Lidovky.cz

Pacientka má malárii, vyvrátili němečtí lékaři podezření na ebolu

Svět

  11:12
BERLÍN/MONROVIA - Pacientka, která byla v úterý v Berlíně izolována kvůli podezření na ebolu, má malárii, potvrdila německá klinika, jež nemocnou ženu testovala. Západní Afrika mezitím dál bojuje s bezprecedentní epidemií krvácivé horečky. Libérie vydala zákaz nočního vycházení a uvalila karanténu na část hlavního města Monrovie. Celkem viru podlehlo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) již 1229 lidí.

Třicetiletou ženu původem z Afriky v úterý berlínská policie po rozsáhlé bezpečnostní akci převezla do univerzitní nemocnice Charité. Tamní lékaři ve středu potvrdili, že pacientka trpí malárií. Počáteční příznaky této choroby se shodují se symptomy eboly. foto: ČTK

Třicetiletou ženu původem z Afriky v úterý berlínská policie po rozsáhlé bezpečnostní akci převezla do univerzitní nemocnice Charité. Tamní lékaři ve středu potvrdili, že pacientka trpí malárií. Počáteční příznaky této choroby se shodují se symptomy eboly. Virus krvácivé horečky vyloučili v úterý také další evropské země včetně Španělska a Rakouska.

Budova úřadu práce v Berlíně. kde v úterý zkolabovala třicetiletá žena původem...

Zákaz vycházení a karanténa

Po dřívějším vyhlášení stavu nouze přijala Libérie další opatření ve snaze zabránit šíření epidemie eboly. Zákaz vycházení platí podle prohlášení liberijské prezidentky Ellen Johnsonové-Sierleafové od středy každý den od devíti hodin večer do šesti do rána, a to až do odvolání.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřady také uzavřely dvě celé čtvrti metropole Monrovie, v nichž žije kolem 50 000 lidí, a vyhlásily v nich karanténu. Jednou z nich je také West Point, chudinská čtvrť, z jejíž kliniky o víkendu uprchlo sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou. Všechny už se prý úřadům podařilo najít a převézt do jiné nemocnice.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii. Celkem se zákeřnou chorobou nakazilo již více než 2200 osob.

"Nedokážeme epidemii kontrolovat, protože závažnost situace lidé stále podceňují," uvedla prezidentka Johnsonová-Sirleafová v televizním prohlášení. Obyvatelé země údajně ignorují nařízení vlády i doporučení zdravotníků.

Mnoho rodin v Libérii své nakažené příslušníky před ošetřením ukrývá, protože se domnívají, že se jejich stav v karanténě jen zhorší. Dál provozují i tradiční pohřební rituály, které prezidentka označila za jednu z příčin šíření nemoci. Už dříve liberijská vláda nařídila těla obětí eboly pálit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.