Lidovky.cz

Hamás Palestince neochrání. Chce Izrael v roli agresora, říká analytik

USA

  6:00
Egyptem navržené příměří konflikt mezi Izraelem a Hamásem nezastavilo: obě strany pokračují v leteckých úderech na území protivníka. Jejich bojovou strategii a techniku popsal serveru Lidovky.cz vojenský analytik Lukáš Visingr. „Hamásu nevadí, že jeho rakety jsou nepřesné. Jde mu o vyvolávání strachu mezi civilisty,“ říká.

Obyvatelé Pásma Gazy oplakávají své příbuzné, kteří zahynuli při izraelských náletech. „Civilní oběti mu vyhovují, protože čím víc mrtvých Palestinců, tím snáze se dá Izrael prezentovat jako agresor,“ říká analytik. foto: Reuters

Lidovky.cz: Egyptem předložené příměří Hamás zatím nepřijal, mluvčí hnutí naopak pohrozil, že útoky na izraelské území zintenzivní. Jakou vojenskou technikou Hamás disponuje?
Nejznámější a nejpoužívanější jsou neřízené dělostřelecké rakety. V počátcích konfliktu měly dosah pouhých několik kilometrů, ale dnes už má Hamás v arzenálu střely, které doletí až 150 kilometrů. Část mu dodal Írán, část si Hamás vyrobil sám. V pondělí Izrael sestřelil bezpilotní letoun, vůbec první potvrzený dron ve vlastnictví Hamásu, ačkoli už dříve se uvádělo, že Palestinci mají bezpilotní letadla od Íránu. Zajímavé ale je, že sestřelený model se neshoduje s žádným z těch známých íránských, takže je možné, že ho Hamás zkonstruoval sám. Všechno potřebné k tomu koneckonců má: infrastrukturu i technologie, jež jsou dnes komerčně dostupné, dají se koupit na civilním trhu. Navíc v jeho řadách působí lidé, kteří se vzdělávali na západních technických univerzitách.

Palestinská televize ukázala dron s raketami:

Lidovky.cz: V poslední době se však zdůrazňuje, že Hamás je oslabený – nejen politicky, ale i ekonomicky. Odkud získává finance na výrobu zbraní?
Je pravda, že když se Hamás postavil na stranu syrské opozice, podpora Íránu, díky níž býval  uváděn jako příklad spolupráce sunnitů a šíitů, vyschla. Podobným vývojem prošly i vztahy Hamásu a Egypta. Peníze však i nadále přicházejí od arabských ropných monarchií jako Saúdská Arábie nebo Katar. Dlouhodobě jsou jeho významným sponzorem i některé islámské charitativní organizace, např. Islamic Relief Worldwide.

Lidovky.cz: Zmínil jste vojenskou infrastrukturu Hamásu. Jak byste ji popsal?
Výrobny zbraní jsou  malé a decentralizované. Z pochopitelných důvodů: pokud by Hamás začal budovat větší zbrojní závod, Izrael by ho zničil ještě před dokončením stavby. Spíše než o továrnách můžeme mluvit o dílnách, které jsou rozmístěny v obydlených oblastech, mnohdy třeba v garáži obytného domu. Produkované zbraně jsou navíc velice jednoduché a levné, takže je mohou vyrábět i lidé s v podstatě základním technickým vyučením.

Lidovky.cz: Mají takové zbraně proti izraelské protiraketové obraně vůbec nějakou šanci?
Dříve pro Izrael představovaly skutečně velký problém. Vzhledem k tomu, že jsou levné a jednoduché, mohou být vyráběny v opravdu velkých počtech. Jsou sice nepřesné, ale to nevadí, naopak: Hamásu nejde o údery proti vojenským cílům, ale o působení ztrát a vyvolávání strachu mezi civilisty. Pro teroristickou kampaň jsou takové zbraně ideální. Když však Izrael zprovoznil Iron Dome, jehož úspěšnost je fenomenální, nebezpečí tím v podstatě eliminoval. Ještě před pěti roky zabíjely rakety Hamásu desítky Izraelců, dnes je na straně Izraele zatím jen jeden mrtvý.

