Lidovky.cz

Putin a Porošenko poprvé hovořili mezi čtyřma očima

Kazachstán

  16:08aktualizováno  21:23
MINSK - Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko dnes v Minsku vůbec poprvé jednali mezi čtyřma očima.

Vladimir Putin (vlevo) a Petro Porošenko při jednáních v Minsku (2014). foto: Reuters

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se oba státníci sešli po večeři na summitu o ukrajinské krizi, kterého se kromě představitelů Ruska a Ukrajiny účastní i prezidenti Kazachstánu a Běloruska a také zástupci Evropské unie. Prezidenti dvou znesvářených zemí nepochybně jednají o situaci na východě Ukrajiny, kde ukrajinská armáda bojuje s proruskými povstalci.

Mezi čtyřma očima

Porošenko a Putin si už na úvod vrcholné schůzky potřásli rukama. Nebylo však jasné, zda se sejdou k osobnímu rozhovoru. Potkali se teprve podruhé: v červnu měli možnost spolu krátce hovořit v Normandii při oslavách výročí vylodění západních spojenců v roce 1944.

Putin si potřásá rukou s běloruským prezidentem Lukašenkem (archivní snímek).

Hostitel dnešní schůzky Alexandr Lukašenko připustil, že žádný velký průlom při řešení krize na Ukrajině se dnes nejspíš čekat nedá. Za úspěch je ovšem považován již samotný fakt osobního kontaktu Putina s Porošenkem.

Napětí kolem Ukrajiny v úterý vzrostlo poté, co Kyjev zveřejnil záběry deseti ruských vojáků zajatých na východě Ukrajiny, kde se ukrajinská armáda už déle než čtyři měsíce snaží potlačit proruské povstání.

"Kolosální průlom se nejspíše nedá čekat. Ale měli bychom si ujasnit pozice, abychom nastartovali mírový proces," řekl běloruský prezident během setkání s šéfkou diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou, která předcházela vlastnímu summitu. Konflikt je podle Lukašenka záhodno utišit "jakýmikoli prostředky", protože "bratrovražednou válku nikdo nemá zapotřebí".

Ještě předtím ukrajinský prezident Porošenko ujistil šéfku unijní diplomacie, že Kyjev ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií ještě před říjnovými parlamentními volbami. "Dohoda povede na Ukrajině k zavedení skutečných reforem," uvedl Porošenko a dodal, že sblížení s EU představuje pro Ukrajinu "civilizační volbu", která není proti nikomu zaměřena, ale naopak by měla zlepšit vztahy se sousedy.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukončit krveprolití

Porošenko v Minsku rovněž prohlásil, že jediným účinným nástrojem k ukončení krveprolévání na východní Ukrajině je nastolit účinnou kontrolu rusko-ukrajinských hranic, ukončit dodávky zbraní separatistům a propustit válečné zajatce.

Summit v Minsku: zleva Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko, Petro Porošenko a...

"Rozhoduje se tu o osudech světa a Evropy. Mým cílem je ukončit krveprolití a začít proces hledání politického kompromisu," řekl Porošenko podle agentury ITAR-TASS. Slíbil také, že bude přihlížet k zájmům Donbasu, tedy východní Ukrajiny. Východiskem má být jeho mírový plán, který však povstalci odmítli, protože požaduje jejich kapitulaci.

Ukrajinský prezident také navrhl zřídit monitorovací skupinu, která by zjistila skutečné škody, které by celní unii, sdružující Rusko, Bělorusko a Kazachstán, mohlo způsobit přidružení Ukrajiny k Evropské unii a volný obchod s EU. Ukrajinský obchod s celní unií vedenou Ruskem podle Porošenka už mezitím klesl o třetinu.

Putin a Porošenko se sešli k jednání v Minsku:

Putin: Jsme připraveni jednat

V Minsku držel projev také ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil, že ukrajinská krize se nedá vyřešit další eskalací násilí, ale Kyjev má přihlédnout k zájmům ruskojazyčného jihovýchodu Ukrajiny a začít jednat s představiteli těchto regionů o míru. Kyjev až dosud s východoukrajinskými povstalci, které označuje za teroristy, jednat odmítá. Naopak tvrdí, že ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny skončí, jakmile Rusko stáhne své vojáky z ukrajinského území.

K TÉMATU:

"Jsme připraveni jednat o vyhrocené krizi na Ukrajině, kterou nelze vyřešit další eskalací násilí, bez přihlédnutí k zájmům jihovýchodních oblastí země, bez mírového jednání s jejich představiteli," řekl ruský prezident.

Usměvavý Vladimir Putin přijíždí na summit do Minsku.

Rusko podle Putina nezpochybňuje právo Ukrajiny na sebeurčení a na výběr vojenských a hospodářských spojenců, ale doufá, že příslušné kroky Kyjev nebude činit na úkor Ruska. Ukrajina je integrována do postsovětského hospodářského prostoru a právě Rusko, Bělorusko a Kazachstán jsou klíčovými partnery v ukrajinském obchodu, připadá na ně skoro třetina ukrajinského vývozu. Rusko by prý mohlo utrpět až stamiliardové ztráty, kdyby výrobky z Evropské unie pod pláštíkem bezcelně dováženého ukrajinského zboží zaplavily ruský trh.

Po úvodních projevech vrcholná schůzka v Minsku pokračuje za zavřenými dveřmi a není jasné, kdy skončí. Podle ruské zpravodajské televize Rossija 24 otázkou prý zůstává, zda se Porošenko a Putin sejdou mezi čtyřma očima.

V Minsku se kromě ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny má jednat rovněž o dopadech asociační dohody Ukrajiny a EU a o dodávkách ruského zemního plynu. Schůzky se kromě prezidentů čtyř postsovětských republik účastní i šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová a eurokomisaři pro obchod a energetiku.

Janukovyš a asociační dohoda

Právě to, že předchozí ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nakonec odmítl asociační dohodu s EU loni v listopadu podepsat, vyvolalo v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu. Moskva zareagovala anexí Krymu a vzápětí na východě Ukrajiny vypuklo proruské povstání, které se ukrajinská armáda dosud snaží potlačit. Putin i Porošenko na úvod summitu ve svých projevech hovořili o potřebě zastavit krveprolití a násilí. Šéf Kremlu zdůraznil, že Kyjev má přihlédnout k zájmům ruskojazyčného jihovýchodu Ukrajiny a začít jednat s představiteli těchto regionů o míru. Naopak ukrajinský prezident prohlásil, že jediným účinným nástrojem k ukončení krveprolévání na východní Ukrajině je nastolit účinnou kontrolu rusko-ukrajinských hranic, ukončit dodávky zbraní separatistům a propustit válečné zajatce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.