Lidovky.cz

Boeing nad Ukrajinou sestřelila raketa, naznačuje vyšetřování

Svět

  15:05
HAAG - Příčinou červencového pádu malajsijského boeingu na východní Ukrajině nejspíš bylo zasažení letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". Uvádí se to v předběžné zprávě nizozemských úřadů o vyšetřování tragédie, kterou nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě letounu.

Trosky zříceného boeingu na poli u východoukrajinské obce Grabovo. foto: Reuters

Nizozemci podle agentury AP neříkají přímo, že Boeing 777 sestřelila protiletadlová raketa odpálená ze země, nicméně jejich zjištění zřejmě vedou k tomuto závěru. Podle agentury AFP ze zprávy vyplývá, že trup letounu proděravělo velké množství rychle letících projektilů.

K TÉMATU:

"Nic nenaznačuje, že by katastrofu způsobila technická závada či chyba posádky," praví se ve zprávě podle agentury ITAR-TASS. Definitivní stanovení příčin si podle vyšetřovatelů vyžádá ještě další zkoumání, avšak trosky letounu svědčí o tom, že se stroj rozpadl ještě ve vzduchu.

Ozbrojený separatista u trosek zříceného malajsijského letadla.
V chladírenských vozech jsou umístěny vaky s téměř 200 těly, která o víkendu...
Separatisté stojí před vlakem s pozůstatky obětí katastrofy malajsijského...
Místo zřícení malajsijského letadla na satelitních snímcích.

Expert Christopher Yates agentuře AP řekl, že poznatky ze zprávy se v krajní míře shodují se škodami, které by způsobila protiletadlová střela.

Malajsijský premiér Najib Razak zprávu uvítal. Hlavní poznatky podle jeho prohlášení "vedou k silnému podezření", že letadlo sestřelila raketa země-vzduch, ale bude zapotřebí další vyšetřování, aby příčina mohla být určena s jistotou.

Australský premiér Tony Abbott uvedl, že zjištění vyšetřovatelů se shodují s názorem vlády, že letoun sestřelila protiletadlová raketa. "Mezinárodní společenství musí zůstat zaměřeno na odhalení, dopadení a potrestání pachatelů tohoto zbabělého útoku. Dlužíme to nevinným obětem a jejich rodinám," zdůraznil.

Z odpovědnosti za tragédii se navzájem obviňují Moskva, Kyjev a proruští separatisté. Podle Kyjeva a Washingtonu letoun nejspíš sestřelili omylem separatisté raketou Buk, dodanou z Ruska, možná i s obsluhou vycvičenou v Rusku. O použití rakety Buk podle expertů svědčí i proděravění letounu množstvím střepin či projektilů. Rusko ale popírá, že by zásobovalo povstalce zbraněmi, a argumentuje, že rakety Buk má ve výzbroji i ukrajinská armáda.

INFOGRAFIKA: Jak funguje systém Buk

Separatisté popírají, že by měli rakety Buk ve své výzbroji, navzdory zprávám o výskytu této zbraně ve městě Snižne, ovládaném rebely. To svého času potvrdil v interview i jeden z povstaleckých velitelů Igor Strelkov, jakož i odposlechy telefonátů mezi povstalci, zveřejněné ukrajinskou tajnou službou SBU.

"Řeknu jen jedno: rozhodně nemáme vybavení, kterým bychom mohli sestřelit civilní boeing," prohlásil dnes "premiér" doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. "Je jasné, že to byla provokace zorganizovaná ukrajinskými ozbrojenými silami, aby zdiskreditovala Rusko a lidové povstání," tvrdil další rebel Miroslav Ruděnko.

Naopak stanice BBC informovala o třech očitých svědcích, kteří v inkriminovaném období na území ovládaném povstalci viděli protiraketový systém Buk, jehož posádku prý tvořili ruští vojáci, soudě podle ukázněnosti a čisté ruštině s bezproblémovou výslovností hlásky "g", což místní obvykle nesvedou. Velicí důstojník prý hovořil "s moskevským přízvukem".

Otázky bez odpovědí

Nizozemský bezpečnostní úřad OVV, který se pádem stroje zabývá, již před několika dny oznámil, že připravovaná zpráva sice objasní část tragédie, ale že řada otázek zůstane bez odpovědi. Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara.

Letadlo společnosti Malaysian Airlines se zřítilo na východní Ukrajině 17. července. Většina cestujících byli Nizozemci.

Letoun na lince do Kuala Lumpuru odstartoval krátce po poledni z amsterodamského letiště Schiphol s 298 lidmi na palubě a let se podle zprávy odehrával podle předpokladů až do chvíle, kdy "náhle" skončil: exploze ve vzduchu vysvětluje současné ukončení záznamu z "černých skříněk" letadla, ztrátu spojení s letovými dispečery na zemi a zmizení z obrazovek radarů. "Pozorujete malajsijské letadlo?" ptá se po marné snaze opět navázat spojení s letadlem ukrajinský letový kontrolor z Dněpropetrovska ruského kolegy ze střediska v Rostově na Donu. Odpověď je ale záporná: "Nic, nic nevidíme." Závěrečnou zprávu z vyšetřování lze podle AFP očekávat v létě příštího roku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.