Lidovky.cz

Korupci jsem poznal v přímém přenosu, říká slovenský prezident Kiska

Evropa

  6:00
Nový slovenský prezident Andrej Kiska v rozhovoru s LN vysvětluje, jak jej zkušenosti s korupčním chováním vedly ke vstupu do politiky, tedy k rozhodnutí „měnit věci shora“. „Běžní lidé nevěří, když se jim něco špatného stane, že se dočkají spravedlnosti,“ říká hlava slovenského státu.

Slovenský prezident Andrej Kiska. foto: Pavol Funtál.

LN: V prezidentském úřadu jste sotva měsíc, zaskočilo vás už něco?
Nejvíc mě zaskočila, a to příjemně, ta obrovská podpora lidí. Když vyjdu ven, do restaurace nebo do obchodu, zastavují mě desítky lidí, kteří mi předávají svou energii. Chtějí mě povzbudit a vidí ve mně změnu. Neočekával jsem, že ohlas veřejnosti bude tak obrovský.

LN: Není to však také velký závazek?
Ano. Člověk cítí tu zodpovědnost, obrovskou důvěru a očekávání. Cítím to, na jedné straně to je zodpovědnost, ale na druhou stranu je to pro mě hnací motor. Povzbuzení mi dodává sílu pouštět se do diskusí a jednotlivých problémů.

PSALI JSME:

LN: Přišel jste ze sféry byznysu, lze svět politiky srovnat s podnikatelským prostředím?
Nelze, vnímání v obou oblastech je velmi odlišné. Výhoda z byznysu je v tom, že dokážete snadno proniknout do různých problematik. V podnikání je typické, že se prostě musíte dohodnout, a ne vždy jsou ty dohody výhodné pro obě strany. V tomto případě nejde o obchod, ale prospěch země, a pokud je na obou stranách zájem hnát zemi kupředu, pak by dohody měly být lepší. Myslím, že v politice lze dobře uplatnit vyjednávací schopnost z byznysu.

LN: Do úřadu vstupujete s nálepkou „nezkušený politik“. Je to spíš výhoda?
Jsem přesvědčený, že každý, kdo chce do politiky, by měl mít zkušenosti. Měly by to ale být zkušenosti z opravdového života – co to je vytvořit pracovní místo, co znamená reálně zaměstnat lidi. Do politiky by měl vstoupit člověk, který poznal funkci sociálního systému, který pak bude vědět, o čem hovoří. Bohužel mnozí tradiční politici strávili celý život jen v politice. O věcech umějí mluvit, ale sami nikdy nic nevyřešili, ničeho se reálně nedotkli, nic nevyzkoušeli. Opravdová zkušenost je nesmírně cenná a každému politikovi bych ji doporučil.

LN: Co považujete za nejdůležitější zkušenost, která vás dostala tam, kde jste? Asi to, že jsem se s lety v podnikání naučil pokoře a porozumění. Empatii, když s někým mluvíte a nesouhlasíte, ale snažíte se pochopit jeho důvody. Z porozumění může vyplynout důvěra a ta je, myslím, základem každého dobrého svazku mezi politiky i mezi zeměmi. A je nutné mít v sobě pokoru. Zkrátka vědět, že někdy něco prostě nevyjde, i když se snažíte sebevíc.

Nový slovenský prezident Andrej Kiska složil 15. června slib ve velkém sálu...

LN: Premiér Fico – váš protikandidát ve volbách – minulý týden představil změny, které jeho vláda chystá: tzv. pozitivní balíček, tedy patnáct změn včetně dráhy zdarma pro důchodce a studenty. Co si o plánu vlády myslíte?
Chci o tom diskutovat, ale v těch patnácti změnách vidím pozitivní momenty. To musím ocenit. Teď je třeba počkat na konkrétní představy o každém z bodů. Těším se na diskusi.

LN: Premiér také v uplynulém týdnu zahájil škatulata ve vládě a vyměnil dva z ministrů: školství a hospodářství. Berete to jako dobrý signál?
Školství a hospodářství patří ke klíčovým resortům, které na Slovensku máme. Obě tyto oblasti jsou podle mne ve špatném stavu. Potřebujeme, aby tady byly dobré podmínky pro podnikání, aby ekonomika dobře šlapala. Je třeba, aby se těm, kdo tvoří pracovní místa, vytvořily dobré podmínky. A na druhou stranu potřebujeme kvalitní školství, které když budou místa, dokáže vyprodukovat takové studenty, kteří je zaplní. Přijde mi, že mnohé školy nám generují lidi, kteří jdou přímo na úřad práce. Proto nastalé změny ve vládě vnímám pozitivně.

LN: Ne všechny změny vnímáte pozitivně. Ficově vládě jste uštědřil první políček, když jste z pěti vládou navržených kandidátů na soudce Ústavního soudu jmenoval jen jednu soudkyni...
Ústavní soud je v každém demokratickém státě nejvyšší justiční instituce, kam by měli jít nejváženější soudci s největšími zkušenostmi. Je to prostě vrchol kariéry. Bohužel my máme z pohledu zákona relativně nízko nastavené legislativní podmínky pro kandidáty. Prezident má však podle ústavy povinnost, nikoli možnost, ale povinnost přezkoumat nejen právní stav, ale i způsobilost kandidátů. Kdybych to neudělal, konal bych protiústavně.

