Lidovky.cz

Zločin proti lidskosti. Egyptská armáda loňské krveprolití předem plánovala

Blízký východ

  15:05
KÁHIRA - Loňské zabití nejméně 817 demonstrantů egyptskými bezpečnostními složkami, ke kterému došlo v protestním táboře v Káhiře, bylo plánované, nařízené nejvyššími představiteli země a nejspíš naplňuje podstatu zločinů proti lidskosti. Tak zní závěr ročního vyšetřování lidsko-právní organizace Human Rights Watch.

V polovině loňského srpna egyptská armáda brutálně rozehnala masové demonstrace na podporu svrženého prezidenta Mursího. Zemřely stovky lidí (archivní snímek, srpen 2013). foto: ČTK

Organizace zveřejnila svou 188stránkovou zprávu po ročním vyšetřování. Uvádí v ní, že při vyklízení protestního tábora u mešity Rábaa al-Adavíja zahynulo 817 lidí a armádní operaci přirovnává ke krvavému potlačení protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Čína nikdy nezveřejnila podrobnosti o zákroku, podle odhadů si masakr vyžádal stovky obětí, mohly jich ale být až tisíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Masové zabíjení

"Na náměstí Rábaa egyptské bezpečnostní složky provedly jedno z nejmasovějších zabíjení demonstrantů za jediný den v nedávné historii," komentoval novou zprávu výkonný ředitel HRW Kenneth Roth. "Nešlo jen o případ nepřiměřeného použití síly nebo špatného výcviku. Byl to násilný zákrok naplánovaný na nejvyšší úrovni egyptské vlády. Mnoho z těch představitelů je v Egyptě stále u moci a mají se z čeho zpovídat," dodal Roth.

Již před násilným rozehnáním demonstrací, ke kterému došlo loni v půlce srpna, egyptští představitelé, mezi nimi i nynější prezident Abdal Fattáh Sísí, vyzývali k vyklizení protestních táborů. Ospravedlňovali to obavami ze zablokování dopravy ve městě, z narušení veřejného pořádku a možného vypuknutí násilí. Demonstranti se tehdy bouřili proti sesazení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

KRVEPROLITÍ V KÁHIŘE:

Ministerstvo vnitra uvedlo, že při násilnostech loni 14. srpna zahynulo v Egyptě 62 příslušníků bezpečnostních složek. Organizace HRW přiznává, že protestující házeli na policisty kameny a zápalné lahve, někteří začali i střílet. To ale podle ní neospravedlňuje sílu, která byla proti demonstrantům použita. "Vzhledem k tomu, že šlo o rozsáhlé a systematické zabíjení, a rovněž vzhledem k důkazům naznačujícím, že šlo o součást politiky, kterou bylo užití smrtící síly proti neozbrojeným demonstrantům, toto zabíjení s největší pravděpodobností naplňuje podstatu zločinů proti lidskosti," píše se ve zprávě.

Armádní zásah proti demonstrantům (srpen 2013):

Architekt násilí? Sísí

Rada OSN pro lidská práva by podle HRW měla vytvořit mezinárodní komisi, která by zabíjení demonstrantů vyšetřila. "Hlavním architektem" násilí byl podle zprávy právě nynější prezident Sísí, který byl tehdy šéfem armády.

K TÉMATU:

Roth a jeho kolegyně, šéfka oddělení HRW pro severní Afriku a Blízký východ Sarah Leah Whitsonová chtěli dorazit do Káhiry, aby tam dnešní zprávu osobně představili. Egyptské bezpečnostní složky je ale zadržely na letišti v egyptské metropoli, 12 hodin je držely a poté nevpustily do země.

Tvrdé střety mezi pořádkovými silami a demonstranty z řad přívrženců Muslimského bratrstva následovaly po loňském sesazení prezidenta Mursího. Ten v roce 2012 zvítězil ve volbách jako kandidát muslimských bratrů, avšak jeho způsob vlády dlouhodobě vyvolával protesty liberálních Egypťanů.

Nynější vedení Egypta proti Muslimskému bratrstvu postupuje nekompromisně. Tisíce členů této organizace skončily ve vězení a při procesech s nimi padají tvrdé tresty. Vůdce Muhammad Badí a dalších 200 stoupenců byli v červnu odsouzeni k trestům smrti. Rozsudky i způsob vedení procesů kritizovali ochránci lidských práv.

Egypťané oplakávají své mrtvé. Během jediného dne v Egyptě zemřely stovky lidí. Násilné střety pokračují, budoucnost země je nejistá
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.