Lidovky.cz

Proti tradici, Cameronovi a Orbánovi. Juncker má vést Evropskou komisi

Svět

  16:38aktualizováno  19:50
BRUSEL - Lídři Evropské unie na summitu v Bruselu rozhodli o nominaci lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera na příštího předsedu Evropské komise. Oznámil to předseda jednání unijních zemí Herman Van Rompuy. O Junckerově nominaci rozhodlo hlasování přes odpor britského premiéra Davida Camerona. O návrhu musí ještě hlasovat Evropský parlament, stane se tak 16. července.

Proti tradici, Cameronovi a Orbánovi. Juncker má vést Evropskou komisi foto: ČTK

Ve stejný den se premiéři a prezidenti unijních zemí podle Van Rompuye sejdou znovu. Rozhodovat budou tentokrát o dalších vrcholných unijních postech, například o obsazení křesla šéfa evropské diplomatické služby.

"Padlo rozhodnutí," komentoval Junckerův výběr Van Rompuy na Twitteru bezprostředně po volbě. O Junckerově nominaci se hlasovalo, proti byli Cameron a také maďarský premiér Viktor Orbán. Hlasování pro konzervativce Junckera dopadlo v poměru 26:2, bylo pro něj také Česko.

"Jsem hrdý a poctěn, že jsem dostal podporu," komentoval rozhodnutí summitu sám Juncker. Nyní se prý bude snažit zajistit si potřebné hlasy v Evropském parlamentu.

Rozchod s tradicí

Hlasování je při výběru nového šéfa Evropské komise rozchodem s tradicí. Dosud byli předsedové komise vybíráni všeobecnou shodou. Podle unijních pravidel ale stačí, pokud nominaci podpoří při jednání summitu kvalifikovaná většina. Země se mají podle lisabonské smlouvy o reformě institucí EU rozhodovat "s přihlédnutím k výsledkům voleb" do Evropského parlamentu.

Někdejšího šéfa eurozóny Junckera do čela komise prosazuje Evropská lidová strana (EPP), vítěz květnových voleb do Evropského parlamentu. Juncker může v parlamentu počítat také s podporou druhých socialistů z S&D a nejspíš i liberální frakce ALDE. Ke zvolení potřebuje nadpoloviční většinu ze 751 europoslanců.

Proti tradici, Cameronovi a Orbánovi. Juncker má vést Evropskou komisi.

Německá kancléřka Angela Merkelová před novináři zdůraznila, že Juncker má evropskou zkušenost a v čele komise se bude snažit vyhovět zájmům jak členských zemí EU tak europarlamentu. Jako členka EPP lucemburského expremiéra veřejně podporovala. "Mám velký zájem na tom, aby Velká Británie byla nadále členem Evropské unie," zdůraznila Merkelová k výhradám Londýna.

Špatný den pro Evropu

Cameron na své tiskové konferenci uvedl, že formální hlasování o Junckerově nominaci požadoval, aby se britský odpor dostal "do zápisu". Rozhodnutí pokládá za chybu a špatný den pro Evropu, protože nyní bude těžší EU reformovat před možným referendem o setrvání Británie v unii na konci roku 2017. Proces kolem nominace podle něj jen posílil názor, že EU se musí změnit. "Bude to tvrdý boj, ale prostě někdy musíte být připraveni prohrát bitvu, abyste mohli vyhrát válku," podotkl britský premiér.

Český premiér Bohuslav Sobotka hlasoval pro Junckerovu nominaci. Vysvětlil to respektem k výsledkům evropských voleb, nešlo však prý o automatickou věc. "Pro mne bylo důležité, že pan Juncker je člověk, který je skutečným Evropanem, není to populista, není to nacionalista," vychválil sociálně demokratický předseda vlády konzervativního Lucemburčana.

Všestranně připravený politik

Pro Sobotku bylo při hlasování důležité také to, že Juncker je zkušený a pro pozici šéfa Evropské komise všestranně připravený politik. Cameron ani Orbán podle českého premiéra nenavrhli alternativu, jak dospět k tomu, aby kandidát členských zemí dostal v europarlamentu většinu.

Europarlamentní strany totiž už po květnových volbách k rozladění některých šéfů vlád unijních zemí dávaly najevo, že nikdo jiný než nominant vítězné formace potřebnou podporu nezíská.

Ačkoliv proti podobnému nátlaku mělo výhrady více zemí, jednoznačně a veřejně se proti v minulých dnech stavěl především Cameron. Londýn má ovšem výhrady také proti Junckerovi osobně. Muž, který v minulosti stál u mnoha unijních zákulisních dohod a prosazuje co nejsilnější evropskou integraci, není totiž podle názoru britského premiéra tím správným člověkem pro potřebné reformní změny unie.

Summit slíbil Británii, že EU bude řešit její obavy z vývoje unie

  • Lídři zemí Evropské unie se budou zabývat výhradami Velké Británie k budoucímu vývoji unie. V závěrech čtvrtečního a pátečního summitu zdůraznili, že integrace evropských států může mít různou podobu. Formulace ze závěrů jsou náplastí pro britského premiéra Davida Camerona, který utrpěl porážku v bezprecedentním hlasování vrcholné schůzky o nominaci budoucího šéfa Evropské komise. Formulací o pružnosti rozpočtových pravidel zase summit vyhověl snahám Itálie.
  • "Koncept stále těsnější unie umožňuje různé cesty integrace pro různé země. Umožňuje integraci těm, kdo se chtějí integrovat, ale respektuje přání těch, kdo si její další prohlubování nepřejí," napsali prezidenti a premiéři osmadvacítky do závěrů summitu. Británie, která není členem eurozóny, má dlouhodobé obavy z prohlubující se integrace států platících jednotnou měnou.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.