LN: Cítil jste poté tenzi z vládních kruhů?
Předně je třeba říct, že jsme odvedli kus poctivé práce. Jmenoval jsem poradní výbor, věnoval se tomu. Zúčastnil jsem se osobních pohovorů. Prostě jsme zjišťovali informace a na jejich základě pak vybrali jednu soudkyni. Poprosil jsem parlament, aby mi na další dva posty předložil čtyři nové kandidáty, a budeme o tom jednat.

LN: Je justice nejožehavější problém na Slovensku?
Určitě ano, určitě. Z pohledu Evropské unie je na Slovensku nedůvěra v justici nejvyšší v celém bloku. Běžní lidé nevěří, když se jim něco špatného stane, že se dočkají spravedlnosti. Podnikatelé nevěří, že by si mohli vymoci svoje práva. A zahraniční podnikatelé se z toho samého důvodu bojí otevřít si tady svoje pobočky. Justice má dopad na celé prostředí, jak se lidí cítí, jak nedůvěřují státu. Špatný stav justice patří ke klíčovým problémům našeho státu. Jsem ale přesvědčený, že pokud se do toho vláda, parlament i soudci společně zapojí, tak do pěti let uvidíme pozitivní změny.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Na Slovensku jste vyhrál vy, v českých parlamentních volbách zase výrazně uspěl podnikatel Andrej Babiš. Čím to je, že v politice nyní, zdá se, slaví úspěchy byznysmeni a miliardáři?
Moje rozhodnutí vstoupit do politiky ale nevyplývalo ze zkušeností z byznysu. Rozhodl jsem se kvůli zkušenostem, které jsem získal v charitativní organizaci Dobrý anděl. Tam jsem se během těch sedmi let, co jsem ji vedl, setkal se základním selháním ve zdravotním i sociálním systému, s korupcí a to vše v „přímém přenosu“. Tehdy padlo rozhodnutí, že charita je sice fantastická věc a pomáhá tisícům lidí, ale má svoje limity a je třeba se pokusit ji změnit shora. Proto jsem začal s politikou.

LN: Pomohla vaše kandidatura nadaci?
Pomohla, i letos má nadace pěkný sedmiprocentní nárůst oproti minulému roku. Každý rok roste a já jsem rád, že z Dobrého anděla je nejúspěšnější charitativní organizace na Slovensku.

ANDREJ KISKA

LN: Jste v nejvyšší funkci v zemi. Nebojíte se střetu zájmu, když nadaci teď vede vaše žena?
Myslím, že to bude právě naopak. Manželka mi pomáhala od začátku, tehdy jako dobrovolnice. Teď má moji funkci a kolem sebe vynikající management. Chtěl bych, aby nadace pod jejím vedením byla ještě úspěšnější.

LN: Charitativní organizaci jste založil před sedmi lety poté, co jste prodal své dvě firmy Triangel a Quatro. Jak jste vydělal své miliony?
Prodejem společností Triangel a Quatro Všeobecné úvěrové bance, což je jedna z největších finančních institucí na Slovensku.

LN: Premiér Fico vás v kampani nazval lichvářem. Podal jste na něj trestní oznámení. Jak tenhle případ pokračuje a – dovolte mi ostřejší otázku – co je na tom označení pravdy?
Policie toto trestní stíhání zastavila. Přesto mě některé důvody, které vyšetřovatel uvedl – jak to říct – no, překvapily. Už před několika měsíci jsem oznámil, že výsledek akceptuji a nebudu podnikat žádné další kroky. Podívejte se, byla to předvolební kampaň, zazněly v ní různé věci. Nejdůležitější je, že dnes máme s předsedou vlády normální pracovní vztahy. 

LN: Předvolební kampaň byla vskutku „ostřejší“, objevily se v ní i později dementované zprávy o vašich sympatiích k scientologii. Vy jste se však přízni k různým vírám nevyhýbal. Během let jste inklinoval od křesťanství přes judaismus k buddhismu. Co jste hledal?
Tak asi každý člověk si hledá svůj smysl života, ptá se, proč jsme tady a co je smysl našeho bytí. Každý z nás má svoji cestu, která je daná výchovou a zkušenostmi. I já jsem si prošel svou klikatou cestičku a něco jsem vyzkoušel...

LN: Dalo by se říct, že bezmála všechno..
Ne, všechno ne, ale zjistil jsem, že téměř všechna náboženství mají mnoho společného – pojí se v nich slova jako láska, pokora a odpuštění. Mluví stejnou řečí, jen mají jiný filozofický podtón. Nakonec jsem se ale vrátil k bibli.

LN: Vaše první oficiální cesta vedla do Česka. S čím jste přijel?
Témat je víc, jsem nesmírně rád, že máme takový dobrý vztah s Českou republikou. Máme několik oblastí se společnými projekty, o nichž můžeme hovořit, třeba o dálničním propojení, které máme jen jedno, nebo o společných projektech v obraně a letectvu, společných podnicích v strojírenském průmyslu.

Andrej Kiska v Praze. Na jeho první zahraniční cestě uvítal slovenského...

První zahraniční cesta slovenského prezidenta směřovala tradičně do Česka....

LN: Naopak na vašeho druhého souseda, Ukrajinu, svět hledí s obavami. Co je podle vás třeba udělat k uklidnění situace na Ukrajině?
V první řadě je nutné podpořit demokratické změny, které se na Ukrajině dějí. Jsem rád za přístup země k asociačním dohodám, to je velmi dobrý signál. Myslím, že z pohledu Evropské unie je třeba, abychom všichni mluvili jedním hlasem, respektive abychom mnohočetnými hlasy říkali totéž – že je třeba, aby se situace uklidnila a aby nedocházelo k vměšování Ruska do tohoto procesu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.