Lidovky.cz

Unesli jsme studenty, přiznal Hamás. Izrael zabil jeho vůdce

Svět

  13:00aktualizováno  14:53
JERUZALÉM/GAZA - Palestinské radikální hnutí Hamás přiznalo odpovědnost ze červnový únos trojice izraelských studentů, jenž se stal roznětkou současného konfliktu. Izrael ve čtvrtek opět bombardoval cíle v Pásmu Gazy, při leteckých úderech zahynuli tři velitelé ozbrojeného křídla Hamásu.

Po dopadu palestinských raket na své území obnovil Izrael letecké údery proti cílům v Pásmu Gazy. foto: Reuters

Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí a po jednodenním prodloužení pak boje začaly znovu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizi ve středu ohlásil, že kampaň proti Hamásu bude pokračovat, dokud nebude na jihu Izraele panovat klid. Právě tam nejčastěji dopadají rakety Hamásu.

K TÉMATU:

Bez úspěchu se Izraelci pokusili v úterý zabít velitele ozbrojeného křídla Hamásu Muhammada Dífa. Zasáhli jeho dům a při útoku zemřela Dífova žena a dítě, Díf sám však unikl.

‚Trpělivost, vytrvalost a síla‘

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon operaci považuje za velký úspěch, protože trojice byla odpovědná za mnohé útoky proti Izraeli a jeden z jejích členů za únos vojáka Gilada Šalita v roce 2006. Jaalon řekl, že armáda bude i nadále vedení Hamásu "pronásledovat kdekoli a kdykoli", a doporučil Izraelcům, aby se připravili na dlouhou bitvu, která bude vyžadovat "trpělivost, vytrvalost a sílu".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Premiér Benjamin Netanjahu poděkoval rozvědce za odvedenou práci, protože právě díky ní se podařilo trojici zamířit. Izraelští komentátoři naznačují, že právě po takovém úspěchu izraelští politici touží a že původně jím mělo být usmrcení Dífa, který byl na izraelském seznamu lidí určených k likvidaci už v 90. letech.

Díf podle tisku dodržuje přesně zásady vůdců Hamásu, kteří se chtějí vyhnout zabití. Je v neustálém pohybu, nevydává rozkazy přímo, ale přes kurýry, vyměňuje stále automobily a nepoužívá mobilní telefon. Do podzemí se v poslední době uchýlil třeba i předseda vlády Hamásu Ismáíl Haníja a další vysocí představitelé z Gazy. Na veřejnosti se ukazují pouze mluvčí a níže postavení členové skupiny.

Únos studentů? ‚Hrdinství‘

Ve čtvrtek Hamás ohlásil, že mezi oběťmi posledních útoků jsou tři velitelé jeho ozbrojeného křídla Kásam. Zemřeli při náletu na dům v Rafáhu na jihu Pásma.

Boje začaly v červenci po únosu a vraždě tří Izraelců na Západním břehu Jordánu. Izrael akci okamžitě připsal Hamasu, který se k ní ale dosud nepřihlásil. Až nyní jeden z jeho zástupců v Turecku řekl, že únos byla "hrdinská operace Kásamu", jež měla podpořit vězněné Palestince, kteří proti podmínkách svého věznění v Izraeli protestují hladovkou.

Radikální palestinské hnutí opět pohrozilo, že začne mířit své rakety na strategické body v Izraeli včetně mezinárodního Ben Gurionovo letiště. Netanjahu vzkázal, že izraelská odpověď bude sedmkrát silnější.

Následky války v Pásmu Gazy

Podle izraelské armády vypálil Hamás od úterka na Izrael přes 170 raket a Izraelci útočili na 110 cílů v Gaze. Po obnově bojů přišlo o život přes 20 Palestinců.

Izraelský list Haarec upozornil, že vlivem zničené infrastruktury se v Pásmu Gazy začíná zásadním způsobem nedostávat pitná i užitková voda. V provizorních přístřešcích, kam se muselo uchýlit na 270 000 Palestinců, se prý začínají šířit kožní nemoci a infekce. Poničenou elektrickou síť se sice podařilo zčásti opravit, ale dodávky elektřiny jsou stále omezeny na 12 hodin denně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.