dolarů. Chce za ně vyzbrojit syrské povstalce

USA

  22:20aktualizováno  27. června 7:21
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama ve středu požádal Kongres Spojených států, aby schválil 500 milionů dolarů, tedy přes 10 miliard korun, na výcvik a vybavení umírněných vzbouřenců v Sýrii, kteří bojují proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Podle agentury Reuters tak Obama učinil pod tlakem některých zákonodárců, kteří volají po větší americké podpoře syrské opozici.

President Obama appointed several ambassadors while the Senate was in recess foto: Česká pozice

"Dále věříme, že krize (v Sýrii) nemá vojenské řešení a že Spojené státy nemají posílat jednotky bojovat v Sýrii, ale tato žádost znamená další krok na pomoc syrskému lidu, aby se mohl bránit proti útokům režimu a zatlačit rostoucí počet (islámských) extremistů," uvedl Bílý dům.

Američané si podle prohlášení Bílého domu před poskytnutím této pomoci syrské rebely prověří. Cílem je utišit obavy, že některé vybavení by mohlo padnout do rukou nepřátel Spojených států z řad islámských radikálů. Zdroje neuvedly, kdy by zákonodárci mohli o Obamově návrhu hlasovat. Senát by podle agentury AP mohl rozhodnout do konce července.

USA se připravují k výcviku umírněných syrských povstalců

Americký ministr obrany Chuck Hagel nařídil svému úřadu, aby připravil podrobný plán výcviku a vybavování umírněných syrských povstalců. S odvoláním na Pentagon o tom v noci na dnešek informovala agentura Reuters.

"Ministr (Hagel) nařídil svému personálu, aby začal s přípravou podrobnějších plánů toho, jak provádět výcvik a vybavování (povstalců), pokud to Kongres schválí," uvedl mluvčí ministerstva obrany John Kirby.

Kirby dodal, že americkou pomoc dostanou jen prověření rebelové. Proti Asadovi totiž bojují i islámští radikálové například z fronty An-Nusra či organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Bojovníci ISIL v posledních dnech dobyli rozsáhlá území v sousedním Iráku a hrozí destabilizací celého regionu.

V občanské válce v Sýrii působí na straně opozice například muslimští bojovníci fronty An-Nusra, která je syrskou odnoží teroristické sítě Al-Káidy. Jsou zde také přívrženci obávané radikální organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která v posledních dnech dobyla rozsáhlá území v sousedním Iráku a hrozí destabilizací celého regionu.

Výcvik rebelů by podle AP byl krok, kterým by USA otevřeně a velmi významně podpořily rebely. Ti o to USA žádají již od počátku syrského konfliktu. V rámci pomoci by do Jordánska, které se Sýrií sousedí, vyslaly Spojené státy omezený počet vojáků. Ti by se zde pak jako součást regionální výcvikové mise věnovali pečlivě prověřeným členům Svobodné syrské armády. Tématem instruktáží by byla taktika včetně protiteroristických operací.

V Sýrii již více než tři roky zuří občanská válka, která má na kontě na 160.000 lidských životů a miliony uprchlíků. Opozice vždy podmiňovala jakoukoli eventuální politickou dohodu s Damaškem Asadovým odstoupením. Ten ale o předání moci neuvažuje. Vládní síly navíc rebely stále úspěšněji vytlačují z dobytých oblastí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.