Lidovky.cz: Izraelská operace Ochranné ostří je v tomto ohledu nesrovnatelně úspěšnější...
Izrael při útocích používá v prvé řadě letouny, včetně bezpilotních, které nesou přesně naváděné pumy a rakety. V menším měřítku už byly nasazeny i pozemní jednotky, konkrétně speciální síly Sayeret Matkal. Ty mají velké zkušenosti s bojem ve městě, velice rychle útočí a stejně rychle se umějí stáhnout. Navíc obvykle hovoří plynně arabsky a jsou schopni se vydávat za Araby. Předpokládá se, že útočí na vojenské objekty, tedy výrobny a sklady munice, výcviková střediska. Cílí však také na významné osobnosti z řad vojenského vedení Hamásu.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Premiér Netanjahu před pár dny zdůrazňoval nutnost „rozbití válečné mašinérie Hamásu“, k pozemní operaci většího rozsahu však Izrael zatím nepřistoupil. Dá se odhadnout, jak by případně vypadala?
Narážíme tu na rozdíl mezi rétorikou a skutečností. Prohlášení o zničení vojenské moci Hamásu nejsou nic nového, jenže otázka je, jestli to představuje reálný vojenský cíl a zda k tomu existuje politická vůle. Prostředky k rozdrcení Hamásu Izrael bezesporu má, ale vyžadovalo by to plnohodnotnou invazi, která by trvala týdny, ne-li měsíce. Izrael by musel postupovat doslova od domu k domu. A logicky by tím tratil – nejen na životech svých vojáků, ale i v očích mezinárodního společenství. O dalších civilních ztrátách ani nemluvě.

Izrael varuje obyvatele Gazy:

Lidovky.cz: Zatímco izraelské civilisty chrání Železná kopule, ti palestinští podobné štěstí nemají. Proč?
Izrael dělá pro ochranu svých civilistů maximum. Snad žádná jiná země na světě by neinvestovala tak obrovské množství peněz do něčeho tak drahého, jako je Iron Dome. Nic jiného Izraelcům ostatně ani nezbývá, vzhledem k tomu, jak je jich ve srovnání s Araby málo.

ČTĚTE TAKÉ:

Taktika Hamásu je zcela opačná. Civilní oběti mu vyhovují, protože čím víc mrtvých Palestinců, tím snáze se dá Izrael prezentovat jako agresor. Své vojenské objekty Hamás zcela záměrně rozmísťuje v hustě zalidněných oblastech a příbytcích civilistů. Bombových krytů je v Pásmu Gazy omezené množství a útočiště v nich nalézají činitelé Hamásu, nikoli obyčejní Palestinci. Izrael tak stojí před nelehkou volbou: buď udeřit a riskovat civilní ztráty, nebo vojenský cíl nebombardovat, a stát se tak cílem v něm vyrobených zbraní.

Železná kopule (Iron Dome)

  • Izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná kopule) dosahuje 90procentní úspěšnosti v zachycování střel vypálených z Pásma Gazy.
  • Obranný systém Iron Dome se aktivuje pouze v případě, jsou-li ohroženy obydlené oblasti, a to především z důvodu vysokých nákladů na pořízení raket. Jedna stojí údajně kolem 50 000 dolarů (zhruba jeden milion korun).
  • Iron Dome vyvinul Izrael za finanční pomoci USA, které dosud do systému investovaly téměř 700 milionů dolarů (asi 14 miliard korun). Protiraketová obrana je tak podle DPA jedním ze symbolů úzkého spojenectví USA a židovského státu.
  • Systém pomocí radaru rozpozná letící objekt a upozorní na něj odpalovací zařízení, které vypustí raketu a v ideálním případě zneškodní nepřátelskou střelu ještě ve vzduchu. Mobilní systém, který je podle informací izraelské armády možné přesunout během několika málo hodin, je v provozu od jara 2011. Na území jižního Izraele je rozmístěno celkem sedm zařízení. Iron Dome však nemůže střílet na více raket najednou.

Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.