Lidovky.cz

Protiruské sankce schváleny. Destruktivní a krátkozraké, varuje Moskva

Evropa

  12:58aktualizováno  13:28
BRUSEL - Členské státy Evropské unie oficiálně schválily nové hospodářské sankce proti Rusku v souvislosti s jeho postupem v ukrajinské krizi. V platnost vstoupí v pátek, prohlásila Rada EU. Sankce se mimo jiné týkají přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi či dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl.

Evropská unie reaguje na černou listinu Moskvy: omezila ruským diplomatům přístup do europarlamentu. Na snímku šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. foto: Reuters

Ruské ministerstvo zahraničí kritizovalo sankce jako „destruktivní a krátkozraké“ a varovalo, že restrikce mohou vést ke zvýšení cen energií v Evropě, uvedla agentura Reuters (více čtěte ZDE).

Předběžnou dohodu o hospodářských sankcích proti Rusku schválili diplomaté států EU v Bruselu už v úterý. Od té doby je ještě formálně schvalovaly takzvanou tichou procedurou, tedy jen písemně, jednotlivé členské státy. Písemná procedura schvalování byla zvolena namísto toho, aby musel být svolán mimořádný summit EU.

VÍCE ZDE:

Přísné sankce

Nové hospodářské sankce se týkají několika oblastí. V souvislosti s omezením přístupu Ruska na unijní kapitálové trhy, evropské společnosti a občané EU nebudou moci nově kupovat či prodávat ruské akcie a dluhopisy či jiné finanční nástroje s delší než devadesátidenní dobou splatnosti, vydávané velkými ruskými státními bankami, rozvojovými bankami či jinými institucemi, které budou působit v jejich zájmu.

Rovněž bylo uvaleno embargo na import a export zbrojních produktů, které jsou uvedeny na existujícím společném unijním seznamu vojenského materiálu. Odsouhlasen byl i zákaz vývozu zboží a technologií dvojího využití. Rovněž jejich seznam má EU dlouhodobě vypracovaný.

Postihy zasáhnou jen nové obchodní kontrakty. Nebudou se tedy například týkat francouzského prodeje výsadkových lodí Mistral Rusku.

Terče sankcí? Oligarchové i koncerny

Již ve středu večer Evropská unie zveřejnila jména tří ruských firem a osmi osob, které nově zařadila na svůj sankční seznam. Sankce se mimo jiné vztahují na Alexeje Gromova, vicekancléře ruského prezidenta Vladimira Putina, a oligarchy blízké Kremlu Arkadije Rotěnberga, Jurije Kovalčuka a Nikolaje Šamalova.

Na seznamu firem postižených sankcemi je pak i Ruská národní komerční banka, která po anexi Krymu plně ovládla místní bankovní sektor. Sankcím je vystaven i zbrojařský koncern Almaz-Antej a letecká společnost Dobroljot, dceřiná firma Aeroflotu provozující linky na Krym. V sankčním seznamu EU je tak nyní 95 lidí a 23 firem. Postižené osoby nesmějí vstoupit na území Evropské unie a jejich případné účty v evropských bankách nechá Brusel zablokovat. Zablokovány mají být i zahraniční účty sankcionovaných ruských společností.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.